WSJ: Чехія почала шукати снаряди для України до початку великої війни. Серед постачальників є і союзники рф

Чехія запустила ініціативу щодо боєприпасів для України у 2022 році незадовго до повномасштабного російського вторгнення.

Про це пише Wall Street Journal з посиланням на неназваних чеських посадовців, повʼязаних із планом таких закупівель.

У Чехії стверджують, що посадовці почали «тихо подорожувати по всьому світу», щоб укладати угоди про продаж і домовлятися про експортні ліцензії з десятками країн-виробників. Анонімні чиновники заявили, що ініціатива, зосереджена на закупівлі наявних засобів, змогла значною мірою обійти важку бюрократію НАТО та Європейського Союзу.

Видання пише, що минуле країни, повʼязане з СРСР, забезпечило хороші відносини з багатьма країнами Глобального Півдня, які мають великі запаси зброї радянських часів і спроможність виробляти більше.

«Офіційні особи стримані щодо того, звідки надходять снаряди, але кажуть, що серед постачальників є деякі союзники росії», — вказує WSJ і додає, що, за словами західних чиновників, аналогічні звернення США та західноєвропейських країн до потенційних постачальників в Африці, Азії та Латинській Америці відхиляли.

Заступник міністра оборони Чехії Ян Жірес заявив, що зусилля Праги виявили невідповідність між дружнім ставленням деяких урядів до росії публічно та їхньою відкритістю до ведення бізнесу із союзниками України у «приватному порядку».

За даними видання, Чехія забезпечила фінансування для першого траншу приблизно на 300 тисяч снарядів. Хоча 7 березня президент країни Петр Павел заявив, що Прага зібрала необхідні кошти для закупівлі 800 тисяч снарядів для України.

Чеська ініціатива закупівлі боєприпасів

У лютому Чехія заявила, що знайшла джерела постачання сотень тисяч снарядів для України з-за кордону. Зазначалося, що це можна зробити за кілька тижнів, але процес потребує фінансування — 1,5 мільярда доларів.

Серед знайдених боєприпасів є 500 тисяч снарядів калібру 155 мм, ще 300 тисяч снарядів калібру 122 мм. Такі запаси знайшли у неназваної країни за межами ЄС.

Чехія закликала союзників допомогти із закупівлею снарядів. Зі свого боку низка держав погодилася профінансувати ініціативу, зокрема Бельгія, Нідерланди, Литва, Франція, Норвегія, Люксембург, Португалія та Швеція.