Медсестра з новонародженою дитиною в акушерському відділенні перинатального центру пологового будинку в Києві, архівне фото
Фото:

УНІАН

Олена нещодавно народила дитину, а Наталія зараз на 7-му місяці вагітності. Обидві планували партнерські пологи, та не очікували, що народжувати доведеться під час карантину. Розповідаємо, які обмеження для вагітних та породіль виникають під час пандемії, як карантин вплинув на їхній стан, чи дозволені зараз партнерські пологи та що робити, якщо їх забороняють.

«Всі пологи «закриті», а відвідування — заборонені»

«При поступленні в пологовий усе було дуже строго: обов’язково потрібно вдягнути маску та бахіли, чоловіка не пускають, усі пакети обробляють дезінфікувальним розчином. Міряють температуру, тиск, після чого обробляють апарат».

Олена Муравська народжувала дитину 31 березня, на третьому тижні карантину, в пологовому будинку №1 у Києві. Через обмеження у зв’язку з коронавірусом скасували й заплановані партнерські пологи.

«Вони так і сказали: вибачте, будь ласка, але у зв’язку з ситуацією в країні ми мусимо обмежити партнерські пологи, щоб хоч якось обмежити себе від інфікувань.Тому всі пологи «закриті», а відвідування — заборонені. Чоловік може тільки передати передачу в закритому пакеті. Пакет обробляють і піднімають у пологове відділення».

Самих же пологів, за словами Олени, зміни не торкнулись, а умови перебування в післяпологовому відділенні навіть покращились:

«Дитину одразу викладають на груди і переводять з матір’ю в палату. Повсюди дезрозчини: в кімнатах, туалетах, на посту медсестри. Прибирають по 3-4 рази на день. Намагаються ізолювати жінок, щоб навіть у дво- або тримісних палатах було по одній породіллі з дитиною».

Олена такі заходи безпеки підтримує, та додає, що проблеми виникли переважно у персоналу:

«Я особисто вважаю, що це правильно, бо це дуже небезпечно і для батьків, і для дітей, і для лікарів. Проблеми здебільшого у персоналу. Часто чую, як вони говорять між собою, що лишаються на декілька діб, бо не можуть добратись. Особливо ті, хто живуть далеко та вимушені їхати декількома видами транспорту. Система доставки персоналу не налагоджена».

«Я вперше за вагітність відчула себе вагітною»

На тих, для кого пологи ще попереду, карантин вплинув ще менше. 

Наталія Гаріпова перебуває на 7-му місяці вагітності. Змін у веденні вагітності вона не відчула, втім розповідає про переосмислення свого стану завдяки вимушеній ізоляції:

«Під час карантину мені вперше вдалося зупинитись, нарешті я почула себе внутрішню та зрозуміла свій справжній темп сьогодення. Карантин — це час, коли ми не можемо нічого змінити, можемо лише обрати, як до цього ставитись. Я вперше за всю вагітність відчула себе вагітною, і тепер маю можливість підготуватися до цього духовно. Раніше я думала, що для появи дитини на світ необхідний якийсь перелік предметів — візочок, пелюшки… А тепер зрозуміла, що все набагато глибше та цікавіше, ніж здається».

Наталія також планує партнерські пологи та вірить, що за ці декілька місяців ситуація покращиться: 

«Я буду народжувати в приватному пологовому, і ми плануємо партнерські пологи. Я чула, що в державних їх забороняють, а в приватних поки ні. Якщо ж заборонять — прийму це, я ж не можу йти проти медичної системи. Та сподіваюсь, до того часу все стане набагато легше».

Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!
Наталія Гаріпова
Фото:

сторінка Наталії у facebook

«Пологи відбуваються так само, як і раніше»

В столичному пологовому будинку №5 партнерські пологи не заборонили. 

«Пологи відбуваються так само, як і раніше. Якщо запланована присутність партнера — підготовка відбувається ще до пологів: він проходить флюорографію, здає посів з носу на наявність патогенного стафілококу, і цього достатньо для того, щоб партнер був разом із вагітною чи породіллею. Єдине заборона наразі — це відвідування після пологів», — пояснив головний лікар Дмитро Говсєєв. Стосовно ведення вагітності, тут за можливості перевагу надають онлайн-консультаціям.

Лікар наголосив, що обмеження наразі визначає кожен пологовий будинок окремо:

«У карантинних заходах, прописаних в наказі МОЗ, немає жодного слова щодо присутності на пологах. Тому всі ці питання вирішуються в кожному конкретному пологовому».

«Кричуще порушення прав жінок та дітей»

За відсутності чіткої інструкції в різних пологових з’являються різні заборони. Співзасновниця ГО «Природні Права Україна» Євгенія Кубах розповіла, що до організації звертаються жінки, які особисто зіткнулись із обмеженнями при пологах. Окрім присутності партнера, йдеться про заборону годувати дітей материнським молоком та навіть розділення здорових матерів та дітей після пологів.

«Це є кричуще порушення прав жінок та дітей, бо таке розділення може мати серйозні наслідки для їхнього ментального та фізичного здоров'я. Законні підстави для таких дій нам невідомі», — додала Євгенія.

За її словами, медики пояснюють це зайвою перестраховкою через відсутність тестів на коронавірус та алгоритму дій для контролю стану здоров'я жінок та партнерів.

Що робити, якщо відмовляють у партнерських пологах?

Євгенія Кубах наголошує, що подібні заборони є незаконними. І радить жінкам писати запит на доступ до публічної інформації на керівництво пологового щодо умов партнерських пологів.

«Такий запит, звичайно, не гарантує дозволу, але збільшує його вірогідність. Також ми радимо жінкам направляти копії цього запиту до міських відділів та обласних департаментів охорони здоров'я та МОЗ, щоб проблема стала очевидною для управлінців галузі всіх рівнів», — пояснює співзасновниця ГО «Природні Права Україна».

Ви можете робити разом з нами якісний контент і показати, що відбувається у різних регіонах України в умовах карантину. Знімайте відео з ваших міст, розповідайте, як переносите ізоляцію, чи є в аптеках маски, як ходить громадський транспорт — і надсилайте на адресу [email protected] з темою «Марафон». Ми покажемо ваші матеріали у прямому ефірі марафону «Хроніки коронавірусу», який випускаємо щодня о 8:00 та о 18:00.

Поділитись: