В уряді розповіли, скільки коштує гектар сільськогосподарської землі після запуску ринку

Від 1 липня, за 30 днів роботи ринку сільськогосподарської землі, українці уклали загалом 2901 угоду на 210 млн грн. Це загалом 5324 га.

Про таке повідомив міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко.

Він зазначає, що за перший місяць ринку землі середня ціна за український гектар складає 40 тисяч гривень. Наразі найбільше землі придбали у Полтавській, Тернопільській та Кіровоградській областях. Але продають землю загалом по всій країні.

За словами міністра, дедалі більше нотаріусів освоюють всі інструменти, необхідні для реєстрації угод, і дедалі більше аграріїв пересвідчуються у дієвості ринку.

«Час популізму на темі землі минув. Дуже скоро громадяни дізнаються, хто начебто боровся за права народу, а насправді паразитував на тіньовому ринку землі. Прозорість ринку й доступність даних для всіх лише підвищать його ефективність. 40 тисяч за гектар — це наша стартова лінія», — наголошує Лещенко.

У Мін’юсті додають, що вже понад 4 тисячі нотаріусів в Україні мають доступ до Державного земельного кадастру (ДЗК), який необхідний для перевірки дотримання покупцем обмеження щодо площі сільгоспземель «в одних руках».

Анатолій Мірошниченко, перший заступник голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, зазначає, що ажіотажу на ринку земель сільськогосподарського призначення немає. За його прогнозом, істотних зрушень найближчим часом не очікується.

Нагадаємо, за перші два тижні роботи ринку в уряді повідомляли, що українці уклали 880 земельних угод.

Що передувало?

1 липня в Україні офіційно запрацював ринок землі сільськогосподарського призначення. Ще у березні 2020 року Верховна Рада ухвалила закон про його запровадження. Він надає власникам сільгоспземлі право на продаж своїх ділянок (паїв), а також право купувати землю.

Перші два роки землю зможуть купувати тільки фізичні особи, і не більше як 100 гектарів. Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року.

Раніше ж люди могли передавати землю лише через довгострокові договори оренди, які часом укладалися на десятки років.

Також право на продаж сільгоспземлі відкриває можливості для її використання як застави для кредиту. Водночас продати землю з комунальної власності новий закон не дозволяє.

Більше про те, як працюватиме ринок землі в Україні та чи є небезпека, що всю українську землю скуплять іноземці, дивіться в нашому відеопроєкті «Чия земля?».