В Україні різко побільшало чоловіків, які через суд стають єдиним опікуном дитини. За справу взялося НАБУ — NGL.media

В Україні різко побільшало чоловіків, які через суд стають єдиним опікуном дитини. За справу взялося НАБУ — NGL.media
НАБУ / САП

З 2021 року кількість судових рішень, за яким чоловік стає єдиним опікуном своїх неповнолітніх дітей, зросла в Україні у 9 разів. Таке рішення дозволяє уникнути мобілізації. Понад 30% усіх таких рішень виносить один суд на Одещині. Розслідувати це взялися детективи Національного антикорупційного бюро.

Про це йдеться в розслідуванні NGL.media.

Журналісти отримали повідомлення від юрисконсульта однієї з військових частин, що дислокуються на півдні: за короткий період близько десятка бійців подали рапорт на звільнення з армії на підставі, що після розлучення вони залишились єдиними опікунами своїх неповнолітніх дітей. Він запідозрив, що розлучення фіктивні. Тим більше, що всі рішення ухвалив один і той самий суд.

Аналіз справ, які українські суди розглянули у 2021-2023 роках, показав: у 2021 році кількість рішень про проживання дітей на користь батька становила 289. У 2022 році зросла до 859, а у 2023 становить 2 708.

«Типовим прикладом» рішень, ухвалених за останні роки, розслідувачі називають справу подружжя 36-річних киян Ігоря та Уляни Верхогляд. Згідно з рішенням суду, їхня неповнолітня дитина уже кілька років живе з батьком, а мати «самоусунулась» від виконання батьківських обов'язків. Водночас у соцмережах жінка активно публікує спільні сімейні фото з чоловіком і донькою.

За підрахунком журналістів, понад 30% рішень ухвалені в Білгород-Дністровському міськрайонному суді, що в Одеській області.

Причому до цього суду звертаються з усієї країни: з Києва, Чернігова, Львова, Закарпаття. Співрозмовник видання в НАБУ зазначив, що це стало можливим завдяки укладанню фіктивних договорів оренди житла в Білгород-Дністровському районі.

Як зазначається, майже всі ці рішення ухвалили лише четверо суддів цього суду: голова Олександр Боярський (364), Сергій Савицький (312), Валентин Заверюха (124) та Юлія Шевчук (30).

Журналісти хотіли отримати від них коментарі, утім детективи НАБУ попередили, що проводять власне розслідування і передчасна публікація може йому зашкодити. Формально судді ухвалювали законні рішення, тому довести злий умисел можна було лише затримавши їх на гарячому — під час отримання хабарів.

Журналісти зазначають, що 9 січня НАБУ провело операцію і вже задокументувало діяльність фігурантів та вручило підозри.

Доповнено. НАБУ задокументувало передачу одному із суддів 1500 доларів хабаря, йому повідомили про підозру за ч. 3 ст. 368 КК України. За цією статтею судді загрожує від 5 до 10 років за ґратами з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.

Тривають обшуки за адресами проживання інших можливих учасників схеми та у будівлі суду. Слідчі вилучають справи, в яких могли ухвалюватися протиправні судові рішення.

Як зазначає NGL.media, слідство вважає організатором такої схеми уникнення мобілізації Олександра Боярського. Також підтверджена причетність до цієї схеми трьох суддів, адвокатів і посередників.

НАБУ зазначає, що вартість кожного судового рішення становила від 1500 до 3500 доларів. Ці гроші клієнти виплачували адвокатам, а ті вже передавали суддям. Загальна річна «виручка» за рішення 2023 року може становити майже три мільйони доларів — всього знайшли 853 рішення суду з ознаками фіктивності, пише NGL.media.

Як зазначається, щодо судді Боярського у 2021 році вже відкривали кримінальне провадження про шахрайство. Вища рада правосуддя відстороняла його від правосуддя, утім згодом він повернувся до роботи.