Науковці виявили гриби, які здатні розщеплювати міцний пластик за 140 днів
Австралійські науковці виявили у ґрунті два штами грибів, Aspergillus terreus та Engyodontium album, які здатні розщепити лабораторні зразки поліпропілену лише за 140 днів.
Дослідження опубліковане в журналі Materials Degradation, пише Science Alert.
Дослідники повідомляють, що ці штами грибів зробили їжу з пластику в лабораторних експериментах. Так, 25-27% зразків вони знищили через 90 днів, а повністю пластик розщепився через 140 днів.
Наразі вчені виявили, що понад 400 мікроорганізмів розкладають пластик природним шляхом. Гриби привертають увагу своєю універсальністю та здатністю розщеплювати всі види синтетичних субстратів за допомогою потужної суміші ферментів.
«Останні дослідження показують, що деякі гриби можуть навіть розщепити певні "вічні хімікати", як-от PFAS. Але цей процес повільний і ще недостатньо вивчений», — пояснює мікробіолог Ді Картер із Сіднейського університету.
Чому це важливо?
Майже третина пластикових відходів у світі — це поліпропілен. Це міцний пластик, який використовується зокрема для виготовлення кришок від пляшок і харчових контейнерів. На його розкладання можуть знадобитися сотні років.
Команда австралійських учених, які займаються дослідженням, на чолі з аспіранткою Амірою Фарзаною Самат описали свою роботу як «важливий крок» у розробці практичних біологічних способів обробки пластикових відходів.
Хоча дослідники ще не знають, як саме гриби перетравлювали пластик, це може бути основою для майбутніх досліджень. Науковці вважають, що гриби розкладають такі матеріали, як пластик, на простіші молекули..
Команда науковців наголошує, що ще не оптимізувала експериментальні умови для роботи у промислових масштабах. Цей метод наразі не може замінити інші відомі методи зі зменшення пластикових відходів.
- Поділитися: