Вульви, менструації та секс: про що можна дізнатись у першому в світі музеї вагіни

Лондонський музей вагіни, Велика Британія, 9 грудня 2019 року
Лондонський музей вагіни, Велика Британія, 9 грудня 2019 рокуМарія Романенко/hromadske

У половини населення світу є вагіни, але 65% британок віком від 16 до 25 років кажуть, що соромляться слів «вагіна» та «вульва». Про це говорить дослідження Eve Appeal від 2016 року, і саме це стало однієї з головних причин заснування в Лондоні першого в світі музею вагіни.

Насправді, вже є австрійський музей, присвячений жіночим статевим органам, але працює він онлайн. В столиці Ісландії Рейк’явіку є фалологічний музей. А амстердамський музей сексу неофіційно називають музеєм пенісу, адже фото біля величезного пенісу є в багатьох людей, які побували в цьому місті.

Лондонський музей вагіни створили в 2017 році, але спочатку в нього не було свого приміщення, тому він «кочував» містом. Зрештою музей розташувався між магазинами в лондонському районі Камден.

«Було настільки захоплююче — бачити, як розвивається проєкт від мого кухонного стола до нашої першої будівлі на Camden Market, —розповідає засновниця музею Флоренс Шехтер. — Коли ми останні кілька років їздили з виставками, я бачила, що люди відчайдушно хочуть залучатися до таких питань. Для них це важливо, але складно знайти місця, де такі розмови можна проводити безпечно та інклюзивно».

Юридично музей є благодійною організацією. Він був заснований на пожертви більш ніж тисячі донорів, які загалом внесли 50 тисяч британських фунтів.

Лондонський музей вагіни, Велика Британія, 9 грудня 2019 рокуМарія Романенко/hromadske

Руйнування міфів

Відвідувачі жваво прогулюються музеєм та роздивляються експонати першої виставки музею вагіни «Muff Busters» (гра слів з терміну mythbusters, розвінчувачі міфів, «muff» означає «вагіна» — ред.). Основна її ціль —зруйнувати міфи поп-культури, телебачення та інтернету щодо зовнішнього вигляду жіночого статевого органу, а також менструації, контрацепції та сексу. Наприклад, міфи, що мати лобкове волосся негігієнічно чи що виділення з шийки матки, які залишаються на білизні, не є нормою.

Відвідувачка музею Сара каже, що такий музей є можливістю розважливо навчитися багатьох речей щодо гінекологічної анатомії.

«До цієї теми ставляться упереджено та її соромляться, як чогось поганого… Говорити частіше про це, створити такий музей ⁠— чудова ідея», — каже вона мені.

На думку туриста з Італії Філіппо, більшість людей знають про вагіни мало.

«Кожна людина може прийти сюди й покращити свої знання. Якщо у вас є хибні уявлення, тут можна знайти відповіді на свої питання», каже він.

Кураторка музею вагіни, Сара Крід, теж підкреслила проблему необізнаності суспільства в темі жіночих статевих органів.

«Міфи та легенди, які є навколо жіночої анатомії, створили “норму” того, як анатомія має виглядати, відчуватись та пахнути, і як насправді треба з нею взаємодіяти, — сказала Крід. — Додайте до цього відсутність базового анатомічного розуміння — і людям з вагінами та вульвами залишається тривожний сценарій нерозуміння того, як поводитись зі своїм тілом. Я сподіваюсь, що ця виставка задасть старт зміні мислення і розпочне такі розмови».

Зліва направо: засновниця Лондонського музею вагіни Флоренс Шехтер з колежанками Зої Вільямс та Сарою Крід, Велика Британія, 13 листопада 2019 рокуAngus Young

А як з цим в Україні?

Знайти якісь дослідження того, наскільки українці обізнані в жіночої анатомії, вкрай важко.

Мої спроби отримати коментарі в українських колумністок, які пишуть на феміністичні теми, не привели до успіху. А єдиний постійний заклад у Києві, який за назвою хоч якось обіцяв сексуально-просвітницький напрямок, Sex.Ed Museum, виявився… коктейль-баром.

На моє щире здивування та питання, чи планують все ж у Sex.Ed Museum відкривати музей, працівниця відповіла, що наразі ні, і запросила мене спробувати їхні коктейлі.

Яна Панфілова, засновниця та голова молодіжного проєкту Teenergizer, який інформує підлітків про секс, говорить, що також не бачила жодних досліджень на тему обізнаності українців у жіночій анатомії. Але водночас додає, що зараз в Україні стали ставитися до цієї теми лояльніше.

«Але на досвіді того, що ми робимо, школярі спочатку сміються, зате потім починають уважно слухати».

hromadske – незалежне медіа, створене журналістами. Ми зможемо розказати більше історій, якщо ви підтримаєте нас. Долучайтеся до спільноти друзів hromadske на Спільнокошт.