Президент США Дональд Трамп виступає у Вашингтоні, США, 15 лютого 2019 року
Фото:

EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Нового шатдауну у США не буде: у п’ятницю Конгрес ухвалив федеральний бюджет, а Трамп погодився підписати документ. Проте видихнути з полегшенням американці навряд зможуть. Уникнувши призупинення роботи уряду, президент США натомість пообіцяв у п`ятницю ввести надзвичайний стан у країні, аби виконати свою політичну обіцянку в обхід Конгресу та побудувати стіну на кордоні з Мексикою.

Громадське відповідає на основні питання, що стосуються ймовірного надзвичайного стану. Як це вплине на США та яка влада опиниться в руках Трампа — читайте далі.

Що відбувається?

15 лютого американці побоювалися нового шатдауну. Річ у тім, що наприкінці грудня у Сполучених Штатах тимчасово припинили роботу деяких державних установ через те, що Конгрес не ухвалив бюджет. А його не затвердили тому, що законодавці не погоджувалися на вимогу Трампа: виділити 5,7 млрд доларів на будівництво стіни на кордоні з Мексикою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шатдаун через стіну Трампа вже обійшовся США в $11 мільярдів, чому президент не відступає?

Це був найдовший в історії США шатдаун — і лише через 35 днів президент погодився тимчасово відновити роботу уряду. Він дав Конгресу три тижні, аби знайти компроміс. Однак 15 лютого законодавці ухвалили бюджет — і замість очікуваної суми виділили 1,4 мільярди доларів на вже існуючі бар’єри на кордоні. Трамп погодився його підписати, таким чином, уникнувши нового шатдауну, який би знову залишив сотні тисяч людей без заробітної плати, і призупинив функціонування важливих установ. Однак натомість введе надзвичайний стан.

«Ми всі знаємо, що стіни працюють», – сказав він на прес-конференції у Білому домі.

Коли можна оголошувати надзвичайний стан?

Американське законодавство дозволяє президентові у часи кризи ввести надзвичайний стан. Таким чином його повноваження розширюються — однак, спершу він повинен пояснити Конгресу, які саме.

Надзвичайний стан оголошував Джордж Буш після теракту 11 вересня 2001 року. Проте причини можуть бути й інакшим: у 2014 році Барак Обама ввів надзвичайний стан у відповідь на кризу в Україні, що згодом послужило підґрунтям для введення антиросійських санкцій.

Дональд Трамп, до речі, уже тричі оголошував надзвичайний стан — наприклад, аби притягнути до відповідальності іноземців, що втручалися в американські вибори.

Деякі аналітики пишуть, що такий крок задля фінансування стіни — це порушення закону.

Лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл (в центрі) повідомив напередодні, що Трамп введе в країні надзвичайний стан для фінансування будівництва стіни на кордоні США із Мексикою, Вашингтон, США, 14 лютого 2018 року
Фото:

EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Що Трамп може зробити, якщо введе надзвичайний стан?

Американський президент не отримує необмежену владу, якщо оголошує надзвичайний стан. Загалом, це дозволяє голові Білого Дому отримати понад 100 додаткових владних опцій, однак, не всі одразу. Акт про надзвичайні стани проголошує, що президент мусить визначити, які саме повноваження він хоче задіяти.

Тож, якщо Трамп оголосив надзвичайний стан, аби профінансувати будівництво стіни на кордоні, то він не зможе, скажімо, заблокувати роботу певних сайтів.

За законом, Конгрес може припинити надзвичайний стан, однак для цього потрібна спільна резолюція, затверджена обома Палатами Конгресу. А Сенат контролюють республіканці, тож це малоймовірно.

То чому всі так хвилюються?

Наступний крок — найімовірніше, судовий позов. Принаймні, спікерка Палати представників Ненсі Пелосі навіть пригрозила оскаржити введення надзвичайного стану у суді. Крім того, про це заявили й правозахисні організації, назвавши крок Трампа «перевищенням влади», пише The New York Times.

Крім того, це може створити прецедент в американській історії. Будівництво стіни на кордоні з Мексикою — це політична обіцянка Трампа, і дотримавшись її, він хоче зберегти свій електорат. Право розподілення державних фінансів за законом делеговано Конгресу, і, якщо він вирішив не виділяти коштів на стіну, Трамп мав би з цим погодитися. Таким чином, багато республіканців побоюються, що оголошення надзвичайного стану дозволить майбутнім президентам від Демократичної партії одноосібно ухвалювати рішення у сфері охорони довкілля чи контролю продажу зброї — питань, погляди щодо яких в обох партіях дуже різняться.

Спікерка Палати представників Ненсі Пелосі пригрозила оскаржити введення надзвичайного стану у суді, Вашингтон, США, 14 лютого 2018 року
Фото:

EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Поділитись: