Голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко
Фото:

Facebook/Oleg Didenko

Запровадження пропорційної системи з відкритими списками на рівні районів та малих міст може бути ризиковою з точки зору належної організації виборчого процесу й реалізації виборчих прав громадян.

Таку думку висловив голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко в інтерв’ю громадському руху ЧЕСНО.

Так, у ЧЕСНО повідомили, що зараз ведуться політичні дискусії, щоб поширити партійну систему на всі міські ради.  А це питання навіть не міст на 10 чи 20 тисяч виборців, яке обговорювали раніше.

У відповідь на це голова ЦВК заявив, що така ініціатива «дуже ускладнить життя всім»: як членам виборчих комісій, так і виборцям.

«От уявіть: невелике місто, яке має бути поділене, умовно кажучи, на 2-3 округи. Якщо пропорційну систему з відкритими списками запровадити на рівень району чи малого міста, у кожному з округів повинен бути окремий список, у межах якого має відбуватися внутрішня конкуренція», — вважає Діденко.

Він не уявляє, як виборці це сприймуть та яким чином визначать межі цих округів. У порівнянні з парламентськими виборами, де загальнодержавний список ділиться на регіональні, а обрані депутати вважаються представниками відповідних регіонів, такий спосіб поділу, на його думку, є доволі штучним.

Також голова ЦВК уточнив, що рахувати голоси й встановлювати при такій виборчій системі результати виборів членам комісій буде надзвичайно складно. Особливо з тим бюлетенем, який пропонують.

«Уявіть інформаційні плакати й буклети на дільниці. Вони мають бути окремими для обласної ради (список, черговість у списку). Окремо для обласної, міської ради, а якщо ще й районної… Я, щиро кажучи, цього боюся», — додав Діденко.

Станом на сьогодні практично всі районні ради, переважна більшість міських рад функціонують як багатомандатні мажоритарні округи. В окрузі обирають від двох до чотирьох депутатів, пояснив голова ЦВК.

Нагадаємо, 19 грудня Верховна Рада ухвалила новий Виборчий кодекс, погодившись із пропозиціями президента України Володимира Зеленського. Читайте, що передбачає новий Виборчий кодекс.

Поділитись: