World Athletics вирішила виключити спортсменок-трансгендерів зі змагань для жінок

Ілюстративне фото. Легкоатлетка Кастер Семеня на стадіоні Каррара під час Ігор Співдружності в Австралії, 13 квітня 2018 року. Семеня є інтерсексуальною жінкою з природним підвищеним рівнем тестостерону. Після перемоги на Чемпіонаті світу 2009 року її змусили пройти перевірку на стать і дозволили повернутися до змагань наступного року
Ілюстративне фото. Легкоатлетка Кастер Семеня на стадіоні Каррара під час Ігор Співдружності в Австралії, 13 квітня 2018 року. Семеня є інтерсексуальною жінкою з природним підвищеним рівнем тестостерону. Після перемоги на Чемпіонаті світу 2009 року її змусили пройти перевірку на стать і дозволили повернутися до змагань наступного рокуAP Photo / Mark Schiefelbein

Рада «Світової легкої атлетики» (World Athletics) — всесвітньої керівної організації в легкій атлетиці — вирішила виключити зі змагань жіночого світового рейтингу спортсменок—трансгендерів, які досягли статевого дозрівання.

Про це йдеться в повідомленні організації.

В організації розповіли, що проводили консультації з різними зацікавленими сторонами, включно з федераціями-членами, Глобальною академією тренерів з легкої атлетики та Комісією спортсменів, МОК, а також представниками трансгендерних і правозахисних груп.

Сторонам пропонували варіант, коли для участі в міжнародних змаганнях у жіночій категорії спортсменки-трансгендери мають підтримувати рівень тестостерону нижче за 2,5 нмоль/л протягом 24 місяців. Таке правило запровадили і для спортсменів із «відмінностями статевого розвитку» (DSD), коли хромосоми людини асоціюються з жіночою або чоловічою належністю, але репродуктивні органи та статеві органи можуть відрізнятися від звичайних.

А втім, в обговоренні щодо трансгендерів цей варіант отримав мало підтримки. У World Athletics зазначили, що з погляду правил DSD мають понад десять років досліджень і доказів фізичних переваг, які ці спортсмени приносять жіночій категорії. Але через те, що немає спортсменів-трансгендерів, які б змагалися на міжнародному рівні з легкої атлетики, немає і конкретних доказів впливу цих спортсменів на чесність змагань серед жінок.

«За цих обставин Рада вирішила віддати пріоритет чесності та добросовісності жіночого змагання перед інклюзією», — йдеться в заяві.

Однак Рада погодилася створити робочу групу на 12 місяців для подальшого розгляду питання виключення трансгендерів. Ця робоча група включатиме незалежного голову, до трьох членів Ради, двох спортсменів із комісії спортсменів, трансгендерного спортсмена, трьох представників федерацій-членів і представників Департаменту охорони здоров’я та науки Всесвітньої легкої атлетики.

Президент організації Себастьян Коу сказав, що World Athletics перегляне свою позицію, коли з’явиться більше доказів.