Витрати України на оборону у 2022 році збільшилися на 640%. Це рекордне річне зростання — SIPRI
Загальні світові витрати на військо зросли до рекордного рівня — до 2,24 трильйона доларів. Військові вкладення Європи зросли найбільше за останні 30 років. Зокрема витрати України теж сягнули рекордного рівня.
Про це повідомляє Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI).
Світові витрати поступово зростали останні 8 років і торік досягнули максимуму. Найбільше зростання фіксували у Європі, зокрема через витрати росії та України.
Так, у 2022 році військові витрати України досягли 44 мільярдів доларів, що на 640% більше, ніж роком раніше. Це найбільше річне зростання, яке у SIPRI коли-небудь фіксували.
«Унаслідок збільшення та шкоди економіці України, пов’язаної з війною, військові витрати як частка ВВП зросли до 34% ВВП у 2022 році у порівнянні з 3,2% у 2021 році», — вказують у звіті.
Водночас військові витрати росії торік зросли приблизно на 9,2% — до 86,4 мільярда доларів. Це дорівнює 4,1% ВВП росії у 2022 році, роком раніше військові витрати складали 3,7% ВВП. Крім того, офіційні дані, які опублікувала москва, свідчать про те, що реальні витрати на військо були вищими, ніж закладалися у бюджет.
«Різниця між бюджетними планами росії та її фактичними військовими витратами у 2022 році свідчить про те, що вторгнення в Україну обійшлося росії набагато дорожче, ніж вона очікувала», — сказала директорка програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI Люсі Беро-Сюдро.
Які зміни у США та в решті країн Європи?
Військові витрати держав Центральної та Західної Європи у 2022 році склали 345 мільярдів доларів. Це найбільші такі витрати з 1989 року, і стали на 30% вищими, ніж у 2013 році. Декілька держав значно збільшили свої витрати після повномасштабного вторгнення росії в Україну, а інші оголосили про плани збільшити видати протягом до 10 років.
Велика Британія мала найвищі військові витрати у Центральній та Західній Європі — 68,5 мільярда доларів. З них приблизно 2,5 мільярда пішли на військову допомогу Україні. Усі члени НАТО торік витратили 1,23 трильйона доларів на оборону — що на 0,9% більше, ніж у 2021 році.
56% усіх військових витрати припадають на Сполучені Штати, Китай та росію. Вашингтон у 2022 році витратив на оборону найбільше коштів у світі — 877 мільярдів доларів, що становило 39% усіх світових витрат та втричі більше, ніж витрати Пекіна.
Торік військова допомога США Україні склала 19,9 мільярда доларів. Це найбільший обсяг військової допомогу, яку одна країна надала іншій з часів холодної війни. Водночас ця допомога становила лише 2,3% усіх військових витрат США.
Що в решті світу?
Військова допомога Києву та занепокоєння щодо загрози зі сторони росії вплинуло на рішення низки держав про збільшення видатків на оборону.
Наприклад, сукупні військові витрати країн Азії та Океанії склали 575 мільярдів доларів. Це на 2,7% більше, ніж у 2021 році та на 45% більше, ніж у 2013-му.
Китай торік витратив 292 мільярди доларів на оборону — це другі за обсягом військові витрати у світі. Військові видатки Китаю збільшувалися 28 років поспіль. Видатки на оборону Пекіна торік зросли на 4,2% у порівнянні з 2021 роком та на 63% у порівнянні з 2013.
Також зростають військові витрати Японії — до 46 мільярдів, що на 5,9% більше, ніж у 2021 році. Загалом стратегія нацбезпеки країни передбачає збільшення військового потенціалу протягом наступного десятиліття у відповідь на зростання загроз зі сторони Китаю, Північної Кореї та росії.
Зросли торік і військові витрати Ефіопії — на 88% і досягли 1 мільярда доларів. Збільшення збіглося з поновлення наступу проти Фронту народного визволення Тиграю на півночі країни.
А от військові витрати Туреччини зменшуються третій рік поспіль — до 10, 6 мільярда доларів, що на 26% менше, ніж у 2021 році.
- Поділитися: