Політика / Вибори

#ВибориБезБрехні: перевіряємо Садового, Бойка, Ляшка, Вілкула та Мураєва

Політика/Вибори/#ВибориБезБрехні: перевіряємо Садового, Бойка, Ляшка, Вілкула та Мураєва
Зберегти
Вигляд
У межах фактчекінгового проекту до виборів президента України — #ВибориБезБрехні – Громадське публікує аналіз заяв потенційних кандидатів на пост глави держави. Цього тижня в огляді — цитати Андрія Садового, Юрія Бойка, Олега Ляшка, Олександра Вілкула та Євгена Мураєва. Детально про ініціативу та методологію читайте тут:

Що таке #ВибориБезБрехні, і як ми перевіряємо політиків

Який рівень ВВП у поляків? У 10 разів вищий, ніж в Україні. А що було у 90-му році? Ми були 60-ті. Сьогодні ми які за рівнем ВВП? 130. І ми 30-ті, до речі, за рівнем бідності. Ми є найбідніша країна Європи на сьогоднішній день
Андрій Садовий, мер Львова
Андрій Садовий, мер Львова

Дата: 24 січня 2019 року

Джерело: публічна зустріч у Києві (58:48-59:05)

Вердикт: жодне з наведених тверджень не відповідає дійсності.

Чому? Польща випереджає Україну за рівнем ВВП, однак не в 10 разів. За даними Світового банку, за підсумками 2017 року, ВВП України складав 112 мільярдів доларів проти 524,5 мільярдів доларів у поляків. За цим показником Україна посідала 60 місце у світі. У 1990 році на той час ще Українська Радянська Соціалістична Республіка була на 33 місці за рівнем ВВП.

Для порівняння рівня життя країн коректно буде застосовувати ВВП за паритетом купівельної спроможності на душу населення. За ним Україна у 2017 році випереджала 73 держави світу, зокрема одну з європейських країн — Молдову.

Навіть при тому, що минулого року тільки закрили 1400 шкіл, зменшили кількість вчителів на 14 тисяч, все одно не вистачає вчителів у школах
Юрій Бойко, народний депутат, засновник «Опозиційної платформи – За життя»
Юрій Бойко, народний депутат, засновник «Опозиційної платформи – За життя»

Дата: 30 січня 2019 року

Джерело: YouTube-канал «Опозиційного блоку»

Вердикт: маніпуляція.

Чому? В Україні справді закрилися 1400 шкіл та на 14 тисяч зменшилася кількість вчителів. Щоправда, згідно з даними Державної служби статистики, насправді це сталося не «минулого року», а в період від початку навчального року 2014/2015 років до початку навчального року 2017/2018.

Втім, кількість учнів за останні 20 років зменшилася майже вдвічі: з 7 мільйонів до 3,8 мільйонів або на 45% через значне скорочення народжуваності у 1990-ті. При цьому кількість шкіл зменшилася з 22,1 тисячі до 16,5 тисяч, тобто лише на 25% (з яких 1,7 тисяч сіл у 2014/2015 роках було втрачено через анексію Криму та окупацію частини Донбасу). Це означає, що на одну школу стало менше дітей — якщо у 90/91 було в середньому 327 дітей на одну школу, то зараз це 227 дітей на одну школу (13 дітей на одного вчителя та 9 дітей на одного вчителя відповідно).

Крім того, у Європі на одного вчителя припадає від 15 до 17 учнів, в Україні цей показник 8,9. Іншими словами, потрібно підвищувати якість викладання, зокрема розвивати нові форми навчання, наприклад, дистанційне, і немає сенсу відкривати нові школи, якщо немає достатньої кількості учнів.

Подивіться обсяги видобутку вугілля, газу, торфу. Вони падають. Вугілля — мінус 40% видобутку, порівняно з минулим роком, торф’яна галузь взагалі лежить, газ купують імпортний
Олег Ляшко, народний депутат, лідер «Радикальної партії»
Олег Ляшко, народний депутат, лідер «Радикальної партії»

Дата: 27 січня 2019 року

Джерело: ефір телеканалу «112 Україна»

Вердикт: тези про зниження видобутку вугілля, газу і торфу неправдиві.

Чому? За оперативними даними компанії «Нафтогаз України», обсяг видобутку природного газу в Україні у 2018 році збільшився на 500 мільйонів кубометрів (тобто 2%) порівняно з 2017 роком. Водночас імпорт газу минулоріч скоротився на 24,8%.

Видобуток вугілля також зростає. Відповідно до даних парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, за січень-листопад 2018 року в Україні видобули на 425,5 тонн (1,4%) вугілля більше порівняно з аналогічним періодом 2017 року.

Зведеної інформації про видобуток торфу у 2018 році українська влада наразі не наводила. При цьому державний концерн «Укрторф», до складу якого входять дев’ять державних підприємств, заявив, що у 2018 році видобув 524 тисячі тонн торфу (проти 516 тисяч тонн у 2017).

Мінімум 50% економіки сьогодні перебувають у тіні. Це знають усі.
Олександр Вілкул, народний депутат від «Опозиційного блоку»
Олександр Вілкул, народний депутат від «Опозиційного блоку»

Дата: 25 січня 2019 року

Джерело: ефір програми «Сьогодні» на телеканалі «Україна»

Вердикт: неправда.

Чому? Насправді точної оцінки тіньової економіки немає. Наприклад, МЕРТ за різними методами оцінював тіньову економіку в розмірах від 20% до 47% у 2017 році та 32% в першому півріччі 2018, остання оцінка МВФ — 42,9% у 2015 році, Асоціація дипломованих сертифікованих бухгалтерів — 46,1%

Якщо раніше вибір стояв між Європою та Росією, то на сьогодні вже близько 40% наших громадян вважають, що Україна має бути позаблоковою та нейтральною
Євген Мураєв, народний депутат, лідер партії «Наші»
Євген Мураєв, народний депутат, лідер партії «Наші»

Дата: 22 січня 2019 року

Джерело: ефір Deutsche Welle

Вердикт: неправда.

Чому? Ймовірно, Мураєв має на увазі дослідження групи «Рейтинг» на замовлення IRI. Відповідно до нього, 43% опитаних погоджуються з твердженням, що «Україна повинна відмовитися від інтеграції з ЄС і Митним Союзом з Росією». Разом з тим 20% погоджуються з необхідністю інтеграції в Митний Союз, а 58% – з необхідністю інтеграції в ЄС. Тобто частина опитуваних обирали одночасно два варіанти, хоч вони і суперечливі.

Тому коректно дивитися на опитування, де можлива лише одна відповідь.

За опитуванням Фонду Демініціативи, 24,1% опитаних вважають, що позаблоковий статус — це найкращий для України варіант гарантування безпеки.

За опитуванням КМІС, 30,1% опитаних вважають, що Україна не повинна приєднуватися ні до ЄС, ні до Митного Союзу.

* * *

#ВибориБезБрехні — спільний проект незалежних українських медіа, зокрема Громадського, «Нового времени»Української ПравдиVoxCheck та Радіо Свобода. Він перевіряє на достовірність заяви претендентів на пост президента. Результати публікуються щопонеділка і охоплюють десятьох політиків, які, відповідно до соцопитувань, мають найбільший рейтинг. Незалежні медіа можуть долучатися до ініціативи в якості учасників або за допомогою перепублікації матеріалів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ #ВибориБезБрехні: перевіряємо заяви Зеленського, Тимошенко, Порошенка та інших

Пов`язані новини