Вакцина з доставкою додому, «чудодійні ліки» та фішинг: як шахраї використовують коронавірус

Вакцина з доставкою додому, «чудодійні ліки» та фішинг: як шахраї використовують коронавірус
Depositphotos

Пандемія коронавірусу стала головною подією минулого року, а друга хвиля, яка почалася восени, триває досі. Поки світ намагається впоратися з епідемією, шахраї роблять спроби нажитися на ситуації. Розповідаємо про те, як пройдисвіти збагачуються завдяки коронавірусу, використовуючи найрізноманітніші схеми.

Вакцина поштою?

Після того як вакцина від коронавірусу Pfizer/BioNTech була зареєстрована для використання в ЄС, у Литві почала поширюватися «приваблива» пропозиція. Користувачка Facebook стверджувала, що її сестра живе в Америці й надішле вакцину в Литву. Повідомлення потрапило в поле зору поліції Біржайського району — офіцери закликали не піддаватися на виверти шахраїв.

Такі випадки фіксуються не тільки в Литві. Наприклад, в Естонії ще до прибуття вакцин у країну активізувалися телефонні шахраї, які пропонували вакцинуватися. Тривогу тоді забив Союз сімейних лікарів Естонії.

Про небезпеку шахрайства з вакциною попереджає Європол. Наприклад, у Мексиці в жовтні 2020 року виявили партію підробленої вакцини — у неї був підозрілий номер партії та термін придатності. Компанія, яка нібито зробила вакцину, заявила, що не має жодного стосунку до цих поставок. Наприкінці грудня Європол попередив, що вакцина недоступна до продажу ні онлайн, ні офлайн, а пропозиції, які з'явилися в мережі — шахрайство.

Експерти Європолу пояснюють, що куплені онлайн «вакцини» в кращому разі просто ніколи не надішлють — ви втратите свої гроші. У гіршому разі прийде препарат невідомого походження з невідомим складом — його введення може спричинити серйозні проблеми.

Reuters здійснив дослідження даркнету — там вакцини від коронавірусу продаються поряд із наркотиками, «реалістичними» підробленими грошима та зброєю. Деякі телеграм-канали пропонували «вакцини», доповнюючи оголошення стоковими зображеннями від реальних виробників. На питання про транспортування продавці відповідали, що за додаткову плату привезуть препарат у пакеті з льодом.

Шахрайський ринок продажу «вакцин» росте. Так, фахівці проєкту Check Point у січні знайшли 34 сайти, на яких пропонувалося купити вакцину від COVID-19 — у грудні було виявлено тільки 8 таких ресурсів. Експерти Check Point придбали один із таких препаратів за 750 доларів. Результат досить передбачуваний: продавець видалив історію повідомлень та акаунт, а посилку не доставили.

Насправді: Вакцина Pfizer/BioNTech зберігається за температури від -70 градусів. Інші вакцини також вимагають особливих умов зберігання і транспортування. Доставити вакцини без спеціального обладнання просто неможливо. Країни ЄС беруть участь у централізованих закупівлях препаратів, а вакцинація проходить за списком пріоритетних груп. Купити вакцину від коронавірусу будь-яких схвалених до використання виробників у країнах ЄС поки що не можна — ні онлайн, ні офлайн. Населення, яке входить до груп ризику, вакцинується безплатно. Введення сумнівних препаратів загрожує здоров'ю.

Віктор Успасскіх і його «антиковідна вода»

«Чарівні засоби»

Наприкінці грудня литовський політик Віктор Успасскіх потрапив під шквал критики, почавши торгувати мінеральною водою, яка нібито захищає від коронавірусу. Головними акціонерами компанії-виробника води є діти політика. Сам Успасскіх стверджував, що виробники води отримали «енергетичний код вірусу COVID-19 у китайців і розробили програму його знищення».

Воду, звичайно, потрібно було пити курсами. Курс цілющої водички — 24 пляшки, кожна пляшка — по 1,5 євро. Водночас у звичайних магазинах литовського Рокишкіса, де виробляється вода, точно така ж пляшка коштувала 36 центів.

Продовольча служба Литви почала розслідування й нагадала, що в ЄС заборонена реклама продуктів, яка приписує їм лікувальні властивості.

Поліція Естонії також попереджає про те, що шахраї використовують стурбованість суспільства коронавірусом зі своєю метою.

«В е-магазинах і телефоном пропонуються різні маски, тести на коронавірус і засоби для дезінфекції. Ціни зазвичай досить високі, при цьому треба врахувати, що пропонований товар може бути сумнівної якості або взагалі не існувати»,ідеться в повідомленні.

Як приклад естонська поліція наводить випадок, коли шахраї продавали «домашні» тести від коронавірусу, відрекомендовуючись відомою компанією.

У Росії, наприклад, нібито в'єтнамський доктор, який виявився масажистом за освітою, продавав траву, що вилікує від коронавірусу. За банку препарату він брав 3 тисячі російських рублів (приблизно 33 євро). Фахівці Росздоровнагляду зацікавилися такою пропозицією — під час перевірки виявилося, що препарати виготовляли нелегально, та ще й з інгредієнтів невстановленого походження.

«Чарівні» засоби від коронавірусу — це ще один маневр шахраїв, поширений у всьому світі. Росспоживнагляд попереджає, що в мережі активно продають очищувачі повітря, які нібито вбивають коронавірус, або захисні маски, що обіцяють фільтрувати саме коронавірус. Усе це — брехня.

У Японії під виглядом ліків проти коронавірусу продавали чай із кульбаби, повідомила місцева газета Asahi. До того ж шахраї стверджували, що для ефекту потрібно пити щонайменше 10 чашок чаю на день — звичайно, кожного разу заварюючи його заново.

Насправді: Ліки проти коронавірусу ще не винайшли. Наразі стратегія боротьби ЄС із коронавірусом полягає в масовій вакцинації населення. Ефективність «альтернативних» методів проти коронавірусу не доведена, а вживання будь-яких препаратів без призначення лікаря загрожує здоров'ю.

Ковід-шахраї в інтернеті

Протягом перших місяців пандемії в Латвії активізувалися інтернет-шахраї, які використовували коронавірус для виманювання особистих даних користувачів.

У середовищі фахівців це називається фішинг — різновид шахрайства в інтернеті з метою отримання доступу до конфіденційних даних користувачів, які переходять за посиланнями, надісланими шахраями. Людям пропонували купити ліки проти коронавірусу, відправляючи посилання. Користувачі, які вказували дані карти, втрачали гроші на рахунку.

В Естонії шахраї розсилали фішингові листи з адреси Euroapteek(at)protonmail.com. Водночас сам текст листа був скопійований із реальної розсилки, здійсненої з адреси noreply(at)eesti.ee.

За даними дослідження міжнародної компанії Group-IB, фішинг виріс більш ніж удвічі під час пандемії коронавірусу. За допомогою фішингу викрадають особисті дані, встановлюють шкідливе програмне забезпечення. Хакери маскують свої розсилки під адреси авторитетних організацій: наприклад, ВООЗ, податкових служб або Центру з контролю та запобігання захворюванням.

Фахівці з компанії IBM X-Force виявили нову шкідливу кампанію, хакери якої видавали себе за очільника ВООЗ Тедроса Аданома Гебреісуса. Листи супроводжувалися програмою для крадіжки облікових даних.

Фішинговий лист, замаскований під лист від глави ВООЗ

Експерти з компанії Касперського кажуть, що їм вдалося виявити майже 3 тисячі шкідливих програм зі згадуванням слова «коронавірус». Лабораторія виявила розсилку спаму, де шахраї закликали користувачів жертвувати біткоїни на створення вакцини від коронавірусу від імені організації CDC. Насправді організація не тільки не приймала біткоїни, а й узагалі не організовувала жодної кампанії зі збору коштів.

Насправді: «Лабораторія Касперського» дає кілька порад, як убезпечити себе від фішингу. Потрібно звертати увагу на адреси, з яких розсилаються електронні листи: якщо навести на посилання курсор миші, стане видно, куди насправді воно веде. Якщо наявна у тексті та фактична адреса відрізняються — це виразна ознака небезпеки. У жодному разі не можна завантажувати прикріплені до підозрілих листів файли, переходити за посиланнями й залишати свої особисті дані.

Естонське відділення банку Luminor нагадує, що запит банківських реквізитів і паролів телефоном і через інтернет є прямою ознакою шахрайства. Такі дані ніколи не підлягають розголошенню. Фахівці з безпеки Luminor наголошують, що в разі виникнення сумнівів краще безпосередньо зв'язатися з організацією і запитати, чи надсилали вам певний лист.

Класичні домушники

Деякі шахраї використовують коронавірус як привід виманити господарів із дому або проникнути до будинку — після цього відбувається класичне пограбування.

Такий випадок трапився в Литві у січні. Шахраї запевнили подружжя, що вони — контакти першого рівня, тому повинні поїхати на тест в інше самоврядування, оскільки там, де вони живуть, місць для тестування немає. Пара поїхала з дому і тільки на місці виявила, що вони не записані на тест. Після повернення виявилося, що будинок пограбували.

В Естонії під час першої хвилі коронавірусу літнім людям рекомендували не виходити з дому без потреби. Цю ситуацію шахраї вирішили використовувати зі своєю метою: стали відомі випадки, коли вони під виглядом соціальних працівників приходили до пенсіонерів нібито з пропозицією допомоги: сходити в магазин або зробити інші побутові справи.

Такий випадок стався й у Талліннському районі Ласнамяє.

Шахраї, відрекомендувавшись співробітниками соціальних служб, запропонували жінці похилого віку піти до магазину, якщо вона дасть їм банківську карту й код від неї.

Жінка виявилася пильною: вона не зверталася по допомогу офіційно і просто прогнала пройдисвітів.

У Росії поширені випадки, коли злодії проникають у будинок під приводом необхідності зробити тест на коронавірус. Шахраї представляються медичними працівниками й далі діють за двома схемами, попереджає Росспоживнагляд. У першому разі людину просять заплатити за проведений тест, у другому разі «тест» безкоштовний, проте після візиту «медпрацівника» з дому зникають гроші та цінні речі.

Насправді: Рекомендація дуже проста: не відчиняйте двері незнайомим людям. У разі спроб зайти в будинок під різними приводами контактуйте з офіційними установами за їхніми основними телефонами для уточнення інформації, не передзвонюючи на ті ж номери, з яких телефонували потенційні шахраї.

Depositphotos

І наостанок: часник, фен та ультрафіолетова лампа не врятують від коронавірусу

Всесвітня організація охорони здоров'я на тлі поширення фейків і шахрайства навколо COVID-19 запустила сторінку про міфи щодо коронавірусу. Експерти ВООЗ розвінчують популярні в суспільстві міфи про інфекцію. Отже, головне:

• Вітамінно-мінеральні добавки не виліковують від коронавірусу;

• Уживання алкоголю не захищає від коронавірусу;

• Щедре використання перцю в стравах не допоможе під час коронавірусу й не захистить від зараження;

• Мобільні мережі 5G не сприяють поширенню COVID-19;

• Гаряча ванна не допомагає під час коронавірусу. Як і часник;

• Фени для рук не вбивають коронавірус.

За підтримки «Медиасети»

Авторка: Яна Лешковіч, «Новая газета — Балтия»