Уже чотири європейські компанії заплатили за газ у рублях — Bloomberg

Десять європейських компаній уже відкрили рахунки у «Газпромбанку», що потрібно зробити для оплати за російський газ у рублях. Чотири компанії вже заплатили за газ у російській валюті.

Про це пише Bloomberg з посиланням на джерело, близьке до «Газпрому».

За його словами, після припинення постачання газу у Польщу та Болгарію поки що Москва навряд робитиме таке з іншими країнами, які відмовилися від її вимог. Це може статися лише з початку другої половини травня, коли має відбутися наступна оплата за газ.

Що кажуть в Україні?

Голова Офісу президента Андрій Єрмак наголосив, що Україна закликає союзників запровадити санкції проти «Газпромбанку».

«Потрібно знекровити російську фінансову систему, не кажучи вже про відмову від оплати енергоресурсів у рублях. Тому необхідно включити "Газпромбанк" до санкційного пакета. Сьогодні це важливе питання для пришвидшення перемоги над росією», — зазначив Єрмак.

Що передувало?

Напередодні стало відомо, що російський «Газпром» припиняє постачання газу до Польщі та Болгарії. А все через те, що 23 березня президент росії володимир путін вирішив, що тепер «недружні країни» зможуть платити кремлю за газ лише російськими рублями, а не доларами чи євро. У перелік потрапили всі країни ЄС, США, Велика Британія, Швейцарія, Австрія, Південна Корея, Японія, Австралія, Сінгапур, Тайвань, Україна та ще низка держав.

Низка країн відмовилися від таких вимог, оскільки чинні контракти не передбачають виплати у цій валюті. Проте так відреагували не всі: наприклад, прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що його країна готова платити росії за газ у російській валюті.

Зокрема, у Болгарії після рішення Москви припинити постачання заявили, що повністю виконали свої зобов'язання, однак новий порядок оплати, запропонований росією (оплата через спецрахунки в росбанках), не відповідає контракту і створює ризики для Болгарії.

Крім того, 25 квітня Польща схвалила свій перший санкційний список, до якого увійшов зокрема «Газпром». Раніше Польща заявляла, що не продовжуватиме контракт із «Газпромом» після 2022 року і відтак не купуватиме російський газ. Країна запевняла, що отримує газ з інших джерел, завдяки яким закачуються підземні сховища та відбувається постачання споживачам у потрібних обсягах.

25 березня США та ЄС оголосили план відмови від російських енергоресурсів та домовилися про створення спільної оперативної групи, яка має допомогти Європі позбутися залежності від російських нафти й газу. Група шукатиме альтернативні джерела скрапленого газу і працюватиме над зниженням попиту на природний газ у майбутньому.

Окрім того, 26 березня лідери ЄС підтримали ідею країн-членів об'єднати зусилля для закупівлі природного газу. Спільна платформа закупівель також буде відкрита для країн Західних Балкан і трьох асоційованих східних партнерів: України, Молдови та Грузії.