В Україні запрацювало нове законодавство про публічні закупівлі: що змінилося
У неділю, 19 квітня, набула чинності нова редакція закону «Про публічні закупівлі», яка передбачає оновлення системи закупівель з 2016 року, коли запустили Prozorro.
Про це йдеться у повідомленні Prozorro.
«Уже зараз… Prozorro оновила свій функціонал та працює за новими правилами. Водночас будемо дуже вдячні за зворотний зв`язок щодо роботи системи», — інформують у Prozorro.
Що змінилося у сфері публічних закупівель:
- Поріг для обов’язкового проведення закупівель через Prozorro знизився з 200 тисяч до 50 тисяч гривень. Як зазначали у Prozorro, для бізнесу це відкриє додатковий ринок на 30 млрд грн. Водночас кошти держави витрачатимуться ефективніше завдяки конкуренції.
- Відтепер державні замовники звітуватимуть про всі свої закупівлі від 1 копійки.
- Посилюється відповідальність за грубі порушення тендерного законодавства. Наприклад, якщо замовник безпідставно відхилив тендерну пропозицію, і це підтвердить Держаудитслужба — його очікує штраф від 25 до 51 тисячі гривень. Якщо ж державна структура уклала договір без використання передбачених законом тендерних процедур, то штрафувати будуть її директора — на суму від 34 до 85 тисяч гривень.
- За несуттєві процедурні порушення розмір покарання для замовників зменшується — з 11 700 до 1700 грн.
- Бізнес, який переміг у тендері, тепер може виправляти несуттєві помилки у тендерній пропозиції. На це в учасників буде 24 години.
- Вдосконалили механізм оскарження тендерних процедур в Антимонопольному комітеті України. Це дасть підприємцям більше стимулів захищати свої права — зокрема плата за скаргу буде повертатися бізнесу у повному обсязі, якщо її задовольнить АМКУ.
- Вартість за подачу скарги зміниться з фіксованої (5 тисяч грн для товарів і послуг, 15 тис. — для робіт) на гнучку, що буде залежати від очікуваної вартості закупівлі. Нові тарифи за подачу скарги встановлять окремою постановою Кабінету міністрів.
- Завдяки механізму «аномальна низька ціна» електронна система буде підсвічувати пропозиції учасників, що будуть на 30-40% нижчими за найближчі пропозиції конкурентів. У такому випадку замовник може попросити учасника обґрунтувати таку ціну, а в разі відсутності пояснень — відхилити пропозицію.
- Запрацювала альтернатива для невеликих допорогових закупівель — Prozorro Market. Це онлайн-магазин, у каталогах якого — найбільш поширені товари для державних замовників: пальне, канцелярія, техніка, медвироби, продукти тощо.
- Розпочалася трансформація організації самого процесу закупівель — від тендерних комітетів до уповноважених осіб. Так, на зміну колективному ухваленню рішень прийшло персональне, а проведення закупівель з додаткового навантаження стане оплачуваною роботою.
«На черзі — затвердження Кабміном постанови, що встановить новий порядок оскарження та тарифи за подачу скарги в АМКУ. Очікуємо, що її приймуть вже наступного тижня. Ще одна важлива постанова стосується електронних каталогів», — додали у Prozorro.
Там також уточнили, що поки не затвердили постанову про каталоги, використовувати Prozorro Market можна лише для закупівель до 50 тисяч гривень.
- Поділитися: