Науковиця працює над розробкою і дослідженням нового тесту на на виявлення коронавірусу в організмі людини в біотехнологічній лабораторії в Мадриді, Іспанія, 12 травня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/FERNANDO VILLAR

В останні півроку — від перших зафіксованих випадків COVID-19 у Китаї до 4,8 млн інфікованих в усьому світі нині — коронавірус став визначальною частиною реальності. На логічне запитання «коли це нарешті закінчиться» досі немає відповіді. А Всесвітня організація охорони здоров’я висловила припущення, що коронавірус взагалі ніколи не вдасться подолати повністю.

«Жодних обіцянок, жодних конкретних дат. Ця хвороба може перетворитися для нас на тривалу проблему», — зазначив Майк Раян, керівник програм із надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я ВООЗ. Чому ВООЗ робить такі висновки попри те, що вчені з усього світу працюють над вакциною, деякі країни поступово знімають карантин, а деякі навіть оголосили про повну перемогу над COVID-19?

Чому це надовго?

16 травня в інтерв’ю син та радник президента США Дональда Трампа Ерік заявив, що вважає коронавірус «вигадкою демократів». Мовляв, суперники чинного президента отримують зиск від пандемії, закриваючи підприємства й наголошуючи на необхідності дотримуватися заходів соціального дистанціювання, — бо усе це підриває авторитет Трампа. А крім того, у цьому ж інтерв’ю Трамп-молодший назвав точну дату (на його думку) завершення пандемії.

«Вони (представники Демократичної партії, — ред.) вважають, що відбирають у Дональда Трампа його найважливішу зброю, його вміння виходити на трибуну й збирати 50-тисячну аудиторію щоразу. І ви побачите, як вони користуватимуться ситуацією щодня від сьогодні і до 3-го листопада. І знаєте що, після 3-го листопада коронавірус дивовижним чином зникне і все знову відкриється», — заявив Ерік Трамп.

Іншими словами, він вважає, що коронавірус зникне одразу ж після виборів президента США. І це дещо ірраціонально, особливо для країни, яка найбільше постраждала від коронавірусу (нині у США 1,5 млн інфікованих COVID-19, з яких 90,5 тис померли) в світі. Підхід, який «просуває» Ерік Трамп і до якого час від часу вдається і його батько, жодним чином не наближає кінець пандемії, наголошують експерти.

Медичні працівники перевозять тіла померлих від COVID-19 у тимчасовий морг Бруклінського медичного центру, Нью-Йорк, США, 20 квітня 2020 року. Нью-Йорк досі лишається епіцентром спалаху коронавірусу в Сполучених Штатах
Фото:

EPA-EFE/JUSTIN LANE

«Віруси, особливо ті, які поширюються як коронавірус, не зникають просто таким “дивовижним” чином. Це ж не реквізит шоу Пенна і Теллера (йдеться про британсько-американське комедійне шоу “Хто зможе обманути Пенна і Теллера?”», — ред.) Ризик полягає у тому, щоби спростити, політизувати те, що насправді є серйозною надзвичайною ситуацією у галузі охорони здоров’я», — зазначає Брюс Лі, журналіст та професор в галузі політики охорони здоров’я у City University of New York School of Public Health.

«Нині спроби вказати якусь точну дату завершення пандемії — це ніби ворожіння на кришталевій кулі», — каже Саймон Кларк, професор клітинної мікробіології в університеті Редінг у Британії. Він наголошує: будь-які прогнози робити неможливо через те, що це новий вірус, який ще вивчений недостатньо. До того ж, чи не головною складністю є «непомітність» симптомів коронавірусу у деяких його носіїв. А ще — безпрецедентні масштаби пандемії.

Що мають на увазі Лі, Кларк та експерти ВООЗ, які не дають втішних прогнозів? Найвірогідніше, COVID-19 стане ендемічним вірусом, як-от ВІЛ, малярія чи сезонний грип. Тобто, згідно з визначенням Центру контролю й запобігання хвороб, буде постійно присутнім серед населення у межах певного географічного району — окремих країн чи їхніх частин або цілих регіонів. Та на відміну від пандемії — а нині коронавірус має саме такий статус — інфекція не поширюватиметься наскільки інтенсивно. І головне: її спалах буде «передбачуваним» на відміну від епідемії чи пандемії.

Зліва направо: керівник програм із надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров'я ВООЗ Майк Раян, гендиректор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреісус та глава підрозділу ВООЗ із нових хвороб Марія Ван Керхове під час брифінгу в Женеві, Швейцарія, 9 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI

Надії на вакцину та колективний імунітет

Про стан поширення вірусу свідчить такий показник як індекс репродукції коронавірусу: щоби йшлося про подолання вірусу, він мусить бути менше одиниці. Це означає, що на одного носія вірусу припадає менше одного інфікованого. Цей показник справді поступово зменшується, але настільки нерівномірно, що поки складно сказати, чи стабілізується ситуація до кінця цього року, а тим більше, чи зникне вірус повністю. 

Звісно, способом зробити велику кількість людей нечутливим до вірусу, на який нині покладено великі надії, є вакцина. У США її вже почали тестувати на людях — більше того, американська біотехнологічна лабораторія Moderna 18 травня заявила про перших вісьмох пацієнтів, у яких завдяки вакцині виробилися антитіла до COVID-19. Вакцина, розроблена Moderna, — це невеликий генетичний код коронавірусу, який вводять пацієнтові. Вчені запевняють, що вона не здатна викликати симптоми коронавірусу, а ось захисну реакцію — так.

За різними оцінками для виробництва й масового застосування вакцини проти COVID-19 знадобиться щонайменше 12-18 місяців.

Тайська науковиця проводить тести з прототипом вакцини проти COVID-19 в лабораторії Центру досліджень вакцини в Бангкоку, Таїланд, 8 травня 2020 року. Команда тайських медичних дослідників досягла провела успішне тестування перших прототипів прототипу вакцини на мишах
Фото:

EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT

Масова вакцинація допоможе виробити «колективний імунітет», тобто у майбутньому не дозволятиме вірусу поширюватися надто швидко. Але, вірогідно, і вона повністю не вирішить проблему.

«Ендемічність є новою можливістю, бо нині немає доказів того, що люди здобувають імунітет від коронавірусу на все життя, або принаймні на дуже довгий час після одужання від COVID-19. Окрім того, будь-яка вакцина, ймовірно, не захистить людей назавжди, і шанси, що усі, наприклад, у США будуть вакциновані і згодом пройдуть ще й повторну вакцинацію для кращого захисту, по суті, рівні нулю. До того ж, цьому можуть завадити і кампанії проти вакцинації», — пояснює Лі.

Науковці сподіваються, що кілька наступних місяців стануть переломним моментом у боротьбі з вірусом, коли вдасться зменшити темпи його поширення, втім застерігають, що невдовзі він може повернутися знову.

«Зима може принести різке зростання кількості випадків інфікування. Це може збігтися із початком сезону грипу, а це час, коли лікарні та лікарі вже неабияк завантажені», — каже Майкл Гед, старший науковий співробітник у галузі глобальної охорони здоров’я в університеті Саутгемптона.

Прототип вакцини проти COVID-19 в лабораторії Центру досліджень вакцини в Бангкоку, Таїланд, 8 травня 2020 року. Команда тайських медичних дослідників досягла провела успішне тестування перших прототипів прототипу вакцини на мишах
Фото:

EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT

Нова реальність

Заступниця голови ВООЗ Сумія Свамінатан дає більш конкретні прогнози щодо часу, який знадобиться, аби взяти ситуацію з поширенням коронавірусу під контроль — близько п’яти років. За її словами, точніше сказати не вийде — усе залежить від великої кількості факторів: чи буде вірус мутувати, чи вдасться створити справід ефективну вакцину і наскільки жорстким буде карантин у різних країнах.

Та, очікуючи на вакцину у поки що віддаленій перспективі, Європа та США вже поступово послаблюють обмеження. Лідери країн кажуть, що у будь-якому разі треба звикати до «співіснування» з коронавірусом — зокрема й через економічні збитки, спричинені карантином. Та все ж ВООЗ наголошує: повернення до жорсткого карантину, який спрацював у Китаї, Тайвані й низці інших країн, є дуже ймовірним.

Крім ризику нової хвилі інфікування через послаблення обмежень, треба бути готовим і до інших нових проблем, попереджає ООН. У своїй нещодавній доповіді організація попередила про ще одну кризу — психологічну. «Ізоляція, страх, непевність, економічні струси — усе це викликає або може викликати сильний психологічний стрес», — зазначила директорка Департаменту ВООЗ з психологічного здоров’я. За її словами, ситуація з коронавірусом особливо вдарить по емоційному здоров’ю дітей, підлітків та працівників галузі охорони здоров’я.

Поділитись: