Зеленський і Байден зустрінуться у Вашингтоні 30 серпня. Чому так пізно і що можуть обговорювати?

Президент України Володимир Зеленський зустрінеться з американським лідером Джо Байденом 30 серпня.

Про це в середу, 21 липня, повідомила речниця Білого дому Джен Псакі.

За словами Псакі, візит Зеленського до Вашингтона засвідчить «незламну підтримку Сполученими Штатами суверенітету й територіальної цілісності України на тлі тривалої агресії Росії на Донбасі та в Криму».

Зі слів речниці Білого дому також випливає, що президенти України і США обговорять співпрацю в енергетичному секторі й зусилля Києва в боротьбі з корупцією та впровадженні реформ, «ґрунтованих на наших спільних демократичних цінностях».

Довго узгоджували дату?

Про зустріч Зеленського й Байдена у США стало відомо за підсумками їхньої телефонної розмови 7 червня. Тоді американська сторона повідомила про запрошення Зеленського «цього літа», тоді як Київ наполягав, що це станеться в липні.

Президент України раніше заявляв про бажання зустрітися з Байденом до його саміту з російським візаві Володимиром Путіним, який відбувся 16 червня. Видання Axios тоді повідомляло, що США відмовилися від ідеї через зміни в керівництві «Нафтогазу».

У коментарі «Суспільному» речник Офісу президента Сергій Нікіфоров ще 17 липня запевняв, що візит Зеленського до Вашингтона має відбутися наприкінці липня або на початку серпня, а ситуація в «Нафтогазі» на нього ніяк не вплинула.

Того ж 17 липня «Дзеркало тижня» з посиланням на джерела писало, що Вашингтон пропонував провести зустріч Зеленського в серпні, але до Дня незалежності України (24 серпня). Ця пропозиція нібито викликала обурення Києва.

Про що говоритимуть Зеленський і Байден?

Імовірно, однією з головних тем обговорень буде ситуація з «Північним потоком-2». В останні місяці українська сторона активно критикує заходи, що сприяють добудові газогону, зокрема й під час зустрічі Зеленського з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель 12 липня.

На цьому тлі стало відомо, що США й Німеччина уклали домовленість щодо «Північного потоку-2», яка передбачає збереження статусу України як країни-транзитера природного газу з можливістю введення санкцій проти Росії за порушення цього статусу.

Також, імовірно, на порядку денному буде питання реформ. Їхній орієнтовний перелік на конференції Ukraine Reform Conference у Вільнюсі 7 липня оголошував державний секретар США Ентоні Блінкен: судова реформа, діяльність антикорупційних органів, корпоративне управління, реформа Служби безпеки й покарання корупціонерів.

На брифінгу 16 липня Сергій Нікіфоров заявляв, що дата й програма візиту Зеленського до США вже погоджені й будуть озвучені «найближчим часом». Поки що американська й українська сторони їх не представили, але речник ОП запевняв, що в межах візиту буде багато заходів.

ОНОВЛЕНО (21:50). Офіс президента повідомив, що під час зустрічі Зеленський і Байден обговорять зокрема протидію російській агресії, енергетичну безпеку, військову співпрацю України і США та «Північний потік-2».

«Очікуємо на конкретні домовленості щодо поглиблення відносин стратегічного партнерства між нашими державами в усіх пріоритетних напрямах взаємодії та узгодження амбітного пакету спільних проектів та ініціатив у сферах безпеки й оборони, торгівлі, інвестицій, енергетики, клімату, сільського господарства, інфраструктури та цифрової трансформації», — сказали в ОП.

Там також анонсували поїздку глави Офісу Андрія Єрмака й міністра закордонних справ Дмитра Кулеби до Вашингтона «з метою обговорення змістового наповнення візиту» Зеленського.