В Україні за рік збільшили кількість трансплантацій. Скільки людей отримали нові органи?

Протягом 2021 року в Україні зробили 229 трансплантацій нирок, що на 131 більше, ніж роком раніше. Нове серце отримали 32 людини, а у 2020 році — дев'ять.

Про це повідомили в Міністерстві охорони здоров’я у відповідь на наш запит.

За даними МОЗ, протягом 2019 року в Україні виконали 71 трансплантацію нирок (з них 4 — від посмертного донора), одну трансплантацію серця та 6 трансплантацій печінки (усі від родинного донора). Того ж року зробили 150 трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин (ТГСК).

Протягом 2020 року виконали 98 трансплантацій нирок (з них 19 — від посмертного донора), 9 трансплантацій серця, 21 трансплантацію печінки (з них 5 від посмертного донора) та 1 трансплантацію підшлункової залози. А ще зробили 209 ТГСК.

Торік в Україні зробили 229 трансплантацій нирок (з них 104 від посмертного донора), 32 трансплантації серця, 50 трансплантацій печінки (з них 31 від посмертного донора) та одну трансплантацію легень.

Також протягом 2021 року загалом виконали 240 ТГСК, з яких 14 — алогенні ТГСК від неродинного донора та 34 — алогенні ТГСК від родинного донора.

Вперше виконані трансплантації

У 2021 році в КНП «1 територіальне медичне об’єднання м. Львова» вперше виконали трансплантацію легень від посмертного донора, а також вперше зробили трансплантацію серця дитині.

У «Інститут серця МОЗ України» торік вперше виконали симультантну (одночасну) трансплантацію серця та нирки пацієнту.

Також у 2021 році в КНП «Черкаський обласний онкологічний диспансер» вперше зробили алогенну ТГСК від неродинного донора дорослому пацієнту.

Де зробили найбільше трансплантацій?

За даними спеціалізованої державної установи «Український центр трансплант-координації», найбільше трансплантацій органів торік зробили в Національному інституті хірургії та трансплантології ім. О. О. Шалімова НАМН України — 49 трансплантацій нирки, 26 трансплантацій печінки та 2 трансплантації серця.

Натомість найбільше трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин виконали в КНП «Київський центр трансплантації кісткового мозку» виконавчого органу Київської міської ради: 80 аутологічних ТГСК та 2 алогенні ТГСК.

Трансплантація в Україні

Операції з трансплантації органів в Україні стали можливими з квітня 2019 року, відколи набув чинності закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині». Він, зокрема, регулює пересадку органів від померлої людини.

У 2019 році в Ковелі вперше за 15 років трансплантували серце. Для операції пацієнта везли з Києва. 4 липня 2020-го у Львові зробили потрійну операцію з трансплантації: пересадили серце та дві нирки. Наприкінці грудня 2020-го львівські лікарі провели першу в західній Україні операцію з трансплантації печінки.

А у квітні минулого року українські лікарі вперше за 13 років пересадили кістковий мозок. Упродовж 2021 року в Україні планували зробити щонайменше 250 операцій з трансплантації органів.