Життя

В Україні зафіксували 235 випадків порушень свободи слова у 2018 році — ІМІ

ІМІ
Життя/В Україні зафіксували 235 випадків порушень свободи слова у 2018 році — ІМІ
Зберегти
Вигляд
У 2018 році зафіксували 235 випадків порушень свободи слова в Україні, за винятком окупованих територій. Такими є дані щорічного дослідження Інституту масової інформації« Барометр свободи слова».

Ця цифра є меншою, ніж за аналогічний період 2017 року, — тоді зафіксували 281 порушення, повідомили в ІМІ. Для порівняння у 2016 році було 264 порушень, у 2015 році — 310, у 2014 році — 995.

За даними дослідження, зростання кількості порушень, особливо фізичної агресії, спостерігалося у першому півріччі 2018 року спостерігалося зростання кількості порушень, у порівнянні з 2017 роком. Натомість у другому півріччі відбулася певна «стабілізація» кількості порушень прав журналістів.

«Ми пов’язуємо це з кількома причинами: по-перше, з публічним резонансом після жорсткого нападу на активістку Катерину Гандзюк і надзвичайно негативною реакцією суспільства та міжнародної спільноти на цей випадок, що, можливо, дещо охолодило потенційних нападників. Так само ми не виключаємо, що убивство Гандзюк могло мати і певний охолоджувальний ефект на журналістів, особливо в регіонах, які почали більш обережно критикувати, це питання потребує окремого дослідження. І нарешті, ми спостерігаємо затишшя перед традиційною «бурею» виборчих процесів 2019 року», — заявила виконавча директорка ІМІ Оксана Романюк.

Категоріями-лідерами за кількістю порушень стосовно журналістів стали перешкоджання, погрози та напади. Основним викликом для свободи слова у 2018 році стала фізична агресія щодо журналістів. Так, із загальної кількості порушень 173 випадки стосувалися саме фізичної агресії щодо журналістів.

У 2018 році найбільше порушень зафіксували у категорії «перешкоджання законній професійній діяльності журналістів» — 96 випадків. Найбільше журналістам перешкоджали приватні особи, місцева влада, депутати та правоохоронці. 

Друге місце посіла категорія «погрози і залякування журналістів» — 33 випадки. Погрожували журналістам переважно приватні особи, місцева влада та депутати.

Третє місце посіла категорія «побиття та напади» — за рік зафіксували 31 випадок. Далі за кількістю порушень опинилися обмеження доступу до публічної інформації (19 випадків) та кібератаки (15 випадків).

Здебільшого порушували право журналістів на професію, згідно з моніторингом, приватні особи, представники центральної та місцевої влади та правоохоронці.

Територіально лідером за кількістю порушень прав журналістів так і залишається Київ з областю (97). Далі йдуть Миколаївщина (16 випадків), Дніпропетровщина та Полтавщина (по 12), Одещина (11), Львівщина (10). В ІМІ відзначають, що цьогоріч Дніпропетровщина та Львівщина вперше увійшли до п’ятірки регіонів-лідерів за кількістю порушень прав журналістів, натомість Миколаївщина та Полтавщина вже третій рік лишаються в цій першій п’ятірці.

У 2018 році зафіксували 235 випадків порушень свободи слова в Україні, за винятком окупованих територій   

ІМІ

У зв’язку з обмеженими можливостями доступу до окупованих територій Донецької та Луганської областей, ІМІ вдалося зафіксувати там лише два порушення (у 2017 році — три). В анексованому Росією Криму у 2018 році було зафіксовано 12 нових випадків порушень свободи слова (у 2017 році — 16 випадків), зокрема, на півострові затримували громадських журналістів.

Раніше голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко заявляв, що українські правоохоронні органи неналежним чином розслідують напади силовиків на журналістів, створюючи таким чином модель поведінки для всього суспільства.

Пов`язані новини