63-й день повномасштабної війни росії проти України (текстовий онлайн)

Олександр обіймає свого дворічного сина Єгора на вокзалі у Києві. Через війну вони не бачилися понад два місяці, 25 квітня 2022 року
Олександр обіймає свого дворічного сина Єгора на вокзалі у Києві. Через війну вони не бачилися понад два місяці, 25 квітня 2022 рокуAP Photo / Emilio Morenatti

Вночі 24 лютого росія відкрито розпочала повномасштабну війну проти України, атакувавши ракетами Київ та інші міста. За два місяці війни українські захисники зупинили просування окупантів і вибили ворога з північного напрямку. За даними розвідки, наразі росія зосередила зусилля на сході України. Ми збираємо всі найактуальніші новини в онлайні.

Спочатку новіші

У порядку додавання

У районі селища Велика Олександрівка Херсонської області Збройні сили України 26 квітня знищили російський склад із боєприпасами та понад 70 окупантів. У полон взяли трьох військовослужбовців рф — це дало додаткову інформацію щодо ворога, повідомив очільник військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул.

У столиці Швеції Стокгольмі біля російського посольства літня росіянка розірвала український прапор, а на українку, яка зробила їй зауваження, накинулася з образами. Через інцидент росіянку вже звільнили з роботи, тепер нею займуться правоохоронці.

У німецькому місті Штутгарт Пентагон створив центр координування військової допомоги Україні від Заходу. Центр також керуватиме мережею з понад 40 країн-партнерів, які зустрілися в Німеччині 26 квітня і надають допомогу Україні.

У Харкові повідомляють про вибухи.

Президент Володимир Зеленський нагородив працівників зміни на Чорнобильській станції, які не залишили об'єкт та підтримували роботу ЧАЕС попри загрозу своєму життю і попри нерозуміння окупантами навіть елементарних основ радіаційної безпеки.

Міжнародний валютний фонд створив спеціальний рахунок для підтримки України міжнародними партнерами. Україна закликає про надання 5 мільярдів доларів щомісяця. Ці гроші потрібні, щоб виконати всі соціальні та гуманітарні зобов’язання.

Також українській делегації у США вдалося домовитися про 4,8 млрд доларів підтримки: як грантової, так і кредитної, але на «надзвичайно легких умовах».

Уряд України направив на відновлення критичної інфраструктури додаткові 400 мільйонів гривень:

  • 250 мільйонів — для Харківської області. Це кошти на ліквідації наслідків бойових дій та відновлення критичної інфраструктури, яка постраждала внаслідок обстрілів.
  • 150 мільйонів — Чернігівщині, щоб повноцінно відновити водопостачання в Чернігові. Кошти підуть «Чернігівводоканалу» для реконструкції однієї з насосних станцій та трансформаторних підстанцій.

Всього Уряд уже виділив 1,4 мільярда гривень на відновлення та першочергову відбудову 5 регіонів.

Кабмін за участі Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні й Товариства Червоного Хреста України запустить нову програму виплат для вимушених переселенців.

Фінансова допомога складе 2 500 грн на людину. Виплати будуть здійснюватися на основі наявних відомостей інформаційної бази внутрішньо переміщених осіб. Тобто, для отримання виплат не потрібно буде подавати жодних заяв.

В уряді розраховують, що виплати отримають майже мільйон людей. Перевага буде надаватися переселенцям з окупованих територій та зон бойових дій.

Президент Володимир Зеленський закликав позбавити росію непропорційного представництва в МАГАТЕ та про компенсацію з боку рф всіх збитків, завданих на наших ядерних об’єктах.

«Вважаю, що після всього, що російські військові зробили в Чорнобильській зоні та на Запорізькій АЕС, ніхто у світі не може почуватися безпечно, знаючи, яка кількість атомних обʼєктів, ядерної зброї та відповідних технологій є в російської держави. Якщо в Росії забули, що таке Чорнобиль, то це означає, що потрібен глобальний контроль над російськими атомними об'єктами і ядерними технологіями», — сказав Зеленський.

З початку повномасштабного вторгнення рф в Україні безвісти зникли вже 16 тисяч людей, повідомляє омбудсменка Людмила Денісова. Серед них: 2 тисячі військових та решта — цивільні, чверть з яких — з Маріуполя.

Після звільнення Київщини влада почала отримувати повідомлення про сексуальне насильство російських солдатів. Для надання психологічної підтримки працює безплатна гаряча лінія, створена разом з ЮНІСЕФ.

З 1 по 14 квітня було 400 дзвінків від людей, які повідомляли про сексуальне насильство. Зараз вони продовжуються, повідомила Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова.

«Ці випадки страшні. Коли психологи говорять, що вони, звісно, зустрічалися з жертвами побутового насильства, але те, що робили російські солдати з нашими жінками, дівчатами, дітьми, літніми людьми, чоловіками, було в сотні разів жорстокіше», — сказала омбудсменка.

Якщо ви або ваші рідні потребують допомоги психолога, звертайтеся за телефоном +380 (66) 037 97 08.

росія випустила по Україні вже понад 1 300 ракет. На озброєнні рф залишилося з 24 лютого вдвічі менше цього виду зброї, заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр в етері українських телеканалів.

Уряд затвердив План заходів з реалізації Концепції підвищення рівня хімічної безпеки до 2026 року.

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець розповів, що зараз створення комплексної системи управління хімічною безпекою наразі набуло ще більшої актуальності.

«Після перемоги над агресором нам буде необхідно ліквідовувати наслідки забруднення довкілля небезпечними хімічними речовинами. Крім того, у післявоєнний період буде активно відновлюватись економіка і хімічна промисловість також, відбудовуватимуться населені пункти, тож мають діяти ефективні інструменти моніторингу та контролю», — сказав він.

Деякі міжнародні компанії досі спонсорують агресію проти України, працюючи в російській федерації. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки розповідає, як перевірити позицію бренду.

ОК «Південь»: В Чорноморській операційній зоні українські військові завдали ураження по ворожих позиціях на острові Зміїному. Зафіксовано влучання в пункт управління, знищення зенітно-ракетного комплексу «Стріла-10», втрати окупантів уточнюються.

З початку повномасштабної війни до Польщі виїхало понад 2,8 мільйона українців, які знайшли тут тимчасовий прихисток. У Кракові зокрема тимчасово проживають понад 300 тисяч громадян України, які залишили країну через війну, повідомила омбудсменка Людмила Денісова.

Проведення гуманітарного розмінування території навколо ЧАЕС вимірюватиметься місяцями, а можливо і довше, повідомив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський.

Біля ЧАЕС вже знайшли сотні мін та розтяжок, проте остаточний підрахунок можна буде оприлюднити після повного проведення розмінування. Пошук вибухонебезпечних предметів у лісах зони ЧАЕС дуже ускладнений.

169 співробітників Нацгвардії України, які охороняли ЧАЕС досі перебувають у полоні окупантів: частина з них на території рф, частина — на території Білорусі. Наразі тривають переговори щодо їх обміну, повідомив очільник МВС України Денис Монастирський.

Управління Верховного комісара ООН із прав людини підтвердило вже 5 840 жертв серед цивільного населення України: 2 729 людей загинуло і 3 111 отримали поранення. Попри це фактичні цифри значно вищі, оскільки інформація з місць, де тривають інтенсивні бойові дії, затримується, а багато звітів все ще очікують підтвердження.

Загальна сума прямих задокументованих збитків інфраструктури України через війну досягла майже 88 мільярдів доларів. Але це дані на основі публічних джерел, повідомив голова Офісу президента Андрій Єрмак.

Для проведення так званої мобілізації у самопроголошених «Л/ДНР» окупанти брешуть людям замінування будинків та евакуацію, щоб «під шумок» забирати людей.

Про це свідчить запис розмови бойовика «‎ЛНР» зі своєю родиною, який отримали від правоохоронців журналісти проєкту «Схеми».

Російські військові замінували Кам’яну Могилу, що розташована у Запорізькій області неподалік Мелітополя. Це унікальна пам'ятка геології та археології світового значення. Про це повідомив речник Запорізької обласної військової адміністрації Іван Арєф’єв у коментарі «Радіо Свобода».

Російські окупанти обстріляли Василівку Запорізької області. Таким чином окупанти вкотре намагаються переконати мирних мешканців, ніби по цивільних ведуть вогонь Збройні сили України. Втім місцеві не вірять подібним провокаціям, повідомляє Запорізька ОДА.

Російські ЗМІ повідомляють про звуки вибухів у Бєлгороді, які лунають з 03:35. Губернатор Бєлгородської області заявив, що у районі села Стара Нелідівка, за попередньою інформацією, горить склад боєприпасів. Постраждалих серед мирного населення та руйнувань немає.

Члени посольства США в Україні вирушили до Львова, щоб зустрітися з представниками МЗС України.

«Цей візит став першим кроком попереду більш регулярних подорожей у найближчому майбутньому. Триває підготовка до якнайшвидшого відновлення роботи у Києві», — зазначають у посольстві.

Уряд Великої Британії робить усе можливе, щоб допомогти двом британським військовим, яких в Україні захопили у полон російські окупанти. Однак, рішення про будь-який обмін полоненими ухвалюватиме Київ, заявив прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон.

Раніше дружина Медведчука Оксана Марченко заявляла, що той згоден на обмін на британців.

Російські ЗМІ з посиланням на владу повідомляють, що пожежу на складі боєприпасів у Бєлгородській області ліквідовано.

А вночі у Курську, де також чули звуки вибухів, спрацювала ППО, жертв та руйнувань немає.

Міноборони України показало роботу бійців Сил спеціальних операцій ЗС України.

Співробітники СБУ викрили та затримали мешканку одного з прифронтових населених пунктів поблизу Попасної Луганської області, яка передавала фсб рф інформацію на шкоду державній безпеці України.

Нідерланди з 27 квітня припиняють видачу туристичних віз росіянам, повідомляє російський «Интерфакс» із посиланням на повідомлення консульства Нідерландів у росії.

73% американців підтримують зусилля США з постачання зброї Україні. Це є найвищим рівнем підтримки з моменту повномасштабного вторгнення росії, свідчить опитування Reuters/Ipsos.

росія випустила по Україні понад 1 300 ракет, заявила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр в етері телемарафону, цитує «РБК-Україна». Йдеться про ракетне озброєння повітряного, морського і наземного базування.

Вона зазначила, що у росії є виробництво ракет, але воно ускладнене через санкції. Так, нині військова промисловість не може отримати низку комплектувальних. Наявного запасу деталей вистачить на кілька місяців.

Норвегія виділить 44 млн доларів на закупівлю зброї для України під керівництвом Великої Британії, заявив прем'єр-міністр країни Йонас Гар Стере.

Виступаючи перед парламентом, він сказав, що цей крок дозволив підтримати Україну зброєю, якої норвезькі збройні сили не мали або вони не могли від неї відмовитися.

Мінус танк та БМП окупантів — у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки показали, як діють українські бійці зі 110-ї окремої бригади територіальної оборони.

Окупанти обстріляли Дніпропетровщину з артилерії, влучили по підприємству енергетичної інфраструктури— один працівник підприємства поранений.

Під обстріл потрапили Зеленодольськ, села Мар’янське та Велика Костромка, повідомив голова ОДА Валентин Резніченко.

У Сєвєродонецьку священнослужитель УПЦ МП передавав росіянам дані щодо дислокації українських військ. Його мобільний телефон перевірили та знайшли листування з представниками окупантів, повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.

На Одещині сьогодні вранці окупанти повторно обстріляли міст через Дністровський лиман, заявив очільник «Укрзалізниці» Олександр Камишин.

Вранці російські військові завдали по цьому мосту ракетний удар, повідомив речник ОВА Сергій Братчук у коментарі «Суспільному».

Станом на ранок 27 квітня з початку вторгнення росії в Україні загинули 217 дітей та постраждало 393 дитини, повідомила омбудсменка Людмила Денісова з посиланням на дані Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також інших джерел, які потребують підтвердження,

І зауважила, що фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити не є можливим через те, що в українських містах окупаційні війська ведуть активні бойові дії.

російський «Газпром» призупинив постачання газу до Болгарії та Польщі, доки країни не заплатять у рублях, пишуть «РИА Новости».

Ситуація в регіонах станом на ранок 27 квітня:

  • Харківщина: в обласному центрі вночі тривали обстріли, в Київському районі виникло кілька пожеж у багатоповерхових житлових будинках. За інформацією на цей час, постраждалих немає. По області протягом доби обстрілювали Золочів, Дергачі, Чугуїв. Тривають бої в Ізюмському напрямку.
  • Луганщина: практично вся територія області потерпала від обстрілів, найбільше — Рубіжне та Лисичанськ. У Лисичанську обстріляли школу, у бомбосховищі якої перебували 23 людини. Минулося без жертв. За добу загинули троє цивільних.
  • Донеччина: тривають активні бойові дії по всій лінії фронту. В Авдіївці — авіанальоти та реактивна артилерія. У Світлодарській територіальній громаді (район Зайцево) — касетні боєприпаси. У Мар'їнці, Красногорівці, Вугледарі, Лимані — постійні обстріли з артилерії. Маріуполь — без змін. «Азовсталь» тримається попри те, що його продовжують обстрілювати.
  • Херсонщина: бойові дії на прикордонних із сусідніми областями населених пунктах (Високопільська, Великоолександрівська, Нововоронцовська, Станіславська територіальні громади). Вибухи та обстріли — майже на всій території області.
Злочини, вчинені в період повномасштабного вторгнення рфОфіс генерального прокурора / Telegram

В окупованому Енергодарі в колабораціонізмі підозрюють місцевого депутата. За даними слідства, наприкінці березня він добровільно погодився «обійняти посаду» у незаконно створених військовою адміністрацією рф органах влади.

Про своє «призначення» «головою громадської ради самоорганізації міста Енергодар» підозрюваний повідомив мешканцям міста у відеозверненні. Наразі «посадовець» активно забезпечує виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.

Українські сили оборони надійно контролюють ділянку держкордону з «Придністров’ям» і готові до будь-яких дій з боку окупантів, повідомив речник Одеської ОВА Сергій Братчук.

Орієнтовні втрати росіян:

  • особового складу — 22 400;
  • танків — 939;
  • бойових броньованих машин — 2 342;
  • артилерійських систем — 421;
  • РСЗВ — 149;
  • засобів ППО — 71;
  • літаків — 185;
  • гелікоптерів — 155;
  • автомобільної техніки — 1 666;
  • кораблів/катерів — 8;
  • цистерн із ПММ — 76;
  • безпілотників оперативно-тактичного рівня — 207;
  • спеціальної техніки — 31;
  • пускових установок ОТРК/ТРК — 4.

росія продовжує наступальні дії на сході України, окупанти тимчасово взяли під контроль три населені пункти — село Заводи на Харківщині, селище Зарічне на Донеччині та селище Новотошківське на Луганщині, повідомили у Генштабі ЗСУ.

«Укрзалізниця» призначає новий поїзд в сполученні Київ — Хелм — Київ з 1 травня. Поїзд №23/24 відправлятиметься з Києва о 22:49 та прибуватиме до Хелма об 11:30. У зворотному напрямку поїзд відправлятиметься з 2 травня о 16:05 та прибуватиме до Києва о 7:29.

У США сьогодні відбудеться голосування за закон про ленд-ліз та захист демократії в Україні. Якщо його ухвалять, це надасть можливість значно прискорити постачання озброєння, транспорту, продовольства та іншої допомоги в оренду чи безоплатно з США в Україну.

У Херсоні зранку мешканці вийшли на мирний мітинг проти проведення у місті псевдореферендуму. Окупанти застосували проти людей сльозогінний газ та закидали людей світло-шумовими гранатами.

Директорка центру екстреної медичної допомоги Інесса Чамлай розповіла, що під час розгону мітингу травмувалися двоє людей.

Окупанти двічі вдарили фосфорними снарядами по Авдіївці. Спершу — вчора ввечері в районі коксохімічного заводу, а сьогодні зранку — у центрі міста. Внаслідок цих обстрілів у місті зайнялося декілька пожеж.

Слідом за другим обстрілом росіяни завдали по Авдіївці авіаудар — поцілили у багатоповерхівку. Відомо про щонайменше одного пораненого.

Радник глави ОП Михайло Подоляк назвав «абсолютно природним процесом» та «божественним втручанням у справи грішників» вибухи у Бєлгородській, Воронезькій та Курській областях росії.

«Якщо ви (росіяни — ред.) вирішили масово атакувати іншу країну, ... а для забезпечення вбивств використовуєте склади у своїх областях, то рано чи пізно борги доведеться повертати. За такої інтенсивності та обсягу російського військового вторгнення в Україну відсидітися не вдасться», — заявив він.

Столична влада просить киян утриматися від відвідування кладовищ на період воєнного стану. Містянам нагадують, що столиця неодноразово зазнавала ракетних ударів, загинули мирні жителі, пошкоджені будинки, школи, дитсадки.

«Є факти обстрілів і територій кладовищ. Не створюйте скупчення людей на територіях кладовищ, не наражайте на небезпеку себе і своїх близьких», — йдеться в КМДА.

Українські військові збили над Дніпропетровщиною ракету окупантів. Уламки упали на галявині. Минулося без постраждалих.

росіяни продовжують наносити артилерійські, мінометні удари по житлових районах Харкова та області. Унаслідок атак за останню добу на Харківщині загинули троє людей, ще 15 поранені, повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.

СБУ оприлюднила перехоплену розмову співробітників фсб росії, які обговорювали організацію примусового вивезення іноземців з тимчасово захопленого Херсона до анексованого Криму, аби зняти пропагандистський сюжет.

З Попасної евакуювали ще 58 людей. Як стверджує очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай, майже щодня 40-80 попаснян виїжджають.

З 27 квітня росія повністю перестала постачати газ до Польщі, повідомила міністерка клімату Польщі Анна Москва в етері «Польського радіо».

Австралія збільшила військову допомогу Україні до 225 млн доларів. Києву відправлять чергову допомогу у вигляді шести гаубиць, боєприпасів, гуманітарної допомоги та енергетичного вугілля.

У Маріуполі, окрім «Порт-Сіті», з’явилися точки Wi-Fi у приміщенні колишнього АТБ на Східному та за адресою вул. Пашковського 64.

Окупанти змушують персонал Запорізької АЕС повісити там портрет путіна та взяти участь в організації святкувань в Енергодарі до 9 травня, заявив керівник «Енергоатому» Петро Котін.

Країни — члени Організації договору колективної безпеки (військово-політична міжнародна організація, до якої входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, росія, Таджикистан) не виявляють бажання брати участь у війні проти України, повідомляє українська розвідка.

У кремлі не розглядають можливості забрати з України кума путіна Віктора Медведчука в обмін на визволення українських військових, цитують «РИА Новости» заяву речника президента росії дмитра пєскова.

Десять європейських компаній уже відкрили рахунки у «Газпромбанку», що потрібно зробити для оплати за російський газ у рублях. Чотири компанії вже заплатили за газ у російській валюті.

Оперативне командування «Південь» оприлюднило оперативну інформацію станом на ранок 27 квітня:

  • Протягом ночі окупанти продовжували ведення бойових дій на зайнятих рубежах Херсонщини та Миколаївщини. Їх основною тактикою лишається артилерійсько-мінометний обстріл позицій ЗСУ та мирних жителів тих населених пунктів, з яких росіяни відступили, але намагаються тримати їх під видимістю контролю.
  • Упродовж ночі українські військові завдали 13 влучних ударів по позиціях ворога. ЗСУ вдалося знищити 21 окупанта та 1 бойову броньовану машину. Також росіяни покинули 5 одиниць інженерної та розмінувальної техніки — вони стали трофейним здобутком і служитимуть Збройним силам України.
  • На Одещині по ураженому напередодні мосту окупанти завдали повторний ракетний удар. Експлуатація мосту зупинена.
  • У Чорному морі корабельне угруповання та підводні човни окупантів продовжують зберігати загрозу ракетних ударів по Україні. Також росіяни готують провокації із ракетними ударами по «Придністров’ю», щоб звинуватити Україну в нападі на невизнану республіку.

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що його запросили на саміт «Великої двадцятки», який відбудеться у листопаді в Індонезії.

Міністерство закордонних справ Австрії повідомило, що їхнє посольство минулого тижня повернулося до Києва. «Ми разом з народом України, який став жертвою безпрецедентної військової агресії росії», — наголосили в МЗС.

У Фінляндії конфіскували активи російсько-фінського олігарха Геннадія Тимченка у стадіоні «Арена-Гельсінкі», пише Yle. Його частку оцінюють у 10 мільйонів євро. Конфіскація відбулася через 3 дні після того, як Тимченко у березні потрапив під санкції Євросоюзу.

Раніше стадіон називався Hartwall Arena, проте після повномасштабного російського вторгнення компанія Hartwall розірвала спонсорський договір із фірмою Helsinki Halli Oy — компанією-власницею стадіону, яка також позичала гроші у фірми Тимченка White Anchor Holding.

Єврокомісія запропонувала призупинити на один рік всі ввізні мита на український експорт до Європейського Союзу. Тепер рішення за Європейським парламентом та Радою ЄС.

Окупаційні війська сьогодні обстріляли лікарню в Сєвєродонецьку Луганської області, одна жінка загинула, повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.

Він розповів, що зараз в області залишилося лише дві лікарні, які функціонують: у Сєвєродонецьку та Лисичанську. За словами Гайдая, росіяни відкрили вогонь по лікарні умисно, бо знали, що заклад не порожній — там були пацієнти в різних станах разом з лікарями.

«Фактично орки хотіли добити поранених та вбити тих, хто допомагає місцевим виживати — лікарів», — зазначив Гайдай.

Він каже, що будівля отримала суттєві руйнування, постраждали одразу декілька поверхів. Загиблій жінці перед цим неодноразово пропонували евакуюватися.

«Менше з тим, лікарня продовжує рятувати життя мирного населення. Ми не можемо дозволити собі залишити людей без медичної допомоги», — резюмував Гайдай.

На окупованих територіях росіяни масово викрадають чоловіків призовного віку — поповнюють обмінний фонд та готують на 9 травня «парад військовополонених». Про це повідомило Головне управління розвідки Міноборони України.

Вони проводять масштабні «фільтраційні заходи». Жертвами найчастіше стають чоловіки призовного віку. В першу чергу — ветерани АТО/ООС, колишні військові та правоохоронці, проукраїнські активісти.

На заводі «Азовсталь» у заблокованому Маріуполі перебувають понад 600 поранених військових, поранені цивільні, а також багато дітей, літніх людей та людей з інвалідністю, повідомив захисник Маріуполя та в. о. командира 36-ї окремої бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського Сергій Волинський («Волина»).

У кремлі заперечують, що володимир путін погодився на пропозицію генсека ООН Антоніу Гутерреша щодо участі ООН та Міжнародного комітету Червоного хреста (МКЧХ) в евакуації мирного населення з оточеного заводу «Азовсталь» у Маріуполі.

«Ця тема була паном Гутеррешем озвучена, і вона буде далі опрацьовуватися. Якихось конкретних домовленостей у цьому питанні не було», — сказав речник путіна дмитро пєсков.

Президент росії володимир путін пригрозив Заходу ударами у відповідь на «втручання» в ситуацію в Україні. Але російський президент не уточнив, про яке «втручання» йдеться: допомогу зброєю чи використання своєї армії.

За його словами, у росії для такої відповіді нібито є всі необхідні інструменти: «Такі, якими зараз не може похвалитися ніхто. А ми хвалитися не будемо. Ми будемо їх використовувати, якщо знадобиться». Про які інструменти йдеться, путін теж не уточнив, хоча й наголосив, що всі рішення щодо цього вже нібито ухвалили.

В Україну для зустрічі із Володимиром Зеленським прибув генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. Посадовець планує обговорити розширення гуманітарної підтримки України та забезпечення евакуації мирного населення із зон конфлікту.

«Чим швидше закінчиться ця війна, тим краще — заради України, росії та світу», — резюмував Гутерреш.

На підконтрольній росії території зруйнованого Маріуполя окупанти хочуть провести 28 квітня пропагандистський «престур» для лояльних ЗМІ, щоб показати, як «українська армія розбомбила місто», повідомляє розвідка Міноборони.

Залучити росіяни хочуть і деяких лояльних до себе західних журналістів. У програмі заходу — «альтернативні факти» щодо оборони Маріуполя. Підготовлені «свідки» розкажуть, що начебто українські захисники самі розбомбили місто та вбили місцевих жителів.

Генштаб оприлюднив оперативну інформацію станом на 18 годину 27 квітня. Головне:

  • Окупанти продовжують намагатися йти у наступ на сході для встановлення повного контролю над територією Донецької і Луганської областей та утримання сухопутного коридору між Донбасом і Кримом.
  • На Слобожанщині росіяни здійснювали систематичні обстріли з артилерії, зокрема і реактивних систем залпового вогню, по Харкову, Дергачах та Прудянці.
  • На напрямку Ізюм — Барвінкове окупанти без успіху спробували піти в наступ в районі Нової Дмитрівки. Вони зазнали втрат та відійшли.
  • На Донецькому і Таврійському напрямках росіяни продовжують обстріли позицій ЗСУ вздовж лінії зіткнення із мінометів та ствольної артилерії. Вони невдало спробували прорвати оборону українських військ в районі Курахового.
  • На Південнобузькому напрямку росіяни працюють над удосконаленням інженерного обладнання позицій, поповнюють запаси матеріально-технічних засобів, боєприпасів та пального, проводять повітряну розвідку. Вони намагалися покращити тактичне положення військ в напрямку Запоріжжя, але без успіху — із втратами відійшли.
  • У районі селища Левківка Ізюмського району росіяни організували пункт збору пошкодженої техніки: там її ремонтують та відновлюють. Окупанти продовжують проводити фільтраційні заходи в окремих окупованих населених пунктах.
  • На окупованій частині Запорізької області росіяни оглядають будинки місцевих жителів: шукають місця проживання представників українських силових структур України, здійснюють перепис населення. Пересування територією без документів людям заборонили.
  • На захопленій території Херсонської області росіяни продовжують готувати псевдореферендум: друкують бюлетені та уточнюють особисті дані місцевих жителів. Також окупанти продовжують перешкоджати жителям покидати захоплену територію.
  • У «Придністров'ї» на тлі численних провокацій з боку росії запровадили червоний рівень терористичної небезпеки. Силовиків перевели на «казармений стан», посилили контроль на блокпостах, скасували підготовку до проведення святкового параду 9 травня.
  • Окупанти деморалізовані. У військових, яких звозять для поповнення втрат на окупований Донбас, вилучають особисті документи, щоб їх не можна було ідентифікувати у разі загибелі. Почастішали випадки пошуку окупантів нових способів уникнення участі у війні. Також вони вдаються до дезертирства, здачі в полон та самокаліцтва.

Військова контррозвідка Служби безпеки України викрила посадовця оборонного об'єкта, який збирав і передавав росії секретну інформацію про бойові літаки та інфраструктуру Повітряних сил.

Затриманого насамперед цікавили таємні відомості щодо дислокації, а також ремонту та відновлення бойових можливостей військової авіації. Зловмисник через месенджери передавав інформацію громадянам рф, яких підозрюють у причетності до спецслужб рф.

Міський голова Харкова Ігор Терехов пообіцяв, що після закінчення війни запропонує місцевим депутатам змінити у місті всі назви, пов'язані з росією.

російська пропаганда почала поширювати фейк, що жителі захопленої росіянами частини Херсонщини нібито змирилися з окупацією, повідомляє Центр протидії дезінформації.

Інформацію почали поширювати декілька Telegram-каналів, які пишуть про війну в Україні. Вони пишуть, що «на антиросійські мітинги виходить дедалі менше людей».

Однак ЦПД наголошує, що такий висновок є маніпулятивним, адже окупанти агресивно залякують місцевих жителів: погрожують фізичними розправами за участь у мітингах, обстрілюють мирні демонстрації та викрадають учасників проукраїнських мітингів.

Міністр оборони України Олексій Резніков розповів про результати засідання оборонної антиросійської коаліції 40 країн, яке відбулось 26 квітня у Німеччині. Він переконує, що у найближчі місяці відбудуться історичні зміни в посиленні нашої оборони, але попереду кілька надзвичайно важких тижнів на фронті. Детальніше про результати зустрічі читайте тут.

Володимир Зеленський у своєму зверненні підтримавпропозицію Єврокомісіїскасувати мита на експорт української продукції в ЄС. Він наголосив, що це дозволить Україні максимально зберегти економічну активність в умовах війни.

«росія намагається спровокувати глобальну цінову кризу, щоб почався хаос на всіх базових ринках і особливо на продовольчому. Український експорт допоможе стабілізувати ринки. Отже, це вигідно не тільки нам, а й усім європейцям. Мешканцям усіх країн, по яких можуть вдарити російські деструктивні амбіції», — зазначив президент.

Що ще сказав Зеленський?

  • Узгоджуємо з Євросоюзом, як збільшити потенціал транспортних коридорів на нашому західному кордоні.
  • Говорив сьогодні з президентом Індонезії Джоко Відодо. Вдячний за запрошення взяти участь у саміті «Великої двадцятки».
  • Цього тижня керівництво росії почало нову серію енергетичного шантажу європейців. Рішення обірвати постачання газу в Польщу та Болгарію — черговий аргумент на користь того, що ніхто у Європі не може сподіватися на збереження будь-якої нормальної економічної співпраці з росією.
  • Росія розглядає як зброю не тільки газ, а й будь-яку торгівлю. Просто очікує моменту, коли тим чи іншим торговельним напрямком можна скористатися. Або скористатися, щоб шантажувати європейців політично. Або щоб посилити російську воєнну машину, яка розглядає об'єднану Європу як мішень. Тому чим швидше всі у Європі визнають, що не можна залежати в торгівлі від росії, тим скоріше можна буде гарантувати стабільність європейським ринкам.
  • Сьогодні відбулося засідання Конгресу місцевих та регіональних влад. Перше засідання за час повномасштабної війни. Обговорили комплекс питань. Зокрема, відбудову нашої країни. Вже опрацьовуємо всі деталі, щоб проект післявоєнної відбудови реалізовувався швидко, максимально ефективно. Підкреслив, що від місцевої влади очікуємо конкретних запитів і пропозицій.
  • Наша мета — не просто відновити все, що було зруйноване окупантами, але й розв'язати застарілі проблеми, які є з житловими чергами тощо. Щоб усі військовослужбовці, рятувальники, поліцейські, усі, хто працює на державу, були забезпечені власним житлом.
  • Заслухали сьогодні на Конгресі доповіді щодо якнайшвидшого забезпечення житлом переселенців, щодо взаємодії між центральною та місцевою владою у громадах, які тимчасово окуповані.
  • Хочу сьогодні особливо підтримати українців на півдні нашої держави. У Херсоні, в усіх громадах області, у тимчасово окупованих районах Запорізької області. Вдячний кожному й кожній, хто не здається, хто протестує, хто ігнорує окупантів і демонструє тим маргіналам, які стали колаборантами, що в них немає майбутнього. Чим сильнішим буде наш опір зараз, чим більше несприйняття будуть бачити окупанти, тим швидше нормальне життя повернеться на нашу землю.
  • Щойно підписав укази про нагородження наших героїв. Державними нагородами України відзначені 173 військовослужбовці Збройних сил. Звання Героя України присвоєно генерал-лейтенанту Наєву Сергію Івановичу, командувачу Обʼєднаних сил.

У лікарні Сєвєродонецька, яку 27 квітня обстріляли окупанти, залишається близько 50 пацієнтів. Попри обстріли медзаклад продовжує працювати.

Єврокомісія офіційно запустила дисциплінарну процедуру щодо Угорщини, яка скоротить фінансування цієї країни за підрив стандартів верховенства права у блоці. Водночас у Будапешті пов'язали такий крок зокрема з позицією щодо України. У Києві закликали не плутати.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль припускає, що у 2022 році ВВП може впасти на 30-50%.

Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк припускає, що найближчим часом «демілітаризація» прикордонних з Україною регіонів рф триватиме, а її темпи зростатимуть.

«Інтенсивність війни дуже висока. Кінця вторгнення поки що не бачимо, Така інтенсивність конфлікту точно відбиватиметься на прикордонних районах рф. Там зростатимуть панічні настрої, вибухатимуть склади», — сказав радник глави ОП.

За словами Подоляка, «ці склади та бази паливно-мастильних матеріалів, які будуть вибухати, будуть борговими виплатами, які рф починає платити за війну».

Бійці Збройних сил на Харківщині взяли у полон п’ятьох окупантів, повідомив голова ОВА Олег Синєгубов. Зараз вони дають свідчення про злочини свого командування.

Сумщину знову обстріляли з мінометів з російської території, повідомив голова ОВА Дмитро Живицький. За пів години в Есманській громаді нарахували понад 50 «прильотів». Чи є втрати — уточнюють.

Прем'єр-міністр Словаччини Едуард Хегер пропонує ЄС назавжди скасувати дію імпортного мита на український експорт. Наразі Єврокомісія запропонувала скасувати їх на рік, щоб підтримати українську економіку.

Росіяни продовжують наносити ракетні удари по Одеській області, щоб отримати бодай якийсь успіх до 9 травня, каже голова Одеської ОВА Максим Марченко

На Донецькому та Луганському напрямках військові ООС 27 квітня відбили 6 атак ворога, знищили 5 танків, 21 одиницю броньованої техніки та іншу техніку окупантів.

Комітет з правил Палати представників погодив і виніс законопроєкт про ленд-ліз для України на голосування Палати представників. Як повідомили «Голосу Америки» конгресмени, голосування за законопроєкт може відбутись цього тижня.

У тимчасово окупованому Херсоні чутно вибухи, пише «Суспільне Херсон».

Ми завершили текстовий стрім 63-го дня повномасштабної війни. За новим слідкуйте тут.