УКРАЇНА

Викиди «Кримського Титану»: коментарі Херсонської ОДА і поради медиків

1 жовтня, 2018 12:33
УКРАЇНА/Викиди «Кримського Титану»: коментарі Херсонської ОДА і поради медиків
Зберегти
Вигляд
lead
У ніч на 24 серпня на заводі «Кримський Титан» в Армянську, що в окупованому Криму сталися викиди отруйної хімічної речовини — сірчаного ангідриду. Згодом імовірне ураження хімічною речовиною поширилося на Херсонщину. У чому небезпека отруйної речовини, що робить влада на місцях і що радять медики — в матеріалі Громадського.

У ніч на 24 серпня на заводі «Кримський Титан» в Армянську, що в окупованому Криму сталися викиди отруйної хімічної речовини — сірчаного ангідриду. Вона сушить рослини та утворює маслянистий наліт на металевих поверхнях. Люди з північної частини Криму скаржаться на подразнення дихальних шляхів.

Згодом імовірне ураження хімічною речовиною поширилося на Херсонщину. 6 вересня через погіршення екологічної ситуації закрили КПВВ «Каланчак» та «Чаплинка».

У чому небезпека отруйної речовини, що робить влада на місцях і що радять медики — в матеріалі Громадського.

У чому небезпека?

За словами кандидата хімічних наук, голови Незалежної громадської екологічної ради Херсонщини Григорія Романенка, небезпеку становлять не лише кислотовідстійники «Кримського титану», а й викиди з труб заводу.

«Це сполука, що має хімічну формулу SO₂. Вона викликає подразнення органів дихання. Небезпечнішою ця сполука стає в поєднанні з водою. Наприклад, туманом. Оскільки при взаємодії утворюється кислота й виникає ризик кислотних дощів», — пояснив Громадському він.

За словами еколога, ця сполука передусім вражає рослини — вони сохнуть. На сьогодні небезпека зменшилася, адже пройшли дощі й знизилася температура.

«Але шлейф від роботи заводу залишається небезпечним і надалі. Оскільки все залежить від поривів вітру. Якщо потоки підуть на материкову Україну — Херсонщина матиме проблеми», — стверджує Григорій Романенко.

Завод «Кримський Титан» на окупованій території Криму в Армянську, 7 вересня 2018 року Фото: В'ячеслав Гусаков/УНІАН

Безкоштовні захисні маски та евакуація дітей

Місцеві органи влади у своїх оцінках більш оптимістичні. За словами начальника відділу планування заходів цивільного захисту Херсонської ОДА Олександра Білоусова, аналізи виявили сполуку сірчаного ангідриду тільки поверхнево, наприклад, на винограді або буряку.

«Але ці хімічні елементи наявні, приміром, в обприскувачах. Тому ми не можемо стверджувати, що на Херсонщині помітні результати викидів заводу «Кримський титан». Усі проведені аналізи показують, що граничні показники в нормі», — прокоментував він Громадському.

У Держспоживслужбі повідомили, що вживати городину за регіонів, що межують з Кримом можна, але порекомендували очищати їх від шкірки.

Речниця Держспоживслужби в Херсонській області Тетяна Мишанчук також розповіла Громадському, що в сусідніх з півостровом районах проаналізували воду й виявили перевищення вмісту солей:

«Щоправда, це не катастрофа, адже перевищення концентрації солей, як у ґрунтах, так і воді, для південного регіону України не новина», — сказала вона.

Дітей із села Преображенка Каланчацького району, яке потрапило в зону ураження в результаті техногенної аварії на заводі «Кримський Титан», відправили на позапланове оздоровлення в Скадовськ, Херсонська область, 7 вересня 2018 року Фото: В'ячеслав Гусаков/УНІАН

Відколи стало відомо про викиди заводу «Кримський титан», концентрацію хімічних речовин у повітрі одразу розпочали контролювати дві лабораторії — про це Громадському розповів начальник відділу планування заходів цивільного захисту Херсонської ОДА Олександр Білоусов. Він не вбачає підстав для паніки, адже ні перша, ні друга лабораторія, яка проводить аналіз повітря в автоматичному режимі, не виявили жодних загроз.

Водночас еколог Григорій Романенко стверджує, що нібито існують й інші результати досліджень — незалежні. За його словами, вони свідчать, що забруднення перевищує норми у 5-6 разів.

Попри заяви про відсутність небезпеки, до лікарень зі скаргами на стан здоров'я вже звернулися 23 мешканці Чаплинського та Каланчацького районів. Також раніше в Держприкордонслужбі повідомляли, що з характерними симптомами до медиків звернулися понад 60 прикордонників, які служать неподалік адмінмежі з анексованим півостровом.

В області тривають запобіжні заходи. Жителям районів, що ймовірно потрапляють у небезпечну від забруднень зону (це саме Чаплинський та Каланчацький райони), безкоштовно роздають захисні маски, — так Громадському повідомили в Департаменті цивільного захисту Херсонської ОДА. За розпорядженням голови Херсонської ОДА Андрія Гордєєва звідти евакуювали дітей шкільного віку в Скадовськ на відпочинок. Навчання в цих районах нині призупинили.

Херсонські надзвичайники промивають вулиці населених пунктів південної частини Херсонщини содовим розчином.

Херсонські рятувальники миють вулиці в населених пунктах на території Каланчацького та Чаплинського районів Херсонської області, 8 вересня 2018 року Фото: ДСНС України у Херсонській області

Що кажуть лікарі?

Міністерство охорони здоров’я вже підготувало пам'ятку для людей із зони ймовірного ураження.

Головні поради: використовуйте содовий розчин. Ним слід змочувати марлеві пов'язки. Хімічна реакція розчину соди із діоксидом сірки нейтралізує наслідки викидів заводу. Також слід щільно закривати вікна, двері, не перебувати в низинах, а навпаки — триматися горбистих місцевостей; виключити фізичні навантаження та мити відкриті частини тіла милом.

«Якщо ви все ж потрапили в зону токсикологічного ураження і справді маєте симптоми такої реакції (пирхота в горлі, запалення слизових тканин, головний біль або ж запаморочення), спершу необхідно залишити небезпечну територію. Окрім цього, змити частини тіла, які контактували із сполукою водою та милом. І пити багато води», — пояснила Громадському лікар-терапевт Вікторія Форсенко.

Зазначимо, що у перші дні викидів у Криму окупаційна влада зв'язалася з керівництвом Херсонської області та просила воду для нібито покриття килотонакопичувача, повідомив голова Херсонської облдержадміністрації Андрій Гордєєв. Пізніше стало відомо, що джерелом викидів став не кислотонакопичувач, а завод «Кримський Титан».

Пов`язані новини