Рак — друге за кількістю смертельних випадків у світі захворювання, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я. Разом із директором українського онкологічного центру TomoClinic Володимиром Ященком hromadske розповідає про методи лікування онкологічних захворювань, особливості хіміо- і променевої терапії, інноваційні види хірургічного втручання і клінічні дослідження для пацієнтів.
1

Що таке рак і як він виникає?

Рак — це загальна назва групи хвороб, котрих налічується понад 200 видів, і вражати вони можуть різні частини організму. Збої в роботі клітин призводять до того, що деякі з них починають безконтрольно ділитися і проникати у віддалені органи і частини тіла — це називається метастазуванням. Поширення злоякісних клітин — основна причина смерті від онкологічних захворювань. 

2

Як не пропустити рак?

Небезпека цього захворювання в тому, що воно зазвичай починається без симптомів. Саме тому важливо проходити профілактичні огляди. 

Різні види раку проявляють себе по-різному. Спільними першими ознаками злоякісного процесу в організмі можуть бути тривалі болі, втрата ваги, хронічна втома, незрозумілі кровотечі і припухлості, безперервний кашель. 

Однак важливо пам'ятати, що жоден з цих симптомів не дозволяє поставити діагноз. 

Стандартами діагностики є візуалізація (УЗД, МРТ, КТ, ендоскопія), верифікація (біопсія і гістологія), а також стадіювання (пошук віддалених метастазів за допомогою КТ/МРТ). 

3

Як лікують онкологічні захворювання і чому важливо використовувати комплексний підхід?

Рак — це завжди мультисистемні пошкодження, мультисистемні захворювання, коли в усьому організмі щось не так. Тому в лікуванні злоякісних пухлин важливо використовувати різноманітні види терапії — хірургію, променеву терапію, хіміотерапію.

На вибір лікувальної тактики впливає безліч факторів: діагноз, вік, супутні захворювання, фінансові можливості пацієнта і технічні можливості клініки. Головне — розуміння, що рак — таке ж хронічне захворювання, як і багато інших, але його можна контролювати.

Важливо, щоб історію пацієнта розглядали на мультидисциплінарному консиліумі, куди входять клінічний онколог, хіміотерапевт, променевий терапевт, профільний хірург-онколог, а також можуть залучатися суміжні фахівці.

Такий консиліум працює з пацієнтами також і в TomoClinic. Пацієнт і його родичі можуть бути присутніми на результуючій частині засідання, щоб поставити всі питання і визначитися з подальшим лікуванням.

Клініка також орієнтується на протоколи і стандарти лікування, розроблені або NCCN (The National Comprehensive Cancer Network, Національна комплексна мережа по боротьбі з раком — об'єднання 30 онкологічних центрів в Сполучених Штатах), або ESMO (European Society for Medical Oncology, Європейське суспільство медичної онкології).

Протоколи допомагають визначити черговість методів лікування — чи буде спочатку використана хірургія, хіміотерапія або променева терапія, або їхня комбінація. Якщо щось йде не так і після певного етапу лікування лікарі розуміють, що чітко дотримуватися протоколу неможливо, то рішення про подальшу тактику ухвалюється на консиліумі, важливу роль в якому грає клінічний онколог.

4

Хто такий клінічний онколог і якими навичками він повинен володіти?

На чолі будь-якого оркестру завжди є диригент. Кожен, хто грає в оркестрі, — найкращий у своїй справі, але якщо не буде диригента, буде не мелодія, а какофонія. Диригент у лікуванні онкологічного пацієнта — клінічний онколог — розуміє, коли і як в процес терапії повинні включатися інші фахівці. В TomoClinic також є такі фахівці.

Також важливим є вміння клінічного онколога впоратися з тими побічними ефектами системного лікування, які можуть проявлятися у пацієнта. Ускладнення бувають різними: загострення хронічних захворювань, токсичність препаратів, які використовуються на кожному етапі лікування. Клінічний онколог розуміє, яку премедикацію дати пацієнту, щоб знизити негативний вплив хіміотерапії на організм, коли і якого фахівця залучити для лікування загострення супутніх захворювань. Це допомагає зберегти якість життя пацієнта як під час лікування, так і після нього.

5

Що таке променева терапія?

Променева терапія — це вкрай важливий інструмент лікування. Але опромінювати потрібно лише область зі злоякісним утворенням, не впливаючи на здорові тканини навколо. Переопромінення зон, які не повинні потрапити під вплив променів, може призвести до небажаних і хворобливих змін в організмі. Наприклад, надмірна дія на слуховий нерв при опроміненні утворення в головному мозку може призвести до глухоти.

Працює це так: визначаються контури пухлини і здорові тканини навколо, потім вибирається доза радіації. Під час опромінення використовується багатопелюстковий коліматор, а інтенсивність і форма радіаційного променя регулюються за допомогою комп'ютера.

«Пелюстки» коліматора направляють промінь, який обертається на 360 градусів, виключно на пухлину. Це дозволяє залишити здорові тканини навколо практично неушкодженими і піддати їх лише невеликій дозі радіації. Технологія дозволяє провести промені через одну точку мінімальну кількість разів і не накопичувати радіацію вище допустимої критичної дози.

Після проведення променевої терапії роздруковується звіт — яка тканина і яку дозу отримала. Це може знадобитися в випадку, якщо пацієнту знову буде показаний цей вид терапії.

6

Як мінімізувати вплив на організм хіміотерапії?

Локалізація, діагноз і характеристики пухлини можуть бути різними, і для кожного випадку, згідно з міжнародними стандартами, запускається конкретний протокол лікування.

Дуже часто променева терапія застосовується в комплексі з хіміотерапією. І тут важливо розуміти, що використання ін'єкцій або препарату в таблетках може викликати у пацієнта серйозну інтоксикацію. У TomoClinic, наприклад, є спеціальні дозувальні апарати і системи, які не пропускають світло під час використання крапельниці, тому що деякі препарати руйнуються від сонячного світла. І це знижує очікуваний ефект, прописаний виробником.

Те ж можна сказати про гормонотерапію і таргетну терапію, адже це — форми хіміотерапії. Важливим є вміння вести пацієнта і коригувати терапію на всіх етапах лікування.

7

Що пропонує онкопацієнтам сучасна хірургія?

Існує обладнання, яке дозволяє інтраопераційно (набір передових систем для візуалізації та хірургічного втручання) визначати необхідність того чи іншого обсягу операції, що безпосередньо впливає на якість життя пацієнта в майбутньому.

Також в сучасній хірургії стало нормою лапароскопічне обладнання, яке дозволяє проводити малоінвазивні операції; вони травмують організм мінімально, а також знижують ризик потрапляння інфекції, адже розрізи в цьому випадку дуже невеликих розмірів.

Є методики, які давно стали обов'язковими в мамології. Наприклад, що робити з лімфовузлами (л/в) у випадку раку молочної залози? Видаляти їх чи ні? Від цього залежить обсяг операції і подальша якість життя пацієнтки, оскільки після видалення лімфовузлів може розвиватися лімфостаз — набряки кінцівок.

Сьогодні використовуються спеціальні методики, наприклад, пацієнтці вводиться барвник — індоціанін зелений, це дозволяє знайти так званий сторожовий лімфовузол і зробити забір біоматеріалу для подальшого дослідження. Якщо сторожовий вузол не вражений, видалення лімфатичних вузлів не показано.

8

Що таке імунотерапія і кому вона показана?

Це новий вид терапії, яка стимулює імунну систему організму, щоб вона могла виявляти і атакувати злоякісні клітини. Однак вона показана не всім. 

Важливо розуміти, чи чутлива пухлина до таких препаратів. Також обмежувати застосування імунотерапії може наявність хронічних супутніх захворювань

9

Що таке клінічні дослідження?

Клінічні дослідження (КД) — це наукові дослідження, в ході яких пацієнти можуть отримати новітні лікарські препарати. Дослідження також можуть включати комбінацію тих чи інших видів терапії. Програми таких досліджень відповідають міжнародним стандартам ICH GCP (Міжнародна рада з гармонізації технічних вимог до фармацевтичних продуктів).

Щоб отримати дозвіл на участь в клінічних дослідженнях, клініка повинна подати заявку в Державний експертний центр МОЗ України. Експертний центр проводить в клініці первинний аудит, після чого приїжджає представник міжнародного виробника препарату, який вивчає, наскільки персонал і умови відповідають вимогам європейських або американських виробників. Кожен план терапії для кожного пацієнта проходить інспекцію і жорстко контролюється компанією-виробником. 

Якщо клініка бере участь в КД, це говорить про те, що вона може забезпечити пацієнта найкращим обладнанням і найкращими фахівцями, а якість терапії не поступиться тій, яку можуть запропонувати в Європі або США.

Потрапити в КД може далеко не кожен пацієнт. Тут важливі не тільки вид раку, характеристики пухлини і стан організму, але також лікування, яке вже отримував пацієнт.

У TomoClinic на сьогодні активні два КД з такою локалізацією: рак сечового міхура і рак легенів 1-4 стадій, з використанням комбінованого лікування — хіміотерапії і променевої терапії. А також готуються протоколи по новоутвореннях в області голова-шия, подані заявки на участь у КД по раку молочної залози і товстого кишечника.

Важливо: Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я. Щоб обрати лікування, яке підходить саме вам, проконсультуйтеся з лікарем.
Поділитись: