Великій приватизації дали старт. 22 заводи, комбінати та підприємства енергетичної галузі можуть пустити з молотка вже цієї осені.

11 червня виконувач обов'язків голови Фонду Державного майна України (ФДМУ) Віталій Трубаров підписав накази щодо приватизації двох десятків підприємств.

За його словами, це перший великий перелік підприємств для продажу щонайменше за останні 10 років. Отже, найближчим часом у ФДМУ обіцяють оголосити конкурс на відбір радників, а вже восени — розпочати продажі.

Які саме підприємства приватизуватимуть, як скоро та скільки грошей планує отримати держава — читайте в матеріалі Громадського.

Навіщо приватизувати?

В Уряді вже давно пояснюють, що влаштувати приватизацію великих промислових об'єктів необхідно, мовляв, держава не була ефективним менеджером для цих підприємств. Тому краще продати, отримати гроші до бюджету й дати об'єкту нормально працювати, сплачуючи податки, ніж витрачати гроші на підтримку неефективної державної компанії.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ повний випуск програми ПРОСТОНОМІКА про «велику приватизацію»

Що продаватимуть?

10 травня Кабінет міністрів затвердив перелік об'єктів «великої приватизації» — до нього входить 23 підприємства. У Фонді держмайна підписали наразі 22 накази — процес підготовки до приватизації ПАТ Центренерго розпочався ще торік і завершиться за правилами попереднього закону про приватизацію.

Решту ж об'єктів, приміром, 5 обленерго, кілька ТЕЦ, заводи Турбоатом, Електроважмаш та навіть «Президент-Готель» продаватимуть за правилами, які набули чинності в березні.

Серед об'єктів на приватизацію є й Одеський припортовий завод — підприємство, про продаж якого посадовці говорять уже не перший рік. Компанія спеціалізується на виробництві аміаку та карбаміду. А також перевантажує хімічну продукцію, що надходить з країн СНД.

Одеський припортовий завод у місті Южний, Одеська область, 29 вересня 2017 року Фото: Олександр Гіманов/УНІАН

У 2016 році Україна вже двічі виставляла ОПЗ на продаж, постійно знижуючи ціну. Спершу в липні за стартовою ціною 13,2 мільярди гривень. Відтак стартову ціну збили більш ніж удвічі — до 5,2 мільярдів гривень. Але обидва рази аукціони були безрезультатними.

Тепер ціна Одеського припортового заводу буде майже вдесятеро нижчою за початкову — близько 1,4 мільярда гривень. Про це в травні на сторінці у Facebook повідомив перший заступник голови правління підприємства Микола Щуриков.

Фонд розділив усі підприємства, які мають приватизувати на 7 підгруп: компанії енергетичної галузі, підприємства машино- та приладобудування, компанії хімічної, видобувної та переробної промисловості, об'єкти охорони здоров'я, культури та спорту
та компанії сільськогосподарської галузі.

Коли розпочнеться продаж?

Згідно з новим законом, процес підготовки до продажу має розпочатися вже цього чи наступного тижня.

«Протягом наступних 10 робочих днів з дня ухвалення наказів повинні бути створені: аукціонна комісія (яка, серед іншого, затверджує умови продажу об'єкта) та конкурсна комісія з відбору радника в процесі приватизації», — розповів Громадському юрист фірми Evris Станіслав Родіонов. За його словами, наступними етапами будуть:

  • відбір радників для забезпечення приватизації
  • розробка умов продажу
  • підготовка об'єкта до приватизації — проведення аудиту, інвентаризації, оцінки

Таким чином у Фонді Державного майна вже восени хочуть розпочати фактичний продаж підприємств. Водночас компанію повинні продати продати протягом 60 днів з початку аукціону. Тобто, якщо все піде за планом і аукціон розпочнеться, наприклад, у вересні, то вже в листопаді Україна може позбутися кількох великих об'єктів.

Утім, юристи не впевнені, чи вдасться продати все настільки швидко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Велика приватизація»: як Фонд держмайна продає обленерго

«Як свідчить практика, приватизувати велике підприємство не завжди вдається з першого разу — як було, наприклад, з Одеським припортовим заводом чи Центренерго. Отже, якщо об'єкт не придбають одразу, то Фонд держмайна повинен вивчити ціни і знову провести аукціон, це потребуватиме щонайменше 2 місяці», — пояснює керівник практики нерухомості міжнародної юридичної фірми Kinstellar Олег Матюша.

Та позаяк прикладів приватизації за процедурами нового закону ще не було, можна говорити лише про орієнтовні її строки. Олег Матюша вважає, що за оптимістичним сценарієм, перші продажі можуть відбутися вже до наступного березня.

Херсонська та Дніпровська ТЕЦ також у списку на приватизацію Фото: Андрій Скакодуб/POOL/УНІАН

Скільки планують заробити?

У бюджеті на 2018 рік запланували 21 мільярд гривень від проведення приватизації великих державних об'єктів. Утім, виконувачка обов'язків міністра фінансів України Оксана Маркарова вважає, що найімовірніше бюджет не отримає заплановані на цей період кошти:

«Якщо питати, чи отримаємо ми 21 мільярд, закладений у Держбюджеті, я думаю, що ні, проте зараз найголовніша наша мета  — провести 2-3 успішні приватизації, щоб показати нашим партнерам, що процес запустився і нам можна довіряти», — заявила вона.

Крім того Маркарова вважає, що ефект від приватизації Україна відчує вже наступного, 2019 року.

Поділитись: