Віртуальна мобільність. Як держава хоче повернути мешканців окупованих територій в український телефонний простір

Черга в один із салонів російської мобільного зв'язку в Севастополі (Крим), 6 серпня 2014 року.
Черга в один із салонів російської мобільного зв'язку в Севастополі (Крим), 6 серпня 2014 року. УНІАН

Слідом за українським часом, українськими грошима та українськістю як такою з тимчасово окупованих територій майже зник і український звʼязок. Зателефонувати з Криму на «материк» неможливо в принципі, а в самопроголошених «Л/ДНР» так-сяк працює лише один український оператор. Подолати цю проблему українська влада пропонує за допомогою віртуальних мобільних номерів.

Що це дасть і кому вони потрібні — у матеріалі hromadske.

Окупація обладнання

У Криму українські мобільні оператори перестали працювати в серпні 2014-го. Їх замінили місцеві телекомунікаційні компанії. Продаються на анексованому півострові й сім-карти російських мобільних операторів. Вони працюють у роумінгу, проте за низькими тарифами.

Бойовики самопроголошених «ДНР» та «ЛНР» також створили власних операторів — «Фенікс» на окупованій частині Донеччини та «Лугаком» на окупованій частині Луганщини. Їх запустили у 2015 році на базі захопленого обладнання «Київстару».

Сімки «Фенікса» та «Лугакому» є більш ніж у половини населення цих територій. Хоча оператори використовують міжнародний код України (+380), працюють вони за правилами російського ринку. Наприклад, купити сім-карту можна лише за паспортом чи ідентифікаційним кодом.

Абоненти цих операторів можуть додзвонитися на мобільний номер будь-якої країни світу — крім України.

«Ми знаємо, що комутація там відбувається через Російську Федерацію. У межах консультацій з нашими міжнародними партнерами триває робота, щоб обмежити їхній номерний ресурс», — запевняє заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Снавер Сейтхалілєв у коментарі hromadske.

Сайт мобільного оператора «Фенікс» із інформацією про дзвінки до Росії

Що таке віртуальні номери

Щоб дозволити українцям у Криму й на Донбасі залишатися на звʼязку, Мінреінтеграції пропонує запровадити віртуальні мобільні номери.

«Для віртуального номера не потрібна фізична сім-карта, необхідний лише доступ до інтернету. Не йдеться про надання якоїсь послуги там (на окупованих територіях — ред.). Усе відбувається на підконтрольній частині України, а там через інтернет просто надається доступ», — пояснює заступник міністра.

За його словами, міністерство хоче, зокрема, запровадити доступ громадян України до цифрових послуг.

«Це і медичні послуги, і мобільний банкінг, і паспортні послуги, де треба попередньо записуватись, отримувати сповіщення про готовність документів. Дуже багато сервісів, якими можна користуватися, тільки якщо надати номер телефону. Маючи один телефон, але кілька номерів, людина може отримувати дзвінки з багатьох різних каналів», — каже заступник міністра

І уточнює: користуватися послугою зможуть як мешканці «Л/ДНР» та Криму, так і українці на підконтрольній території та за кордоном.

Обережні оператори

Деякі компанії мобільного зв’язку відреагували на пропозицію Міністерства стримано.

У «Київстарі» hromadske повідомили, що реалізація цього проєкту потребуватиме узгодження з галуззю та регулятором, оскільки «чинним законодавством не передбачено використання віртуальних номерів, таке поняття в ньому не закріплене».

Обережно поставилися до ініціативи і в «Укртелекомі» (компанії належить оператор мобільного звʼязку 3Mob).

«Використання мобільного номера для IP-телефонії наразі неможливе через законодавчі заборони. Можливо, ініціатива Мінреінтеграції призведе до деяких змін у нормативних документах», — припускає пресслужба «Укртелекому» у відповіді на запит hromadske.

Українці в масках для обличчя дивляться на останні новини по телефону в Києві, 17 березня 2020 року.AP/Efrem Lukatsky

«Таких обмежень немає»

А от у Міністерстві не бачать законодавчих перепон для запровадження віртуальних номерів.

«Юридична служба проаналізувала, чи є формальні заборони для надання такої послуги. І зробила висновок: таких обмежень немає. Була постанова, яка обмежувала надання послуг на тимчасово окупованій території. Але рішенням суду її скасували», — пояснює заступник міністра з питань реінтеграції Снавер Сейтхалілєв.

Не вбачають обмежень і в lifecell. Ба більше — оператор уже пропонує цю опцію.

«Таку послугу компанія надає українцям із грудня 2019 року. Завдяки їй у будь-якій точці світу можна придбати український номер телефону й користуватися ним без наявності фізичної сім-картки за допомогою спеціального месенджера», — повідомили hromadske у пресслужбі компанії.

«Клопоту багато, ризиків багато — навіщо?»

Консультант учасників ринку телекомунікацій Роман Хіміч не вважає, що пропозиція запровадити послугу віртуальних мобільних номерів зацікавить операторів.

«Протягом останніх 7-8 років різні органи влади щонайменше пʼять разів зверталися до операторів з тим, щоб організувати систему масового сповіщення про надзвичайні ситуації. Вони залучали різних постачальників таких рішень, озвучували різний набір потреб, але жодних наслідків це не мало. Так само буде і з віртуальними мобільними номерами», — сказав він у коментарі hromadske

Хіміч переконаний, що таким крокам має передувати формування офіційної позиції органів влади щодо окупованих територій.

«Ключова проблема в тому, що за сім років держава досі не визначилася з базовим питанням — чи є легітимним надання телекомунікаційних послуг на окупованих територіях, — каже Хіміч. — Не проблема такі послуги (як віртуальні мобільні номери — ред.) надавати. Але важко уявити, щоб хтось із операторів погодився на такі речі без чіткої позиції органів влади та їхнього сприяння. Бо серйозних грошей там немає, клопоту багато, ризиків багато — навіщо?».