Лондонський музей вагіни, Велика Британія, 9 грудня 2019 року
Фото:

Марія Романенко/hromadske

У половини населення світу є вагіни, але 65% британок віком від 16 до 25 років кажуть, що соромляться слів «вагіна» та «вульва». Про це говорить дослідження Eve Appeal від 2016 року, і саме це стало однієї з головних причин заснування в Лондоні першого в світі музею вагіни.

Насправді, вже є австрійський музей, присвячений жіночим статевим органам, але працює він онлайн. В столиці Ісландії Рейк’явіку є фалологічний музей. А амстердамський музей сексу неофіційно називають музеєм пенісу, адже фото біля величезного пенісу є в багатьох людей, які побували в цьому місті.

Лондонський музей вагіни створили в 2017 році, але спочатку в нього не було свого приміщення, тому він «кочував» містом. Зрештою музей розташувався між магазинами в лондонському районі Камден.

«Було настільки захоплююче — бачити, як розвивається проєкт від мого кухонного стола до нашої першої будівлі на Camden Market, розповідає засновниця музею Флоренс Шехтер. — Коли ми останні кілька років їздили з виставками, я бачила, що люди відчайдушно хочуть залучатися до таких питань. Для них це важливо, але складно знайти місця, де такі розмови можна проводити безпечно та інклюзивно».

Юридично музей є благодійною організацією. Він був заснований на пожертви більш ніж тисячі донорів, які загалом внесли 50 тисяч британських фунтів.

Лондонський музей вагіни, Велика Британія, 9 грудня 2019 року
Фото:

Марія Романенко/hromadske

Руйнування міфів

Відвідувачі жваво прогулюються музеєм та роздивляються експонати першої виставки музею вагіни «Muff Busters» (гра слів з терміну mythbusters, розвінчувачі міфів, «muff» означає «вагіна» — ред.). Основна її ціль — зруйнувати міфи поп-культури, телебачення та інтернету щодо зовнішнього вигляду жіночого статевого органу, а також менструації, контрацепції та сексу. Наприклад, міфи, що мати лобкове волосся негігієнічно чи що виділення з шийки матки, які залишаються на білизні, не є нормою.

Відвідувачка музею Сара каже, що такий музей є можливістю розважливо навчитися багатьох речей щодо гінекологічної анатомії.

«До цієї теми ставляться упереджено та її соромляться, як чогось поганого… Говорити частіше про це, створити такий музей ⁠— чудова ідея», — каже вона мені.

На думку туриста з Італії Філіппо, більшість людей знають про вагіни мало.

«Кожна людина може прийти сюди й покращити свої знання. Якщо у вас є хибні уявлення, тут можна знайти відповіді на свої питання», каже він.

Кураторка музею вагіни, Сара Крід, теж підкреслила проблему необізнаності суспільства в темі жіночих статевих органів.

«Міфи та легенди, які є навколо жіночої анатомії, створили “норму” того, як анатомія має виглядати, відчуватись та пахнути, і як насправді треба з нею взаємодіяти, — сказала Крід. — Додайте до цього відсутність базового анатомічного розуміння — і людям з вагінами та вульвами залишається тривожний сценарій нерозуміння того, як поводитись зі своїм тілом. Я сподіваюсь, що ця виставка задасть старт зміні мислення і розпочне такі розмови».

Зліва направо: засновниця Лондонського музею вагіни Флоренс Шехтер з колежанками Зої Вільямс та Сарою Крід, Велика Британія, 13 листопада 2019 року
Фото:

Angus Young

А як з цим в Україні?

Знайти якісь дослідження того, наскільки українці обізнані в жіночої анатомії, вкрай важко. 

Мої спроби отримати коментарі в українських колумністок, які пишуть на феміністичні теми, не привели до успіху. А єдиний постійний заклад у Києві, який за назвою хоч якось обіцяв сексуально-просвітницький напрямок, Sex.Ed Museum, виявився… коктейль-баром.

На моє щире здивування та питання, чи планують все ж у Sex.Ed Museum відкривати музей, працівниця відповіла, що наразі ні, і запросила мене спробувати їхні коктейлі.

Яна Панфілова, засновниця та голова молодіжного проєкту Teenergizer, який інформує підлітків про секс, говорить, що також не бачила жодних досліджень на тему обізнаності українців у жіночій анатомії. Але водночас додає, що зараз в Україні стали ставитися до цієї теми лояльніше.

«Але на досвіді того, що ми робимо, школярі спочатку сміються, зате потім починають уважно слухати».

hromadske – незалежне медіа, створене журналістами. Ми зможемо розказати більше історій, якщо ви підтримаєте нас. Долучайтеся до спільноти друзів hromadske на Спільнокошт.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile