Парламент Вірменії проголосував за ратифікацію Римського статуту. Чи будуть затримувати путіна?

Засідання Національних зборів Вірменії, 3 жовтня 2023 року
Засідання Національних зборів Вірменії, 3 жовтня 2023 рокуПарламент Вірменії

Парламент Вірменії проголосував за ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Ратифікація цього документа означає, що країна має виконувати рішення МКС.

Про це повідомили вірменські видання 1Lurer, Avarot, Armtimes тощо.

За представлений законопроєкт проголосували 60 депутатів, проти — 22. У голосуванні не брали участі 12 депутатів. Для схвалення проєкту необхідно було 54 голоси.

Як пише вірменська служба «Радіо Свобода», дві опозиційні фракції покинули зал перед обговоренням, скаржачись на порядок денний.

Зокрема, депутати апелювали до рішення Верховного суду від 2004 року, яким Римський статут було визнано таким, що суперечить Конституції. Однак голова Конституційного Суду Вірменії зазначав, що після двох змін до Конституції ситуація змінилася.

У березні 2023 року КС Вірменії вирішив, що Римський статут МКС відповідає Конституції країни, а наприкінці вересня парламентський комітет дав позитивний висновок щодо ратифікації статуту.

Вірменія підписала Римський статут у 1998 році, але досі його не ратифікувала. Єреван неодноразово наголошував на необхідності ратифікації документа, підкреслюючи, що ризик нової військової агресії проти Вірменії з боку Азербайджану залишається високим, а після ратифікації воєнні злочини також будуть підпадати під юрисдикцію МКС, що стане превентивним і стримуючим заходом у конфлікті.

росія назвала рішення Єревану ратифікувати статут МКС «недружнім кроком». Нагадаємо, Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента росії володимира путіна за підозрою в незаконному переміщенні та депортації населення, зокрема дітей, з окупованих територій України. Це означає, що за межами росії путіна мають право затримати й передати до суду. Затримати його можуть на території країн, які ратифікували Римський статут.

А втім, у самій Вірменії заявляли, що не планують затримувати російського президента після ратифікації Римського статуту.