Уже 16 торговельних суден зайшли до українських портів. Їх завантажать зерном

Станом на вечір 12 липня уже 16 торговельних суден пройшли каналом гирла Бистре. Судна очікуватимуть на завантаження українським зерном.

Про це повідомила пресслужба Міністерства інфраструктури.

Там зазначили, що прохід гирлом Бистре до українських Дунайських портів («Ізмаїл», «Рені» та «Усть-Дунайськ») став можливим завдяки звільненню Зміїного від окупантів.

Раніше судна, які здійснювали вантажоперевезення в українських Дунайських портах, змушені були використовувати єдиний шлях — канал Суліна. Він розташований у Румунії.

Заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков пояснив, що пропускна здатність каналу Суліна дозволяла Дунайським портам приймати тільки 4 судна, коли необхідно щонайменше вісім суден на добу.

Водночас український уряд веде переговори з румунськими колегами та представниками Єврокомісії стосовно збільшення кількості проходжень через Сулінський канал.

«За цих умов та наявності шляху через гирло Бистре ми очікуємо, що протягом тижня скупчення суден на рейді буде ліквідоване і ми зможемо наростити щомісячний експорт зернових на 500 тисяч тонн», — заявив Васьков.

Наразі ще понад 90 суден чекають на рейді каналу Суліна своєї черги, аби зайти саме в українські порти. Усього на рейді румунського каналу Суліна перебувають 135 суден.

Блокування портів

У Міністерстві закордонних справ України наголошують, що для безпечного розблокування українських портів необхідна міжнародна місія військово-морського флоту. Також стоїть питання, чи зможе вона відкривати вогонь, якщо рф вдасться до провокацій.

Туреччина, яка веде переговори з росією щодо розблокування українських портів, заявляла, що розглядають різні шляхи, якими українське зерно можна постачати світу — зокрема обговорюється механізм так званого зернового коридору за участі ООН, України, росії та Туреччини.

В МЗС зазначали, що станом на 21 червня не було конкретних домовленостей про проведення чотиристоронніх переговорів. Турецькі медіа писали, що на зустрічі мають узгодити механізм роботи зернового коридору. Імовірно, згідно з цим механізмом, через протоки Босфор і Дарданелли в найближчі 6-8 місяців на світові ринки поставлять 35-40 млн тонн українського зерна. Насамперед очікується вихід торгових суден, які стоять у порту Одеси.

Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу також повідомляв, що безпечний маршрут можна прокласти зонами, де немає мінного забруднення, тому необхідності розмінування чорноморського узбережжя для початку експорту немає.