Науковці зрозуміли, як змії можуть залазити на дерева. Це допоможе захищати від них птахів

Учені Університету штату Колорадо й Університету Цинциннаті (США) відкрили новий спосіб пересування змій, який дозволяє змії Бура бойга (Boiga irregularis) підійматися гладкими циліндричними об'єктами.
Дослідження опублікували в журналі Current Biology.
Як і всі великі відкриття, про новий спосіб науковці дізналися випадково. Дослідники прибули на Гуам, аби створити безпечні штучні гнізда для мікронезійських шпаків. Їх чисельність значно скоротилася через змій виду Бура бойга.
Науковці зробили для птахів дуплянки на високих стовпах, які помістили в гладкі металеві циліндри діаметром 20 сантиметрів. Вони думали, що змії не зможуть підійматися такою поверхнею. І так, більшість рептилій дійсно не впоралися з цим.
А проте одна змія таки змогла піднятися на стовп. Вона вбила двох пташенят і дорослого птаха. Учені кажуть, що рептилія пересувалася «у дивний спосіб».
Як змії це вдалося?
Новий спосіб науковці назвали «ласо-пересуванням» — змія використовувала нижню частину тулуба, аби сформувати своєрідну петлю, єдину область захоплення. Хвилеподібно згинаючи згорнуту в петлю нижню частину тіла, змія рухалася вгору, водночас верхня частина її тіла шукала додаткову опору.
Пізніше вчені провели експеримент із таким же стовпом, на якому лежала мертва миша, і 15 зміями. Третина плазунів піднялися методом «ласо». Їм було складно: вони важко дихали та постійно надовго зупинялися. Швидкість підйому була всього чотири міліметри за секунду. На триметрову висоту за таких умов змія зможе забратися за дві години.
Що це дає науковцям?
До цього часу було відомо про чотири способи переміщення змій у просторі. Це прямолінійний рух, закручування в трубку, бічний хід і пересування гармошкою. Тепер же вчені описали новий, п'ятий метод — за типом «ласо».
Поки він зафіксований тільки у змій Бура бойга з тихоокеанського острова Гуам — туди вони випадково потрапили в кінці Другої світової війни разом із військовим майном. Але, можливо, так уміють пересуватися і змії у своїх природних популяціях: в Австралії та Новій Гвінеї.
«Це дозволяє цим тваринам дістатися до потенційної здобичі, якщо інших поруч немає. А також може пояснити, як цей вид може підійматися на стовпи електропередачі, що призводить до відключення електрики», — зазначено в повідомленні.
Науковці вважають, що навички цих змій треба враховувати, плануючи програми захисту фауни та інфраструктури від їхньої популяції. Саме ці плазуни відповідальні за зникнення низки видів птахів на Гуамі й скорочення популяції місцевого виду шпаків.
- Поділитися: