Відтепер 8 травня офіційно буде Днем пам'яті та перемоги над нацизмом — Зеленський підписав закон
Президент України Володимир Зеленський підписав закон про встановлення 8 травня Днем пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років.
Про це йдеться в картці законодавчого акту на сайті Верховної Ради.
Закон передбачає, що вихідний день відтепер також буде 8 травня.
Верховна Рада ухвалила цей закон 29 травня. Голова парламенту Руслан Стефанчук підписав документ і передав його на підпис президентові 5 червня.
Раніше Зеленський також підписав указ, яким запровадив в Україні святкування Дня Європи 9 травня.
«Ми повертаємо нашій державі чесну історію без ідеологічних домішок. Саме 8 травня більшість народів світу згадує велич перемоги над нацизмом. Саме 8 травня світ ушановує пам'ять усіх, чиї життя забрала та війна. Саме 8 травня набрав чинності Акт про беззастережну капітуляцію Вермахту», — пояснював тоді президент.
Трохи контексту
Досі в Україні 8 травня відзначали День пам'яті та примирення, а 9 травня — День перемоги над нацизмом. У лютому група народних депутатів запропонувала скасувати святкові дні 8 березня, а також 1 та 9 травня. Тобто парламентарі хотіли залишити тільки 8 травня як День пам'яті та примирення.
Заступник голови Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Володимир Тиліщак нам у коментарі розповів, що Україні потрібно відійти від радянських інтерпретацій і підходів до відзначення свят. Однак сама лише зміна переліку вихідних і святкових днів цієї проблеми не розв'яже.
За його словами, потрібно змінити систему свят, яка охоплюватиме всі «важливі аспекти української історії, повсякдення та майбутнього». Зокрема, Тиліщак згадав, що 2016 року УІНП розробляв законопроєкт про державні свята — тоді його виносили на громадське обговорення. Але змін так і не ухвалили.
Тоді Інститут пропонував поділити свята за категоріями: державне свято, день жалоби, пам'ятна дата, професійне свято, скорботний день і традиційне свято. Державні свята пропонували ділити на робочі й неробочі. Тоді теж була пропозиція відмовитися від святкування 8 березня, 1 та 9 травня.
- Поділитися: