Актори «Студії Квартал-95» Олександр Пікалов, Юрій Крапов і Володимир Зеленський під час зйомок телешоу «Вечірній квартал» у Києві, 11 грудня 2017 року
Фото:

Горлушко Вальдемар/УНІАН

Все починалося з КВК, команди «Запоріжжя — Кривий Ріг — Транзит», створення власної команди «95-ий квартал» та перемоги у Вищій лізі України. Тепер вони — одна з найпотужніших студій зі створення теле- та кінопродукції. Як провінціали створили столицю гумору в Україні та зняли більше 60 телевізійних шоу та повнометражних фільмів?

Від КВК до власних шоу

Тепер 90-ті знову в моді, молодь культивує стиль одягу тих часів, телевізійні шоу та комп’ютерні ігри, загалом орієнтуючись саме на західну культуру тієї декади.

Однак на пострадянському просторі все було не так красиво й весело, особливо у телевізійному просторі. Коли західний гумор був ще не зовсім зрозумілими українському суспільству, для більшості найкращим гумористичним шоу був Клуб веселих та кмітливих — КВК. І неважливо було, чи це Українська ліга, чи Вища ліга в Москві з ведучим Масляковим.

Саме тоді, наприкінці 90-их, на екранах телевізорів ми вперше побачили молоду команду гумористів-провінціалів, спершу в білих сорочках і чорних жилетках, а пізніше — у шкіряних штанях та чорних футболках.

Для більшості шанувальників вони й досі є вихідцями з Кривого Рогу, хоча у їхній команді з’явились люди з інших міст та країн. Історія «95-ого кварталу» починається з команди «Запоріжжя — Кривий Ріг — Транзит», адже саме в ній Володимир Зеленський і розпочав кар’єру гумориста. Згодом створив і власну команду «95-ий квартал» для участі у Вищій лізі в Москві.

Основний склад цієї команди й досі незмінний, щоправда деякі учасники тепер виконують роль продюсерів, інші поодружувались і розвели в команді в буквальному сенсі кумівство.

Офіційний дебют «95 кварталу» відбувся у 1998 році на фестивалі в Сочі. Саме там на них звернув увагу Олександр Масляков і запропонував взяти участь у Вищій лізі.

Однак, «95 кварталу» там не щастило — вони не змогли пройти навіть перший етап, тож надалі грали тільки в Українській лізі.

У 2001 році команда таки повернулася до Вищої ліги і навіть дійшла до півфіналу. Свій виліт учасники комадни тоді пояснювали так — Москва не могла собі дозволити участь чи перемогу провінціалів у Вищій лізі.

Втім, гумористи вирішили не зациклюватися на КВК і почати власний шлях, відтак у 2003 році «95-ий квартал» створює Студію «Квартал-95».

Тоді ж почалися пошуки спонсорів, приміщень для концертів та телеканалів. Зрештою, гроші знайшлися, а «1+1» погодилися (спільно з російським «СТС») зняти цикл із 5-ти концертів Студії «Квартал-95».

Тоді «1+1» був одним із найрейтинговіших український телеканалів, але вже наприкінці 2004 року через Помаранчеву революцію перемовини щодо подальшої співпраці з «Кварталом» були не на часі.

Тоді Володимира Зеленського з командою покликали на «Інтер», але за умови, що вони будуть робити більше політичного гумору. У цей час до «Кварталу» приєднався ще один учасник — Євген Кошовий.

ТЕЛЕБАЧЕННЯ

ФІЛЬМИ

«Свати»

Саме у 2008 році почалася робота над серіалом «Свати», ідея і сценарій якого належать Студії «Квартал-95». «Свати» стали одним із найпопулярніший серіалів «Інтеру», а згодом і «1+1». Загалом цей серіал нараховує вже 6 сезонів, мюзикл «Новорічні свати», спін-офф «Байки Мітяя», телепрограму «Свати біля плити», мультсеріал «Сватики», цикл документальних фільмів «Свати: життя без гриму» та «Свати 6: за кадром».

У 2010 році серіал отримав премію «Телетріумф» у 6-ти категоріях, у 2011 та 2012 — у 4-ьох категоріях, та одну в 2013 році за сценарій.

Також серіал «Свати» потрапляв у шорт-листи телевізійного фестивалю в Монте-Карло в категорії International TV Audience Comedy поруч з таким серіалом як «Теорія великого вибуху».

Проте з 2017 року серіал заборонили в Україні через те, що виконавці ролей потрапили до «чорного списку» Міністерства культури України. Щоправда в березні 2019 року Київський окружний суд визнав цю заборону протиправною, але чи почнуть знову і, якщо так, то коли почнуть транслювати цей серіал наразі невідомо.

«Кохання у великому місті»

У 2009 році Студія «Квартал-95» зняла свій перший повнометражний фільм «Кохання у великому місті» з Володимиром Зеленським у головній ролі, який зібрав $2,47 мільйонів. Друга частина фільму вийшла у 2010-му році та зібрала ще стільки ж, а третя — у 2014-му і сумарно зібрала $15 мільйонів, з яких $3 мільйони в Україні.

Усі три фільми знімалися в різних місцях, перша частина — у Нью-Йорку, друга — у Таїланді та Москві, а третя — знову в Сполучених штатах.

До речі, в «Коханні у великому місті 3» знімалась відома американська актриса Шерон Стоун.

«Слуга народу»

Серіал-візитівка Володимира Зеленського «Слуга народу» вперше з’явився на екранах у 2015-му році. Тоді його переглянули близько 20 мільйонів українців, а вже у 2016 році вийшов повнометражний фільм «Слуга народу-2» з касовими зборами $1мільйон і за мотивами якого в 2017 році вийшов ще один сезон серіалу.

Третя частина політичної комедії вийшла в березні 2019-ого і отримала втричі менше глядачів, ніж перший сезон серіалу, а також численну критику через ознаки політичної агітації, оскільки Володимир Зеленський тоді був уже кандидатом у президенти. 

Серед створених фільмів у співпраці з Росією також «8 перших побачень» (касові збори 112 мільйонів гривень) та «8 нових побачень» (касові збори 198 мільйонів гривень).

ПРИБУТКИ

За даними сайту аналітичної системи Youcontrol, із Володимиром Зеленським та Кварталом пов’язано дев’ять компаній. Однак, не всі вони прибуткові. Головно — це шість наступних ТОВ.

У 2017 році ТОВ «Студія Квартал-95» мала в активах понад п’ять з половиною мільйонів гривень.

ТОВ «Квартал ТВ» — 160 тисяч гривень.

ТОВ «Квартал-концерт» заробила до 11 мільйонів гривень.

ТОВ «Анімаційна студія 95» — трохи більше чотирьох мільйонів гривень.

ТОВ «Квартал 95», яка належить офшорній кіпрській Green Films LTD, заробила близько 190 мільйонів гривень.

Також до списку компаній, власником чи засновником яких є Володимир Зеленський, належить ТОВ «КІНОКВАРТАЛ» з активами понад один мільйони гривень (2017 рік, однак з виручкою у 0 грн). У 2018 році компанія виграла тендер на фінансування від Міністерства культури України у розмірі 25 мільйонів гривень на виробництво «гуцульського вестерну».

КРИТИКА ГУМОРУ

Студію «Квартал-95» неодноразово критикували саме за їхній гумор. У 2012 році в День вшанування пам’яті жертв голодомору «Інтер» транслював одну з їхніх передач, під час якої Володимир Зеленський кепкував із президента Януковича і зачепив тему голодомору.

У 2014-му під час подій Революції Гідності на своєму Новорічному шоу Квартал жартував про те, що українці мають традицію кожні 10 років влаштовувати революції і міняти «шило на мило», і якщо «беркутівцям» видати ебонітові палиці, а протестувальникам шерстяний одяг, то можна почати виробляти електрику.

У 2016 році критикували й жарти 95-го Кварталу в Юрмалі про Україну, зокрема Володимир Зеленський назва її «жебрачкою», а також «актрисою німецького фільму для дорослих», яка «готова прийняти будь-яку кількість з будь-якого боку». Саме за цей жарт чинний президент України Петро Порошенко тепер вимагає у Володимира Зеленського вибачитися перед українцями.

На початку 2018 року 95-ий квартал звинувачували і у гомофобії за сценку про Буратіно, який став геєм. Через це правозахисники та активісти вимагали в них попросити вибачення. Врешті Студія «Квартал-95» таки видалила цей ролик з мережі.

Але не тільки українці критикують гумор Кварталу. У 2014 році після жарту Володимира Зеленського про президента чечні Рамзана Кадирова, вони отримали низку погроз (на Зеленського навіть готували замах) через що кварталівці згодом попросили публічно вибачення у Кадирова.

Поділитись: