В Україні розробили три прототипи власної вакцини проти коронавірусу. Що про них відомо?
В Україні розробили три прототипи власної вакцини проти коронавірусу, два з яких профінансував Український фонд досліджень. Однак у Міністерстві охорони здоров'я кажуть, що процес створення препарату тривалий ㅡ там сподіваються на скасування патентів світових вакцин проти COVID—19 та їхнє виробництво в Україні.
Про це розповів головний санітарний лікар України Віктор Ляшко в інтерв'ю «Сегодня».
Прототипи української вакцини проти коронавірусу розробили Інститут біології клітини у Львові, Інститут біохімії ім. Палладіна та науково-виробнича компанія «Діапроф-Мед» разом із науковцем Михайлом Фаворовим.
Про вакцину останніх розробників МОЗ розповідав ще навесні минулого року. У жовтні міністр охорони здоров'я Максим Степанов оголосив, що цей прототип вже пройшов етап випробування на живих клітинах. Він прогнозував, що (якщо все буде добре) за рік із цього прототипу Україна може отримати власну вакцину. Однак після цієї заяви про нові досягнення у розробці не повідомляли.
Тепер же Віктор Ляшко зазначає, що наразі цей прототип на стадії виробництва лікарської форми, щоби почати клінічні випробування. Головний санлікар наголосив, що держава не інвестувала у цю розробку.
«Щоб почати доклініку або щоб держава інвестувала, вони повинні були надати дані, що їхнє дослідження з’явиться у міжнародних публікаціях, і що фармзаводи будуть готові цю вакцину зробити. За таких умов держава готова була б профінансувати викуп партій виробництва, а також профінансувати й виробництво в разі такої потреби», ㅡ сказав Ляшко.
А що з іншими прототипами?
Львівський інститут, який очолює академік Андрій Сибірний, розробляє вакцину, де білок коронавірусу вирощується на дріжджах. Його очищують у біореакторі та «доводять» до лікарської форми.
За словами Ляшка, це прототип як рекомбінантна вакцина може бути зареєстрований для доклінічних і клінічних досліджень, а вже потім ㅡ як препарат. За такою технологією виробляється вакцина проти гепатиту В.
До вересня науковці будуть проводити дослідження цього прототипу в лабораторних умовах, далі почнеться процес виготовлення лікарської форми та клінічних досліджень. Тобто найближчим часом вакцину з цього прототипу ми не побачимо.
Ще одну вакцину розробляє Інститут біохімії ім. Палладіна, що в Києві. За словами Ляшка, її створюють за схожим принципом, але за іншою технологією. Очікується, що перші результати можна буде побачити восени.
Окрім того, Інститут готовий розробити власну мРНК-вакцину: наразі вчені міркують, як це зробити на базі вітчизняних заводів.
Вакцина, на яку (не) чекають?
Раніше Віктор Ляшко заявляв, що Україна не розраховує на створення власної вакцини. Мовляв, група дослідників розробила концепт препарату, держава це підтримала, але проводити наступні дослідження державні установи не можуть, бо не мають підприємств з виробництва вакцин.
Він також зазначав, що проводити дослідження винахідники зможуть, лише спілкуючись із фармацевтичним бізнесом. Держава взялась допомагати у цьому. Однак фармкомпанії мають низку вимог, щоб випустити продукт. Зокрема, йдеться про публікацію в науковому журналі.
На тлі цього МОЗ підтримує скасування патентів на вакцини, що вже активно використовують. За словами Ляшка, якщо це станеться, фармбізнес буде готовий вже за шість днів із моменту трансферу технології випустити препарат, який можна колоти українцям.
- Поділитися: