Звільнені з полону військові розповіли, що жодного разу не бачили працівників Червоного Хреста — Лубінець

Дмитро Лубінець
Дмитро ЛубінецьTelegram / Омбудсман Лубінець Дмитро

Омбудсмен Дмитро Лубінець розповів, що звільнені з російського полону військовослужбовці ще жодного разу не підтвердили, що бачили представників Міжнародного комітету Червоного Хреста.

Про це Уповноважений Верховної Ради з прав людини розповів під час зустрічі з рідними зниклих безвісти за особливих обставин, полонених військовослужбовців військових частин, які дислокуються в Черкаській області.

На зустрічі йшлося про роботу Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, питання доступу МКЧХ до українських полонених бійців, які перебувають у росії або на тимчасово окупованих територіях України.

Лубінець пояснив рідним захисників, що статус зниклого безвісти не означає, що людина загинула. За його словами, дуже часто зниклі безвісти перебувають у полоні, але їх не може підтвердити МКЧХ.

«Під час обмінів ми проводимо опитування звільнених з полону і запитуємо чи бачили вони представників МКЧХ. І поки що не було жодної позитивної відповіді», — заявив посадовець.

Він запевнив, що його команда зібрала всі звернення від громадян й Офіс омбудсмена буде опрацьовувати матеріали.

Що ще відомо про діяльність МКЧХ?

Раніше Міжнародний комітет Червоного Хреста заявляв, що зміг відвідати українських військовополонених, зокрема, у березні 2023 року організація заявляла про відвідання місць утримання полонених в окупованих росією Донецьку та Горлівці.

У червні 2023-го у МКЧХ відмовилися сказати омбудсменові Лубінцю, скільки українських військовополонених відвідали в росії, бо це «конфіденційна інформація».

«На мою думку, сьогодні найбільша проблема — це відсутність ініціативи та неповне виконання свого мандата МКЧХ. Гуманітарні проєкти, які організовує МКЧХ — це добре, проте щодо військовополонених, цивільних українських заручників у росії  ми не бачимо результатів», — казав омбудсмен.

У вересні військовий-парамедик Орест Грицюк, який 9 місяців пробув у полоні, розповідав, що російські представники МКЧХ ображали українських полонених та фільмували знущання з них.

Не плутаймось у Червоних Хрестах

Говорячи про Червоний Хрест, найчастіше мають на увазі Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ). Це приватна швейцарська організація, заснована 1863 року. Вона має свої представництва в різних країнах.

Також існують майже 200 національних товариств, як-от Товариство Червоного Хреста України. Ці організації працюють окремо, у своїх країнах. Координацією всіх національних товариств займається Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця (Париж).

Усі ці організації об'єднує один гуманітарний рух — Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

Відповідно до Третьої Женевської конвенції, всі військовополонені мають право на регулярні відвідування делегатів саме МКЧХ. Хоча Україна надає доступ МКЧХ до російських полонених, окупанти довгий час не надавали доступ організації до своїх в'язниць, щоб перевірити, як утримують полонених захисників України.