Сідаємо зручно і комфортно, сьогодні будемо говорити про медитацію. Вірніше, про ТМ, трансцендентальну медитацію, яку, до речі, практикують багато знаменитостей, у тому числі Девід Лінч, який написав про свій досвід книгу «Спіймати велику рибу: медитація, усвідомленість і творчість».

Авторка і ведуча подкасту «Я і воно: як пережити онко» Яна Сєдова розповідає про те, як, коли та чому вона почала медитувати. І ділиться досвідом — що це дало їй і як підтримало її організм, який живе з онкологічним захворюванням.

А пояснює основи ТМ і те, як відбувається очищення нервової системи, і ми вчимося контролювати свій неспокійний розум, Ян Тіан, викладач медитації, який практикує вже 27 років, а останні 17 з них — навчає цієї техніки інших.

Слухайте цей випуск подкасту «Я і воно: як пережити онко» на платформах Castbox, Soundcloud, Apple Podcasts, Google Podcasts.

Чому варто медитувати?

У медитації немає поняття віри, вона ніяк не пов'язана з релігіями, але її цінність у тому, що вона дає свободу від будь-яких розумових процесів, гарних чи поганих, від тих, які занадто захоплюють нас і часом змушують робити необдумані вчинки.

Наш розум — як машина, тому важливо вміти нею керувати; він може привести до успіху, а може зруйнувати. Усе залежить від того, чи вміємо ми його контролювати.

Багато розумових процесів ми не усвідомлюємо і бачимо світ таким, яким про нього думаємо, а це часто має мало спільного з реальністю. Медитація ж дозволяє вивести увагу за межі думки, якби ви вийшли з машини та побачили, які вади в ній є, чи спущені колеса, чи рівно виставлені дзеркала і не подряпаний її корпус.

Медитація також дає можливість керувати своїми внутрішніми ресурсами та розкривати свій внутрішній, в тому числі творчий потенціал.

Чому потрібно знати техніку, коли навчаєшся медитації?

Достатньо просто посидіти в тиші 20 хвилин вранці та ввечері. Це теж принесе вам користь. Але вміння медитувати технічно можна порівняти з професійним плавцем, який пливе майстерно, легко і без напруги. Майстерність у тому, щоб усвідомлювати думки раніше, до того, як вони нас захоплюють. Для цього потрібно, медитуючи, вчитися керувати своєю увагою.

Чим медитація відрізняється від сновидіння?

У медитації ми розслабляємося, але не відключаємося; пульс і метаболізм сповільнюється, тіло спить, але розум не спить.

Медитація не замінює сон, він теж важливий, але вона може швидко заповнити енергетичний ресурс організму. Одна практика, і це підтверджують дослідження, прирівнюється до 5-6 годин сну.

Чим ТМ відрізняється від інших технік?

У світі є 112 різних технік медитації. І всі вони рано чи пізно приведуть вас до бажаного результату, якщо займатися регулярно.

Відмінність ТМ в тому, що під час навчання і практики не повинно бути ніякої напруги та контролю. Не треба пригнічувати думки, тримати спину рівно, а пальці схрещувати у якійсь особливий спосіб. Можна і навіть потрібно сидіти комфортно, рухатися, міняти позу, навіть почухатись, якщо є така потреба. Ця техніка не передбачає зусиль, все робиться легко. І цей підхід особливо корисний тим, у кого організм ослаблений хворобою.

Що таке мантра і навіщо вона потрібна?

Зазвичай ми більше знайомі з простим спогляданням думок, але такий моніторинг розумових процесів утримати складно, зазвичай через деякий час ми просто засинаємо. Мантра — це набір звуків, які отримує людина під час навчання, але важливо пам'ятати, що це все-таки не слово, а вібрація, вона схожа на мелодію, а не слова в пісні. І допомагає відвести та переключити увагу від думок, аби вони не захоплювали розум.

Як медитація може допомогти тілу, яке хворіє?

Коли тіло хворіє, воно вимагає уваги. Хвороба — це в тому числі й енергетичний дисбаланс. Щоб нейтралізувати або зменшити його вплив, потрібні сили та додаткова енергія. Згадайте: нам, коли ми хворіємо, завжди рекомендують спокій, тому що тоді ми можемо звернути увагу на ту частину організму, якій погано. А увага — це додатковий ресурс, додаткова енергія, яка допомагає регенерації. Медитація допомагає досягти глибокого розслаблення, і тоді з'являються сили для підтримки організму.

Що таке результат у медитації?

Практикувати двічі на день — добре, але навіть якщо не виходить, головне — регулярність. Тому що тоді відбувається перманентне очищення нервової системи, яку зазвичай переповнюють враження, в тому числі дуже сильні у вигляді стресів і страхів.

Регулярна практика — в ідеалі 20 хвилин вранці та 20 хвилин увечері (а це в умовах карантину ще й гарна можливість залишитися наодинці з самим собою) — дасть організму, який вміє розслаблятися, більше енергії, зробить більш ефективними розумові процеси й підвищить стресостійкість.

Тому вчіться медитації та отримуйте від практики задоволення і користь.

Підписуйтесь на канал «Я і воно: як пережити онко» на Castbox, Apple Podcasts, Google Podcasts.

Поділитись: