«Вугільна справа»: бізнесмен Кузяра каже, що не знайомий з Порошенком і Медведчуком, і наголошує на фабрикації справи

Підозрюваний у «вугільній справі Порошенка—Медведчука» бізнесмен Сергій Кузяра заявив, що не був знайомий з підозрюваними депутатами «настільки, щоб вирішувати питання», і наголосив, що справа сфабрикована Держбюро розслідувань.
Про це Кузяра заявив нам у коментарі під час засідання апеляційного суду.
«Я не маю відношення до злочинних зговорів. З цими людьми [Порошенко та Медведчуком] я не знайомий настільки, щоб вирішувати якісь питання. Ми всі їх бачили по телевізору. Тут точно є чиясь зацікавленість і явний тиск на суд», — заявив бізнесмен.
Він запевнив, що доводитиме свою невинуватість і «справа розвалиться не дійшовши до суду».
«У цей час (протягом 2014-2015 років — ред.) я займався поставкою вугілля, був знайомий з усім керівництвом Центренерго, Міністерства [енергетики та вугільної промисловості], тому, напевно, мене просто знайшли як зручну особу, щоб вигадати цю справу. І про які перепони можна говорити, якщо це вугілля з ПАР було поставлене, але не на Центренерго, а на ДТЕК? Але воно залишилось на балансі України. Тому про які перепони може йтися? Не розумію», — додав Кузяра.
Також Кузяра нам у коментарі зазначив, що не має контактів із керівництвом самопроголошених республік. Водночас він підтвердив, що відвідував їх.
«Я сам із Донецька, жив у Макіївці. У мене там бізнес, будинок, офіс. Я їздив туди, зустрічався з людьми, не з прив'язкою до цієї справи. Але чи знав я Ляміна, Тимофєєва — не можу сказати», — говорив бізнесмен.
У матеріалах справи є записи розмови нібито Кузяри з представниками бойовиків, утім, він наголосив, що наявні записи змонтовані, тож їм «буде надана оцінка». За даними слідства, експертиза підтвердила автентичність його голосу. Також наявні записи інших фігурантів справи, які обговорюють участь Кузяри у незаконній схемі.
Бізнесмен розповів, що справді спілкувався з ексміністром енергетики та вугільної промисловості Володимиром Демчишиним, оскільки мав вугільний бізнес. Наразі Демчишин перебуває в розшуку.
«З Демчишиним я спілкувався, і з Проданом, з усіма міністрами до та після. І зараз», — сказав Кузяра.
Київський апеляційний суд 14 лютого розглядає скаргу прокуратури на рішення Печерського суду про звільнення Кузяри з-під варти. Сторона обвинувачення просить знову затримати підозрюваного та наголошує на ризиках його втечі, тиску на інших фігурантів і свідків, а також знищенні речових доказів.
Наразі засідання відклали, оскільки задовільнили скаргу про відвід колегії суддів.
Раніше суд взяв Сергія Кузяру під варту з можливістю внесення застави у 500 мільйонів гривень, яку підозрюваний не вніс. Згодом суд відпустив Кузяру з-під варти на цілодобовий домашній арешт. Прокуратура це рішення оскаржила.
Про яку справу йдеться?
Восени 2021 року депутат від «Опозиційної платформи — За життя» Віктор Медведчук отримав підозру у сприянні діяльності терористичної організації. Це друга підозра після справи за статтями про держзраду та порушення звичаїв війни, де він фігурує з однопартійцем Тарасом Козаком, який наразі в розшуку.
У другій справі, за даними слідства, Медведчук під час енергетичної кризи у 2014-2015 роках нібито перешкоджав тому, щоб Україна отримувала дешеве вугілля з Південно-Африканської Республіки, та допомагав організувати незаконні схеми постачання вугілля з тимчасово окупованих територій на державні підприємства України.
Слідство зафіксувало розмови Медведчука з помічником президента РФ Владиславом Сурковим, де вони обговорюють «вугільне питання». У схемі, за даними слідства, також брав участь бізнесмен Сергій Кузяра. Згодом про підозру повідомили й колишньому міністру енергетики та вугільної промисловості Володимиру Демчишину — його розшукують. Сам політик назвав звинувачення сфабрикованими.

За даними слідства, було обрано два недіючих підприємства на території окупованих територіях, які використовували у схемі постачання: ДП «Шахта ім. І. Кисельова» та ДП «Луганськвугілля». Їх перереєстрували на територію Києва, а потім на них відкрили рахунки в «Укрексімбанку», через які ПАТ «Центренерго» сплачувало постачання вугілля з окупованого Донбасу.
За час роботи схеми, за даними правоохоронців, проросійських бойовиків загалом профінансували на понад 200 млн гривень.
Сам Медведчук заявив про «тиск на інакодумців» та акцентував на кількох обставинах, які нібито спростовують його причетність до злочину: те, що «ДНР» та «ЛНР» у цей період не були оголошені терористичними організаціями, а підприємства, які працювали на окупованій території, нібито сплачували податки до державного бюджету України.
На уточнювальні запитання журналістів, чи вважає він «ДНР» та «ЛНР» терористами, Медведчук не зміг відповісти.
Підозру в цій справі отримав і п’ятий президент України Петро Порошенко — у державній зраді та сприянні діяльності «ДНР» та «ЛНР». Як розповіли в Державному бюро розслідувань, ідеться про ту ж саму схему постачання вугілля з тимчасово окупованих територій в Україну. Слідство просило арештувати його з можливістю внесення застави в 1 мільярд гривень, втім суд відпустив його під особисте зобов'язання. Свою вину Порошенко не визнає та називає справу політичною.
- Поділитися: