Потиснути руку Трампові, посадити дерево та переконати Вашингтон не відступати від ядерної угоди щодо Ірану — ці три завдання під час візиту в Білий Дім мав виконати французький президент.

Еммануель Макрон перебуває з державним візитом у Вашингтоні від 23 по 25 квітня. В останній день перебування у столиці США, тобто в середу, він має виголосити промову перед Конгресом. Макрон став першим іноземним лідером, якого зустріли з такою урочистістю.

Чи вдалося йому переконати Трампа та чим ще відзначився візит — розповідає Громадське.

Більша, краща угода

«Я гадаю, ми маємо реальні шанси укласти, можливо, більшу, кращу угоду», — заявив Трамп під час спільної прес-конференції.

Лідер Білого Дому критично налаштований щодо угоди, підписаної США, Іраном, ЄС, Росією, Китаєм та Німеччиною у 2015 році. Вона передбачає послаблення економічних санкцій взамін на обмеження ядерної програми Ірану. Однак Трамп неодноразово називав домовленість «найгіршою у світі» або ж «божевільною», вважаючи, що вона ніяк не впливає на підтримку бойовиків Іраном, а також не зачіпає Ємен і Сирію.

«Альтернативи цій угоді немає, — наголосив Макрон. — У нинішніх умовах домовленість 2015 року дозволяє розпочати конструктивний і відповідальний діалог з Іраном».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Ядерні суперечки: що треба знати про угоду з Іраном

Президент США Дональд Трамп (ліворуч) та президент Франції Еммануель Макрон під час спільної прес-конференції після зустрічі в Білому Домі, Вашингтон, округ Колумбія, США, 24 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/SHAWN THEWПрезидент США Дональд Трамп (ліворуч) та президент Франції Еммануель Макрон під час спільної прес-конференції після зустрічі в Білому Домі, Вашингтон, округ Колумбія, США, 24 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW

Трамп погрожував скасувати чи покращити угоду, яку уклав його попередник Барак Обама, до 12 травня. Тегеран, зі свого боку, заявив, що відновить ядерну програму, якщо США запровадять санкції.

Після Макрона в Білому Домі чекають на ще одного європейського лідера. У п'ятницю, 27 квітня у Вашингтон має прибути німецька канцлерка Ангела Меркель. Вона також збирається обговорити з Трампом майбутнє ядерної угоди щодо Ірану.

Вихід США із цієї угоди може посилити й без того напружену ситуацію на Близькому Сході. Крім того, це послабить скоординовану позицію Європи й Америки щодо ядерних програм,  а в подальшому може стати сигналом для країн, що прагнуть отримати ядерну зброю.

Президент Франції Еммануель Макрон разом із дружиною Бриджит Макрон прибули на авіабазу Ендрюс Філд, округ Колумбія, США, 23 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/JIM LO SCALZOБрифінг Макрона на авіабазі Ендрюс Філд, округ Колумбія, США, 23 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

«Він ідеальний»

Білий Дім прийняв Макрона особливо тепло. За понад рік президентства Трампа це стало першим державним візитом іноземного лідера до США. Такий візит триває довше та відрізняється від офіційного чи робочого (з яким Меркель приїде у п'ятницю) більшою церемонністю та урочистістю.

Трамп виказував Макрону надзвичайну приязнь. За три дні перебування французького президента в США, лідер Білого Дому неодноразово тримав його за руку, цілував у щоку, обіймав і навіть здмухував пилинки.

«У нас дуже особливі стосунки. Взагалі я здмухнув часточки лупи [з плеча Макрона — ред.]. Він повинен бути ідеальним — він ідеальний», — сказав Трамп, власне, виконавши свою обіцянку. Макрон на це відреагував усмішкою.

Президент США Дональд Трамп (ліворуч) та президент Франції Еммануель Макрон під час зустрічі в Білому Домі, Вашингтон, округ Колумбія, США, 24 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/Chris Kleponis/POOLЗліва направо: Бриджит Макрон, Меланія Трамп, Еммануель Макрон та Дональд Трамп на балконі Білого Дому у Вашингтоні, де відбулась офіційна церемонія зустрічі двох президентів, округ Колумбія, США, 24 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/ERIK S. LESSERПрезидент США Дональд Трамп (ліворуч) із дружиною Меланією та президентом Франції Еммануелем Макроном саджають дерево в саду Білого Дому, Вашингтон, округ Колумбія, США, 24 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW

Дебют Меланії

На офіційному сайті Білого Дому опублікували відео про те, як перша леді США ретельно готувалася до прийому французького президента та його дружини. У Франції Бриджит Макрон не має офіційного статусу «першої леді».

За словами прес-секретарки Білого Дому, Меланія продумувала деталі офіційної вечері самостійно — від квітів до страв у меню. А меню для такого візиту планують заздалегідь — за два-чотири місяці.

Прийом на честь візиту французького президента в Північному крилі Білого Дому, Вашингтон, округ Колумбія, США, 24 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/ERIK S. LESSERЗліва направо: президент Франції Еммануель Макрон, президент США Дональд Трамп, дружина президента Франції Бриджит Макрон та перша леді США Меланія Трамп. Прийом на честь візиту французького президента в Північному крилі Білого Дому, Вашингтон, округ Колумбія, США, 24 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW

Поділитись: