Рейнджери Служби охорони дикої природи Кенії збирають бивні слонів у гігантські купи для спалювання в Національному парку Найробі, Кенія, 20 квітня 2016 року. Таким чином вони намагаються продемонструвати свою готовність боротися з браконьєрством та вбивством слонів і носорогів
Фото:

EPA/DANIEL IRUNGU

«Таємна війна Всесвітнього фонду дикої природи (WWF)» — так називається розслідування американського видання BuzzFeed. Йдеться в ньому про те, що фонд бореться з браконьєрством, фінансуючи спеціальні воєнізовані формування. Їхні бійці катують та розстрілюють людей, яких підозрюють у незаконному здобуванні природних ресурсів. Громадське переказує основні факти, що вдалося дізнатися журналістам.

Розслідування журналістів тривало рік і охопило шість країн. Воно базується на понад «сотні інтерв’ю, тисячах сторінок документів, на бюджетах та електронних листах».

WWF називає звинувачення «невідповідними» та обіцяє провести незалежне розслідування.

Непал. Убивство в парку Чітван

«Вони нещадно били його і заливали солону воду в ніс та рот», — розповіла поліції Хіра Чодхарі. Її чоловіка, Шіхарама, у 2006 році запідозрили у тому, що він допоміг синові заховати ріг носорога на задньому подвір’ї. Рогу так і не знайшли, однак чоловіка ув’язнили.

Через дев’ять днів він помер, пише видання.

Розтин показав сім зламаних ребер, сліди від побоїв та синці по всьому тілу. Семеро свідків підтвердили, що Шіхарам постійно піддавався насиллю. Як наслідок — троє працівників непальського національного парку Чітван, включно з керівником, були арештовані та звинувачені в убивстві.

WWF довгий час фінансував рейнджерів парку — так називають людей, котрі протидіють браконьєрству, патрулюють місцевість на джипах, човнах чи на слонах разом із солдатами. Фонд, за інформацією BuzzFeed, став на бік рейнджерів — і зрештою справу закрили в 2007 році, а WWF продовжив фінансувати парк, наче й не було нічого.

Поводирі слона (mahout) переводять тварину через водойм на світанку в Національному парку Чітван у Непалі, 25 грудня 2017 року
Фото:

EPA-EFE/NARENDRA SHRESTHA

Тортури, сексуальне насильство і шпигунство

Випадки побиття, тортур, сексуального насильства і вбивств лісовими рейнджерами WWF траплялися по всій Азії та Африці.

WWF, попри свої заяви щодо неприйняття порушень прав людини, забезпечував формування високотехнологічним обладнанням, грошима та зброєю. Видання обіцяє опублікувати додатковий матеріал про це.

Крім того, пише BuzzFeed, WWF, наче глобальна шпигунська організація, «створювала, фінансувала та управляла небезпечною та секретною мережею інформаторів, умотивованих «страхом» і «помстою», зокрема й серед корінних жителів». Вони повідомляли працівникам парків інформацію про браконьєрів.

Камерун. Катування 11-річного

У 2017 в Камеруні катували 11-річного хлопчика перед очима його батьків, розповіла BuzzFeed родина постраждалого. Мешканці села надіслали в організацію скаргу, однак відповіді так і не отримали.

Крім того люди, що мешкають поблизу парку, розповіли про нічні погроми, які влаштовували чоловіки з мачете, катування вогнем, підпали будинків. Працівники парку повинні повідомляти центральному офісу організації у Швейцарії про будь-які порушення. Проте, як виявилося, вони натомість координували рейди, а урядовці на це закривали очі.

Центральноафриканська республіка. Торгівля зброєю

У ЦАР, країні, розтерзаній громадянською війною, працівники WWF були замішані в торгівлі зброєю, стверджує видання. У 2009 році вони купували гвинтівки в місцевої армії, відомої порушеннями прав людини та жорстокими вбивствами, зокрема — відрізанням голів мирним жителям.

Рейнджер спостерігає за парою північних білих носорогів в парку у Наньюкі, округ Лайкіпія, Кенія, 1 липня 2014 року. Парк є домом для чотирьох з семи останніх північних білих носорогів у світі
Фото:

EPA/DANIEL IRUNGU

Індія. Права людини — не пріоритетні

У руках видання опинилися документи, в яких тодішній директор Національного парку Казіранґа написав: «Якщо постає питання, чиї права повинні бути пріоритетними, це мають бути не права людини».

У 2017 ВВС повідомило, що рейнджери парку вбили десяток людей, включаючи невинних місцевих жителів. «Інструкція наголошувала, що як тільки ми бачимо браконьєра або взагалі мисливця, ми мусимо дістати зброю і вполювати його», – розповів виданню один з охоронців. Тоді про роль WWF було мало інформації, однак BuzzFeed дізналися, що природозахисна організація не лише знала про це, а й підтримувала такі дії.

Чим займається WWF?

Всесвітній фонд дикої природи — це міжнародна неурядова організація, що налічує понад 5 мільйонів працівників і добровольців у більш ніж 120 країнах світу. Її місія — охороняти природу, тобто це включає й боротьбу з браконьєрством.

У своїй рекламі вона називає рейнджерів «однією з перших і останніх ліній оборони» проти злочинів щодо дикої природи та заохочує донорів допомагати їхній роботі. У 2017, пише BuzzFeed, організації вдалося зібрати 767 мільйонів євро, більшість з яких пожертвували звичайні люди.

Поділитись: