Венеціанську комісію просять перевірити український закон про мову на відповідність євроцінностям
Венеціанську комісію, яка є дорадчим органом Ради Європи, просять перевірить закон про функціювання української мови як державної на відповідність європейським цінностям і стандартам.
Про це йдеться в повідомленні, оприлюдненому на сайті Ради Європи.
Запросив таку перевірку глава моніторингового комітету ПАРЄ.
«Листом, датованим 22 травня, глава моніторингового комітету Парламентської асамблеї Ради Європи запросив думку Венеціанської комісії щодо закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», — зазначено в тексті.
Венеціанська комісія (офіційні назва — Європейська комісія за демократію через право) аналізує та надає висновки про відповідність проектів законів євростандартам і євроцінностям. Є дорадчим органом Ради Європи.
Постійний представник України в Організації Об’єднаних Націй Володимир Єльченко направив голові Ради безпеки лист щодо «мовного закону». Раніше Радбез ООН відмовилася розглядати закон про українську мову на вимогу Росії.Проти обговорення проголосували шість країн: США, Франція, Велика Британія, Німеччина, Бельгія і Польща.
17 травня російська делегація звернулася до голови Ради Безпеки ООН з проханням скликати засідання що українського Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Українські дипломати назвали такий крок намаганням Росії перетворити Раду Безпеки ООН на «вечірнє шоу», адже ця структура покликана обговорювати питання міжнародного миру та безпеки, до чого український закон про мову не має жодного стосунку.
Що варто знати про український мовний закон:
- 25 квітня Верховна Рада ухвалила законопроект №5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Після цього Зеленський анонсував «ретельний аналіз закону про мову» після вступу на пост президента.
- У Верховну Раду надійшло чотири постанови про скасування закону про українську мову, які парламент відхилив під час засідання 14-го травня.
- Закон просила не підписувати громадська організація «Інститут правової політики та соціального захисту імені Ірини Бережної». Утім суд відмовився навіть розглядати позов.
- Одразу після відхилення постанов голова Верховної Ради Андрій Парубій підписав законопроект.
- Згодом це зробив президент Петро Порошенко.
Законопроект покликаний унормувати законодавство України про мову після того, як Конституційний суд скасував ухвалений у 2012 році так званий закон «Колесніченка-Ківалова». Він передбачав можливість офіційної двомовності в регіонах, де чисельність нацменшин перевищує 10%. Низка обласних та місцевих рад визнали російську мову регіональною. Окрім того, регіональною у західних областях було визнано угорську мову, молдовську та румунську.
- Поділитися: