31 травня Рада національної безпеки та оборони України збереться на засідання щодо питань, пов’язаних з енергетикою, зокрема продовженням транзиту російського газу через Україну та запуск нового ринку електроенергії з 1 липня 2019 року.

Про це повідомляє прес-служба РНБО.

Зазначається, що засідання РНБО проходить у новому форматі. За словами секретаря РНБО Олександра Данилюка, під час засідання команда президента «буде заслуховувати уряд, без політики».

«Є питання, чи буде Україна транзитером газу у 2020 році. Це питання як економічне, бо якщо цього не відбудеться, ми втрачаємо близько 3 млрд доларів, так і геополітичне, оскільки у разі, якщо Україна не буде транзитером газу, ми стаємо об'єктом, а не суб'єктом», — повідомив Данилюк.

Крім питання транзиту російського газу через України, РНБО розгляне питання запровадження нового ринку електроенергії з 1 липня 2019 року.

«Це дійсно може вплинути на підвищення тарифів, створити нестабільність. Рішення про запровадження ринку електроенергії вже ухвалено Кабінетом Міністрів. Уряд нині не робить жодних кроків, аби проаналізувати ситуацію і сформувати позицію, чи потрібно відтермінувати його запровадження, чи ні», — зазначив Данилюк.

Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський скликав засідання РНБО після аварії на шахті «Лісова», що на Львівщині.

Зазначимо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярдів доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

Поділитись: