В Офісі президента на третій день після концерту відреагували на закиди українських виконавців про те, що їхні пісні використали без згоди на концерті «Пісенна історія сучасної України» до Дня Незалежності. Там опублікували повний виступ і кажуть, що закон не порушили.

Про це повідомляє Офіс президента.

Там посилаються на закон «Про авторське право і суміжні права», який за деяких умов дозволяє використання фрагментів пісень без згоди автора.

Йдеться про пункт 9-1 ст. 21. Він дозволяє без згоди автора чи особи, яка має авторське право, публікувати фрагменти музичних творів у форматі пародії, попурі або карикатури, але за умови зазначення ім’я автора та джерела запозичення.

Офіс президента опублікував у Facebook весь концерт із зазначенням використаних фрагментів пісень та імен авторів. Тепер перед кожною піснею є помітка про автора слів та музики.

Точно дозвіл не потрібний?

Юристка Оксана Чайковська нам у коментарі пояснює, що для створення попурі дійсно не потрібен дозвіл. Проте у визначенні попурі, яке є в законі, не вказано, що воно може бути не в оригінальній, а у зміненій версії, тобто з адаптацією, зміною аранжування. Тобто для створення попурі на основі перероблених музичних композицій вже не достатньо вказати імена авторів і джерело, а потрібен письмовий дозвіл правовласника на переробку.

Якщо автори юридично хочуть відстоювати порушення прав, спершу потрібно переконатися, що композиція належить саме їм. Правовласником може бути лейбл чи продюсер, тоді саме вони можуть пред'являти претензії щодо незаконного використання твору. Однак автор назавжди зберігає свої особисті немайнові права, до яких належить право бути зазначеним як автор при кожному використанні твору.

Зазначимо, що на День Незалежності Офіс президента не дотримався вимог статті, на яку посилається. Тоді підпис до пісень містив лише назву композиції та рік випуску.

Що сталося?

Концерт «Пісенна історія сучасної України» відбувся 24 серпня до 29-го Дня Незалежності. Тоді артисти виконали пісні українських виконавців, створені з 90-х і до сьогодні.

Відразу після концерту частина виконавців, які не брали участь у заході, заявили, що до них не зверталися за дозволом на використання пісень. Про це заявляли, зокрема, гурти «Океан Ельзи», «Бумбокс», «Тартак».

В Офісі президента до цього дня на ці заяви не реагували.

Поділитись: