Візит держсекретаря США Помпео до Києва: очікування і реальність

Держсекретар США нарешті відвідав Україну. Візит переносили кілька разів — востаннє на початку січня, коли Помпео скасував його через загострення взаємин США з Іраном.
Це перший візит американського посадовця такого рангу до Києва з початку імпічменту президента США Дональда Трампа через «українське питання». Тому він був особливо важливим для обох сторін. Для адміністрації Трампа — аби пересвідчитися у тому, що від України не буде неприємних сюрпризів. І для президента Зеленського — йому вкрай важливо отримати запевнення у підтримці США, попри скандали.
Якими були очікування щодо візиту Помпео та чи виправдалися вони — розбиралося hromadske.
Очікування: чи справді американцям не байдуже до України?
За менш ніж тиждень до візиту Майка Помпео до України розгорівся скандал: після інтерв’ю суспільному радіо NPR держсекретар США, незадоволений гострими запитаннями журналістки Марі Луїз Келлі про Україну, накинувся на неї з криком. Зокрема, як розповіла журналістка, він спитав: «Чи ви справді вважаєте, що американцям не байдуже до України?» і попросив показати її на мапі, що Келлі успішно зробила. Помпео згодом звинуватив журналістку, що вона оприлюднила деталі розмови «не під запис» і натякнув — мовляв, вона переплутала на мапі Україну з Бангладеш.
Попри те, що фраза Помпео вочевидь була вирвана з контексту, вона створила негативне тло напередодні візиту. У Києві держсекретар США мав іще ретельніше переконувати українців у незмінності американської підтримки. А щодо неї з’явилися певні сумніви в останні місяці — після початку розслідування, а потім слухань в обох палатах Конгресу справи про імпічмент Дональда Трампа.
Від представників Республіканської партії, які захищали президента Трампа від звинувачень у тиску на Зеленського, лунали заяви про начебто втручання України в американські вибори 2016 року. Хоча жодних фактів, що свідчать про це, американська розвідка не знайшла (на відміну від втручання Росії, яке було доведено), республіканці раз по раз повторювали цей аргумент. І це попри коментарі колишніх посадовців Ради нацбезпеки США, як-от Фіони Гілл, що ця теорія змови була вигадана Росією з метою дискредитувати Україну.
Підтримка обох головних партій США — і Демократичної, і Республіканської — надзвичайно важлива для України, тож заяви однопартійців Трампа викликали занепокоєння в Києві. Помпео — і як держсекретар, і як політик-республіканець, лояльний до Трампа, — мав запевнити українську владу в незмінності курсу.

У Києві також сподівалися, що візит Помпео допоможе вирішити й кадрові питання — адже до і після початку слухань щодо імпічменту зі своїх посад пішли ключові люди, які втілювали політику США щодо України.
Зокрема, наприкінці вересня у відставку подав спецпосланець США в Україні Курт Волкер, якого у Києві вважали «другом України». Незважаючи втім на те, що на слуханнях з’ясувалося: він був одним із «трьох аміго», які схиляли Зеленського оголосити потрібне Трампові розслідування щодо Байдена в обмін на розблокування військової допомоги Україні та візит до Білого дому.
Також із січня відсутній американський посол у Києві — після того, як закінчився термін повноважень тимчасового повіреного Білла Тейлора, який теж свідчив у справі про імпічмент Трампа.
Фактично український напрямок у США зараз ніхто не курує. Про важливість цих призначень писав і сам Курт Волкер у статті для Foreign Policy. Він закликав Помпео заявити у Києві про збільшення безпекової допомоги України у 2021 році, підтвердити підтримку прагнень України стати членом ЄС та НАТО, засудити будівництво російського газогону «Північний потік - 2», а також оголосити дату візиту Зеленського до Білого дому.
Деякі українські дипломати, зокрема колишній заступник глави адміністрації Порошенка Костянтин Єлісєєв, мали ще вищі очікування.
«Візит Помпео буде успіхом якщо: буде оголошено рішення про призначення посла США і нового спецпосланця по Україні, підтверджено постачання зброї Україні, узгоджено візит президента до Білого дому, відновлено роботу двосторонньої стратегічної комісії, засуджено РФ за ігнорування Мінська», — написав Єлісєєв у твітері за два дні до візиту.
Зі свого боку, американці розглядали візит Помпео до Києва як запобіжник від імовірних невигідних для адміністрації Трампа заяв української влади щодо тиску на Зеленського. Хоча і президент України, і міністр закордонних справ вже заявляли, що не відчували тиску з боку оточення Трампа, ще одна публічна заява могла бути не зайвою.
Ми працюємо щодня, аби ви першими дізнавалися про новини в Україні та світі. Фондуйте у нашу діяльність на Спільнокошті, hromadske дійсно потребує вашої підтримки.

Реальність: підтримка України є, але поки без візиту до Білого дому
З огляду на це, інтерес до візиту Майка Помпео до Києва був величезним — і з боку українських, і особливо з боку американських журналістів.
Крім кореспондентів із пулу Держдепу, які супроводжують Помпео у його турне, висвітлювати візит до Києва прибуло й чимало американських спецкорів у Москві. За пів години до початку спільної пресконференції Майка Помпео та Володимира Зеленського у відведеній для цього залі Офісу президента яблуку ніде було впасти.
Президенти виступили з короткими заявами, а потім відповіли на чотири питання журналістів. І президент Зеленський, і держсекретар Помпео підкреслили, що Україна залишається стратегічним партнером США, а її двопартійна підтримка у Конгресі зберігається.
Зеленський подякував за заплановану американцями на 2020 рік допомогу у розмірі 700 мільйонів доларів, а також 365 мільйонів безпекової допомоги. Помпео наголосив, що з 2017 року США виділили Україні вже понад мільярд доларів. Президент України підкреслив важливість контракту на пряму закупівлю ракетних комплексів Javelin.
Майк Помпео запевнив, що США ніколи не визнають анексію Криму і не скасують санкції проти Росії до повного відновлення територіальної цілісності та суверенітету України. Він особливо наголосив на підтримці Української православної церкви — під час візиту до Києва Помпео зустрічався з митрополитом Епіфанієм. Тож усі очікувані заяви на підтримку України з боку держсекретаря США прозвучали.
Втім, жодної конкретики ні щодо нових призначень у США, ні щодо візиту українського президента не було. У своєму вступному слові Володимир Зеленський заявив, що сподівається на призначення нового спецпосланця США в Україні, однак Майк Помпео ухилився від відповіді на це запитання від українських журналістів, сказавши лише — «наші дипломати працюють».
Щодо відвідин Білого дому президент України заявив, що «готовий їхати хоч завтра», однак мають бути конкретні домовленості, аби цей візит був не просто формальністю. Майк Помпео вчергове заперечив, що умовою візиту Зеленського до Білого дому було розслідування щодо Байдена, і сказав, що зустріч відбудеться, коли «між нашими країнами буде значний прогрес».
Хоч у своїх виступах Зеленський і Помпео тему імпічменту свідомо оминули, журналісти таки спитали українського президента, чи не погіршилися через нього взаємини України та США.
«Мені здається — навпаки, у нас дуже гарні відносини», — відповів Зеленський.

Не справдилися очікування і щодо нової заяви Зеленського про відсутність тиску з боку оточення Трампа. Втім на момент, коли відбувалася пресконференція, значно зросла ймовірність того, що Дональда Трампа буде виправдано цього ж дня на слуханнях у Сенаті, тож необхідність такої заяви відпала.
Попри те, що певна кількість очікувань не справдилися, сам факт візиту держсекретаря США до України — вже позитивний сигнал, вважає Володимир Дубовик, доцент кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету імені Мечникова.
«Не треба фіксуватися на формальностях — коли призначать нового посла, коли буде візит. Це не головне, головна певна динаміка розвитку відносин», — сказав він у коментарі hromadske.
На тлі того, що український напрямок в останні місяці став «токсичним» у Вашингтоні через скандал з імпічментом, не варто сподіватися на прориви у взаєминах України та США найближчим часом:
«Вашингтон намагається не розхитувати човен, нехай по інерції політика іде, нехай підтримка продовжується, але нових ідей, нових особистостей ми не будемо залучати. І це помітно. Але це набагато краще, ніж наростання негативізму щодо України — а цього ми не бачимо».
Імовірно, після завершення саги з імпічментом, яке може трапитися найближчим часом, українське питання у США стане менш «токсичним». Однак Володимирові Зеленському навряд чи варто сподіватися на візит до Білого дому до президентських виборів у США в листопаді 2020 року.
- Поділитися: