Уряд Нової Зеландії офіційно вибачився за репресії проти мігрантів у 1970-х роках

Прем'єр—міністерка Нової Зеландії Джасінда Ардерн офіційно вибачилася за «світанкові рейди» у 1970—х роках, коли поліція в країні здійснювала набіги у пошуках мігрантів.
Про це пише BBC.
Після Другої світової війни до Нової Зеландії переїхали багато самоанців, тонганців та жителі інших тихоокеанських островів, які поповнили робочу силу у країні. Уже до 1976 року вони становили понад 2% населення країни (близько 65 тисяч людей).
Однак, коли економіка в Новій Зеландії пішла на спад, їх почали звинувачувати в тому, що вони нібито забирають робочі місця громадян країни.
Тоді правоохоронці почали шукати тих, у кого може бути прострочена віза. Поліція проводила так звані світанкові рейди: на мігрантів робили облави у церквах, школах, на робочих місцях, у будинках. Часто це відбувалося посеред ночі.
Більшість таких рейдів відбулися між 1974 і 1976 роками. Вони «непропорційно сильно» вплинули на жителів тихоокеанських островів, попри те, що більшість людей із простроченими візами були з Великої Британії, Австралії та ПАР.
Тоді тисячі людей затримали та депортували з країни. Жертвою рейдів став навіть міністр Нової Зеландії у справах тихоокеанських народів Аупіто Вільям Сіо ㅡ він народився на Самоа.
Наразі Джасінда Ардерн принесла від імені уряду країни «офіційні та беззаперечні вибачення».
«Сьогодні я виступаю від імені уряду Нової Зеландії, щоб принести офіційні та беззаперечні вибачення тихоокеанським громадам за дискримінаційне застосування законів щодо іммігрантів у 1970-х роках. Уряд висловлює жаль та каяття у зв'язку з проведенням "світанкових рейдів" та вибіркових поліцейських перевірок, та тим, що ці дії коли-небудь вважалися доречними», ㅡ сказала вона.
Ардерн заявила, що хоч ці рейди відбулися 50 років тому, їхні наслідки можна побачити й сьогодні.
«Це залишається в пам'яті тих, хто постраждав. Воно живе в підриві довіри до влади. І це продовжує жити в невирішених скаргах тихоокеанських спільнот про те, що ці події відбулися і досі залишаються без уваги», ㅡ каже прем'єр-міністерка.
Як зазначив репортер Al Jazeera, після вибачень Ардерн навіть провела традиційний самоанський ритуал, під час якого люди просять вибачення та отримують прощення.
Як жест доброї волі Ардерн оголосила, що уряд профінансує стипендії на освіту і навчання для тихоокеанських громад і допоможе скласти офіційний звіт про рейди на основі письмових документів і усних історій.
Тонганська принцеса Меле Сіуілікутапу, виступаючи на церемонії, подякувала уряду Нової Зеландії за вибачення та додала, що країна могла б краще впоратися з поточними імміграційними потребами.
- Поділитися: