В Україні через руйнування накопичилося понад 600 тисяч тонн відходів. Що з ними планують робити?
В Україні вже накопичилося понад 600 тисяч тонн відходів від руйнувань. У Міністерстві захисту довкілля планують, де і як їх можна повторно використовувати.
Про це розповів перший заступник міністра захисту довкілля Олександр Краснолуцький під час виїзного засідання Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування на Харківщині.
Станом на початок березня тільки на території Харківської області утворилося близько 50 тисяч тонн відходів, що виникли внаслідок російських влучань. Щоденні обстріли прифронтового регіону лише збільшують ці обсяги.
За словами Краснолуцького, ще у вересні 2022 року уряд схвалив порядок утилізації відходів від руйнувань. Цей документ — спільна розробка Міндовкілля та Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури.
Тепер відомство планує придбати пересувні дробарки будівельних відходів, устаткування для розбирання та сортування, а також обладнання для перероблювання, що дозволить повторно використовувати відходи, наприклад, у будівництві, пояснив Краснолуцький. Проте без фінансування міжнародних партнерів не обійтися, і зараз Міндовкілля веде перемовини з різними організаціями.
Так, уже є домовленість із Японським Агентством Міжнародного Співробітництва (JICA), яке висловило бажання допомогти Україні в переробці відходів руйнації.
Тим часом голова парламентського комітету з питань екологічної політики Олег Бондаренко повідомив, що на Харківщині, у місті Дергачі, на 97% добудували перший комплекс із переробки твердих побутових відходів. Очікується, що підприємство перероблятиме щороку 250 тисяч тонн твердих побутових відходів та надасть робочі місця для 152 людей.
Лінії підприємства дозволять проводити глибоке сортування, перероблювання органічних відходів, підготовку до транспортування тощо. Крім того, планують виробляти електроенергію із полігонного газу обсягом понад 16 500 мВт щороку.
Загальна вартість проєкту становить майже 260 мільйонів євро. Кошти залучають від іноземних донорів і місцевих громад. Нині на Харківщині є 79 полігонів і сміттєзвалищ, однак майже всі вони не відповідають нормам екологічної безпеки, а їхня загальна площа сягає 280 гектарів.
Новий комплекс повинен забезпечити 100% перероблення побутових відходів, що утворюються в регіоні.
- Поділитися: