В ЄС заперечили змістовність аргументів, якими Конституційний суд пояснив скасування статті про незаконне збагачення
Антикорупційна ініціатива Європейьского Союзу EUACI заперечила змістовність аргументів, керуючись якими Конституційний суд вирішив визнати статтю про незаконне збагачення неконституційною.
Ініціатива EUACI, яка є найбільшою програмою технічної допомоги ЄС в боротьбі з корупцією в Україні, опублікувала висновок про конституційність статті Кримінального кодексу про незаконне збагачення, яку скасував Конституційний суд.
Конституційний суд 26 лютого вирішив, що положення статті суперечать принципам верховенства права та презумпції невинуватості, оскільки стаття про незаконне збагачення нібито зобов’язує самого підозрюваного довести законність його статків.
Також у конституційному поданні від 12 грудня 2017 йшлося про те, що положення статті суперечить принципу захисту від самозвинувачення, праву на справедливий судовий розгляд і рівність сторін, принципам законності та відсутності зворотної сили в часі.
«У конституційному поданні не досліджуються сутність та релевантність відповідних правових принципів щодо норми Кримінального кодексу, яка заперечується, а також не проводиться поглиблений аналіз відповідної прецедентної практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) або іноземної конституційної практики. Можна стверджувати, що конституційне подання також неправильно тлумачить правову норму Кримінального кодексу, яка заперечується», — наголосили у висновку.
Антикорупційна ініціатива стверджує, що стаття не передбачає будь-якого перекладання тягаря доведення, а відтак не порушує презумпцію невинуватості. Там наголосили, що стаття 368-2 КК не вимагає від обвинуваченого надавати будь-які пояснення і не зобов’язує в прямій формі обвинуваченого надавати інформацію. Підсудний має право, але не зобов’язаний надавати пояснення щодо походження активів, про незаконність яких стверджує обвинувачення
«Загальним зауваженням до аргументів у конституційному поданні є їхній загальний характер», — резюмували у висновку.
Нагадаємо, що 26 лютого стало відомо, що Конституційний суд визнав неконституційною статтю Кримінального кодексу про відповідальність за незаконне збагачення. Зі скаргою на цю статтю КК до Конституційного суду 12 грудня 2017 року звернулися 59 народних депутатів. Їхні інтереси в суді представляє депутат від «Народного фронту» Павло Пензеник.
Громадські організації попередили, що скасування відповідальності за незаконне збагачення призведе до припинення співпраці з МВФ.
Національне антикорупційне бюро оголосило, що рішення КСУ означає, що всі кримінальні провадження в частині, що стосується незаконного збагачення цих осіб, будуть закриті.
Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні ввели в 2015 році в рамках виконання Плану дій з візової лібералізації ЄС. Ця вимога також було включена в меморандум співпраці з Міжнародним валютним фондом.
- Поділитися: