Втома від Zoom: що це та як побороти?

Через пандемію коронавірусу комунікація в багатьох сферах перейшла на платформи проведення онлайн-відеоконференцій. Тут у пригоді став вже усім відомий сервіс Zoom. Проте чи помічали ви, що провести кілька годин занять або роботи в онлайні складніше, ніж у режимі офлайн? Такий стан назвали терміном Zoom fatigue — психічне виснаження, пов'язане з онлайн-відеоконференціями.
Засновник лабораторії віртуальної взаємодії людини при Стенфордському університеті Джеремі Бейленсон опублікував статтю, де дослідив причини втоми від онлайн-конференцій. Розповідаємо, на що слід звернути увагу та як зробити відеоконференцію комфортнішою.
Зорова напруга
Для тих, хто вчить невербальну поведінку, ліфт завжди є відмінним прикладом для обговорення теорій та відкриттів. У ліфті люди змушені порушувати невербальну норму — вони мають стояти дуже близько до незнайомців. Це не входить у типове розуміння «близькості», яке люди зазвичай демонструють до незнайомців, і спричиняє дискомфорт. В результаті люди в ліфті, як правило, відвертаються від решти, дивляться вниз або просто відводять погляд, щоби звести до мінімуму зоровий контакт з іншими.
Коли ж ідеться про Zoom, то мається на увазі не навантаження на очі від екрана, а інформаційне навантаження, що його отримує зоровий канал сприйняття. Кожен учасник сидить у своєму приміщенні, кожен має різне тло, освітлення тощо. Ваш мозок отримує та опрацьовує інформацію про різні середовища одночасно, і тим самим перевантажує себе.
Порада: обирайте однотонне тло або скористайтеся віртуальним тлом у Zoom.
«Втома від Зуму» спричинена також тим, що під час відеодзвінка єдиний спосіб показати, що ми стежимо за розмовою, — це постійно дивитися в камеру. Якщо ми трохи відвертаємося, може здатися, що людина не звертає уваги. А без візуальних перерв наш мозок сильно втомлюється.
Порада: робіть невеликі перерви під час тривалих дзвінків — повністю відводьте погляд від комп'ютера на кілька секунд.

Когнітивне навантаження
Під час спілкування віч-на-віч невербальна комунікація є природною й настільки звичною, що ми рідко свідомо звертаємо увагу на наші власні жести та інші невербальні сигнали. У Zoom невербальна поведінка залишається складною — користувачам потрібно докладати більше зусиль, щоб надсилати й отримувати сигнали.
У Zoom користувачі змушені свідомо стежити за невербальною поведінкою та передавати зумисне згенеровані сигнали іншим. Це, зокрема, центрування себе в полі зору камери, кивання протягом декількох додаткових секунд тощо. Такий постійний моніторинг поведінки викликає дискомфорт. Разом із цим Zoom певною мірою зменшує обсяг моніторингу — наприклад, люди можуть не перейматися рухами ніг, якщо їх немає в кадрі.
У дослідженні експерти порівняли офлайн-спілкування та спілкування за допомогою відеоконференції. Результати продемонстрували, що люди говорять на 15% голосніше під час спілкування через відео.
Дзеркало на весь день
Уявіть собі, що на фізичному робочому місці помічник протягом восьмигодинного робочого дня ходив би за вами з портативним дзеркалом, і під час виконання кожної окремої задачі, під час кожної вашої розмови стежив би за тим, щоби ви бачили власне обличчя в цьому дзеркалі. Звучить безглуздо, але, по суті, саме це відбувається під час викликів у Zoom.
Ефект власного віддзеркалення вивчається протягом десятиліть. У дослідженні наводиться одна з робіт, яка демонструє, що люди з більшою ймовірністю починають оцінювати себе, коли бачать дзеркало. Відображення в дзеркалі має негативний вплив. Автори стверджують, що схильність до зосередження на собі може спричиняти депресію в жінок. Чоловіки менш схильні до такого ефекту.
Під час відеодзвінка кожен дивиться на своє зображення та перевіряє, який вигляд має. Це створює додаткову напругу. Адже треба контролювати, як падає світло, поправляти зачіску, сидіти рівно й не відхилятися назад, щоби було добре видно обличчя. Ви знаєте, що всі дивляться на вас, тому виникає соціальний тиск і відчуття, що вам потрібно добре виглядати.
Порада: якщо це завдає вам дискомфорту, можна вимкнути камеру та приховати своє зображення.
«Немає даних про ефекти тривалого перегляду себе протягом дня. Цілком ймовірно, що постійне "дзеркало" в Zoom звертає увагу на самооцінку й має негативний вплив. Але як це зміниться в довгостроковій перспективі — важливе питання», — йдеться в дослідженні.
Знижена рухливість
Камери мають поле зору, тобто область, яку вони можуть бачити. Під час дзвінка в Zoom люди мають залишатися в межах певної зони, щоб їх бачили інші. По суті, користувачі застрягають у дуже маленькому фізичному конусі, тож більшу частину часу змушені сидіти й дивитися просто перед собою.
Під час особистих зустрічей люди рухаються. Вони ходять, сідають, встають і потягуються, малюють у блокноті, пишуть на дошці тощо. Є низка досліджень, які доводять, що рух покращує продуктивність під час зібрань.
Zoom технічно не перешкоджає використанню жестів під час виступу, але вимушене сидіння в полі зору камери, безумовно, стримує рух і спричиняє дискомфорт.
Порада: якщо формат відеоконференції дозволяє вам ненадовго вимкнути камеру — скористайтеся цією можливістю для незначних фізичних навантажень. Це не завадить вам говорити та слухати.
За підтримки «Медиасети»
Автор: Олексій Аляшевіч, «Нова газета — Балтія»
- Поділитися: