Вчені створили технологію, що може повернути незрячим зір. Однак є нюанси
Науковці з Нідерландського інституту нейробіології створили технологію, яка потенційно може дати можливість людям, що втратили зір, бачити знову. За допомогою стимуляції мозку імплантатами планують повернути людям здатність бачити форми та образи.
Наразі науковці говорять про ефективні результати тестування цієї технології на приматах. Результати дослідження опублікували у науковому журналі Science.
Учені вживили у зорову кору мавп імплантати з високою роздільною здатністю, що складаються з 1 024 окремих електродів. Завдяки стимуляції мозку науковці створювали «крапки світла» (фосфени), які може «бачити» або сприймати мозок для упізнання форм об'єктів.
Цей зоровий феномен виникає у людини без впливу світла на око ㅡ людина сприймає точки, що світяться, або фігури, що з'являються самостійно в темряві. Сліпі від народження люди до цього не здатні, однак люди, що втратили свій зір упродовж життя, можуть бачити фосфен за умови втручання в зорову кору головного мозку.
На основі цього феномену вчені створили модель «подразників», що мали створювати багато окремих «точок світла» і формувати певну картину у приматів. Результати вимірювали тим, як мавпи можуть виконати поведінкові завдання: від руху зіницями до розпізнавання букв, образів, ліній та рухомих об'єктів.
Так, за словами науковців, кількість електродів, які вдалося імплантувати мавпам у мозок, та кількість пікселів, що вони могли бачити, була безпрецедентною. Команда науковців заявила, що ця технологія може допомогти повернути зір і людям.
У майбутньому люди, які втратили зір, могли б носити камеру на окулярах, а зображення транслювалось би за допомогою електродів до мозку.
Однак ця технологія все ж не може повернути зір повністю та буде дієва тільки для тих, хто втратив зір за життя, а не народився вже сліпим.
До того ж критики заявляють, що ще зарано говорити про ефективність технології для людей лише за поведінкою мавп.
«Хоча ми ніколи не дізнаємося, що сприймає інша тварина, дуже спокусливо припустити, що електрична стимуляція призвела б до зорового сприйняття у людини», ㅡ каже Том Мрісіч-Флогель з Університетського коледжу Лондона.
Раніше схожий імплантат вже презентували науковці з США ㅡ відеокамера, прикріплена до окулярів, надсилала відзнятий матеріал на електроди, імплантовані в зорову кору головного мозку. Показники технології американських вчених були нижчими, та їм вдалося частково повернути зір шістьом людям.
- Поділитися: