Зустріч на тлі скандалу. Із чим держсекретар США їде до Києва?

Державний секретар США Майк Помпео під час брифінгу, Вашингтон, округ Колумбія, США, 10 червня 2019 року
Державний секретар США Майк Помпео під час брифінгу, Вашингтон, округ Колумбія, США, 10 червня 2019 рокуEPA-EFE/JIM LO SCALZO

Державний секретар США Майк Помпео приїде до України 30 січня. Це буде перший візит американського високопосадовця до Києва з початку історії з імпічментом Дональда Трампа, в яку втягнута й українська влада. І відбудеться візит на тлі не надто однозначних заяв самого Помпео щодо України.

«Гадаєте, американцям не байдужа Україна?»

За тиждень до запланованої зустрічі з Володимиром Зеленським Майк Помпео опинився в центрі скандалу, безпосередньо пов’язаного з Україною.

Під час інтерв’ю з держсекретарем журналістка американського радіо NPR Марі Луї Келлі спитала про експослиню США в Україні Марі Йованович. Нещодавно оприлюднене листування бізнесмена Льва Парнаса з Робертом Гайдом (кандидатом від Республіканської партії до Конгресу) показало, що за Йованович у Києві могли незаконно стежити.

Лише через три дні Помпео сказав, що Держдепартамент розслідуватиме можливе стеження — навіть пізніше, ніж про це заявили українські правоохоронці.

Держсекретар уникав відповіді на питання журналістки NPR про те, чи не повинен він вибачитися перед Йованович. На цьому інтерв’ю завершується — але Марі Келлі пізніше розповіла, як Помпео повівся з нею після ефіру.

«Він кричав на мене приблизно стільки ж, скільки тривало саме інтерв’ю. Йому не сподобалось, що його питали про Україну. Він запитав: «Гадаєте, американцям не байдужа Україна?» Він використав слово на літеру F, у цьому реченні та багатьох інших», — розповіла Келлі. Крім того, за словами журналістки, Помпео просив її показати Україну на карті.

Сам держсекретар пізніше звинуватив Марі Луї Келлі в брехні — мовляв, вона оприлюднила частину розмови, яку вони провели на умовах «офрекордс» (тобто без можливості публікації). А пізніше Державний департамент заборонив іншому журналісту NPR їхати з Помпео.

Експослиня США в Україні Марі Йованович (ліворуч) свідчить у Конгресі США, Вашингтон, округ Колумбія, 15 листопада 2019 рокуEPA-EFE/JIM LO SCALZO

«Якщо вдасться Україні — вдасться й нам»

У скандалі з Майком Помпео та журналісткою NPR увагу оглядачів привернула не стільки некоректна поведінка посадовця, скільки його питання: «Гадаєте, американцям не байдужа Україна?»

Свою відповідь на нього має колишній американський посол в Україні Вільям Тейлор: «Так, пане Помпео, американцям має бути не все одно на Україну».

В однойменній колонці в The New York Times дипломат так пояснює важливість України для Сполучених Штатів: «Україна захищає Захід проти нападу Росії. Якщо вдасться Україні — то вдасться й нам. Відносини між США та Україною є ключовими для нашої національної безпеки. І американцям слід непокоїтися через Україну».

Далі Тейлор розкриває особливості російського гібридного впливу у світі, який ведеться у воєнній, енергетичній, інформаційній та кіберплощині. На його думку, Україна перебуває на передовій на всіх цих фронтах. Згадує він і втручання РФ у президентські вибори в США 2016 року, яке сталося «вже після втручання у вибори в Україні в 2014-му та референдум за Brexit у Великій Британії в 2016-му».

Основний аргумент Вільям Тейлор формулює так: «Напад Росії на Україну та Захід — це напад на демократію». А підтримка України — це підтримка «молодої демократичної держави», яка «порвала зі своїм неспокійним минулим, аби втілити європейські та західні цінності й приєднатися до євроатлантичних інституцій, подолати пострадянську корупцію й дати своїм громадянам шанс процвітати в нормальній країні».

«Підтримка України — це підтримка міжнародного порядку, заснованого на правилах, який дозволив великим державам Європи уникати війни протягом семи десятиліть. Це — підтримка демократії на противагу автократії. Це — підтримка свободи на противагу несвободі. Те, що підтримує більшість американців», — стверджує американський дипломат.

Ми працюємо щодня, аби ви першими дізнавалися про новини в Україні та світі. Фондуйте у нашу діяльність на Спільнокошті, hromadske дійсно потребує вашої підтримки.
Колишній радник президента США Трампа з національної безпеки Джон Болтон (ліворуч) та колишній американський посол в Україні Вільям Тейлор покладають квіти до Стіни пам'яті полеглих за Україну біля Михайлівського собору у Києві, 27 серпня 2019 рокуEPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Союзник Трампа чи ні?

Протягом розгляду імпічменту Трампа як у Палаті представників, так і в Сенаті, Помпео загалом підтримував американського президента. Він не дозволяв працівникам Державного департаменту давати свідчення конгресменам-розслідувачам — ба більше, звинувачував останніх у «цькуванні й залякуванні» своїх підлеглих.

Водночас у грудні 2019-го — коли Палата представників уже завершила свою частину розслідування — держсекретар раптом заявив, що не проти дати свідчення, а також надати всі необхідні документи — але вже в Сенаті. Там республіканці мають більшість і, як очікується, взагалі відмовляться від допиту нових свідків чи розгляду нових доказів.

Олії до вогню імпічменту підлила також публікація уривків із поки не виданої книги Джона Болтона, ексрадника Дональда Трампа з національної безпеки. У ній ідеться про те, що держсекретар США не лише був проти рішення президента заблокувати військову допомогу Україні, а й висловлював занепокоєння через дії особистого адвоката Трампа — Рудольфа Джуліані.

Тож, із одного боку, державний секретар США є лояльним до президента, якого підозрюють у тиску на Україну, і вважає, що американцям вона байдужа. З іншого ж, у приватних розмовах Помпео виступав проти блокування військової допомоги Україні, а через незгоду з президентом у них нібито погіршилися відносини.

Президент США Дональд Трамп (ліворуч) та держсекретар США Майк Помпео на зустрічі в Білому домі, Вашингтон, округ Колумбія, США, 21 жовтня 2019 рокуEPA-EFE/YURI GRIPAS

Що Помпео робитиме у Києві?

Візит Майка Помпео до Києва планувався спершу на листопад 2019-го, а потім — на початок січня 2020 року. І щоразу поставало питання: які саме меседжі доноситиме до українських посадовців держсекретар Сполучених Штатів, чий президент опинився під загрозою імпічменту — не в останню чергу через Україну?

У Києві Помпео має зустрітися з президентом Володимиром Зеленським, міністром закордонних справ Вадимом Пристайком та міністром оборони Андрієм Загороднюком «для підкреслення підтримки Сполученими Штатами суверенітету й територіальної цілісності України», йдеться в офіційному повідомленні Держдепу.

Там само вказується, що Помпео візьме участь у вшануванні пам'яті загиблих на Донбасі та зустрінеться з представниками релігійних та ділових кіл і громадянського суспільства. Українська сторона, втім, поки не оприлюднила деталей візиту.

Протягом усієї саги з імпічментом Трампа, яка тягнеться в США вже п’ять місяців, українська влада намагалася максимально дистанціюватися від обох таборів конфлікту. Лише нещодавно глава українського МЗС Вадим Пристайко заявив, що не вірить Льву Парнасу — пов’язаному з Джуліані американському бізнесмену, який надав конгресменам чергові свідчення «тіньової політики» США щодо України.

Тож нині можна лише здогадуватися, про що Майк Помпео говоритиме з українськими посадовцями 30 січня. Можливо, його спитають: «То чи справді американцям байдужа Україна?»