Що треба знати про вихід США з ядерної угоди

Watch on YouTube

Після кількох тижнів напруженого очікування Дональд Трамп оголосив про вихід США з ядерної угоди щодо Ірану. Попри заклики Європи, він пішов усупереч зовнішньополітичного курсу свого попередника Барака Обами. Вийти з угоди він обіцяв ще під час передвиборчої кампанії.

Після кількох тижнів напруженого очікування Дональд Трамп оголосив про вихід США з ядерної угоди щодо Ірану. Попри заклики Європи, американський президент пішов усупереч зовнішньополітичному курсу попередника Барака Обами. Вийти з угоди він обіцяв ще під час передвиборчої кампанії.

Спільний всеосяжний план дій підписали у 2015 році Іран, 5 постійних членів Радбезу ООН — США, Росія, Британія, Китай, Франція, плюс Німеччина та Євросоюз. Вона передбачає послаблення деяких санкцій проти Ірану в обмін на припинення розробок ядерної зброї. Однак збагачувати уран з мирною метою під контролем МАГАТЕ Ірану дозволили.

«Це жахлива угода, вигідна лише одній стороні. Її не варто було укладати. Вона не принесла миру — і ніколи не принесе», — сказав Трамп під час прес-конференції в Білому домі у вівторок, 8 травня. Заяву він зробив на 4 дні раніше, ніж очікувалося.

Підписання угоди було одним із найважливіших дипломатичних досягнень для Європи останніх років. Однак західним лідерам не вдалося переконати Трампа дотримуватися хоч і контроверсійної, однак наразі єдиної угоди.

Про можливі наслідки виходу з неї США — у матеріалі Громадського.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Ядерні суперечки: що треба знати про угоду з Іраном

Президент США Дональд Трамп під час брифінгу в Білому домі заявив, що Сполучені Штати вийдуть з угоди щодо іранської ядерної програми й відновлять санкції проти Ірану, Вашингтон, округ Колумбія, США, 8 травня 2018 року Фото: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Що означає вихід США з угоди?

США відновлять економічні санкції проти Ірану, які послабили згідно з умовами угоди, а також введе нові обмеження. Про це йдеться на сайті Міністерства фінансів США.

Вони набудуть чинності за 90 і 180 днів. Цей період, за словами радника з нацбезпеки Джона Болтона, «дасть бізнесу час вийти». Під санкції підпадають іранський нафтовий сектор, літакобудування, також блокуватимуть спроби Тегерану купувати доларові банкноти США. Після введення санкцій контракти з такими компаніями не продовжуватимуть.

Окрім економічних наслідків, вихід США з угоди може посилити напруження на Близькому Сході. Напередодні оприлюднення «документів Нетаньяху», які нібито розкривали нові відомості про порушення Іраном умов угоди, іранські авіабази в Сирії атакували ймовірно ізраїльські сили. Отож, тепер конфронтація може посилитися. Ба більше, якщо Іран відновить ядерну програму, це може підштовхнути й інші держави розробляти власну ядерну зброю.

Відповідь Ірану

«Очевидно, що США — це найбільший гравець у цій угоді. Якщо вони вийдуть з неї, це дасть привід іранським радикалам, які виступають проти, теж розірвати домовленості», — пояснив Громадському журналіст, автор книжки «Ядерний Іран» Давід Патрикаракос.

Одразу після прес-конференції Трампа, на державному телебаченні виступив президент Ірану Хассан Рухані. Він заявив, що міністр закордонних справ країни Мохаммад Джавад Заріф поїде на переговори до країн, що залишилися в угоді — Китаю, Франції, Німеччини, Росії та Британії. За словами Рухані, якщо все працюватиме без США, Іран й надалі виконуватиме умови угоди. Однак згодом він усе ж заявив, що будь-якої миті може відновити програму збагачення урану, повідомляє AP.

Водночас у парламенті Ірану 9 травня депутати спалили паперовий прапор США, вигукуючи «Смерть Америці!»

Депутати іранського парламенту підпалили американський прапор під час засідання на знак протесту протест проти американських санкцій та виходу США з угоди щодо іранської ядерної програми, Тегеран, Іран, 9 травня 2018 року Фото: EPA

Наслідки для Європи

Вихід США з угоди матиме вплив і на Європу, адже західні компанії теж ведуть бізнес з Іраном. Болтон заявив, що їм необхідно припинити будь-який бізнес з ним упродовж шести місяців, інакше санкції застосують і проти них.

Про можливі втрати уже заявили найбільші авіабудівні компанії у світі — американський Boing та європейський Airbus. Після 2015 вони уклали угоди вартістю у 40 мільярдів доларів про оновлення авіапарку іранських авіакомпаній. Після введення санкцій, кони можуть зазнати великих збитків.

Чи вплине це на переговори з КНДР?

США виходить з угоди напередодні важливих переговорів, що також стосуються ядерної зброї. У травні або на початку червня запланована зустріч Трампа й лідера КНДР Кім Чен Ина. За словами журналіста Давіда Патрикаракоса, політика Білого Дому щодо ядерного питання в Ірані різниться через різний рівень загроз.

«КНДР — ядерна держава, вона має ракети, що можуть досягнути США. Тож, ця угода необхідна. Іран не має ядерної зброї. Одна країна становить значну загрозу, інша — ні», — пояснив Патрикаракос.

На прес-конфенції Трамп, одразу після оголошення свого рішення, заявив, що держсекретар Майк Помпео вирушив до Північної Кореї, щоб підготувати зустріч із Кім Чен Ином. «Сподіваюся, угода буде укладена», — сказав американський президент .