Як прифронтові міста живуть без опалення і чому «ДНР» заважає відремонтувати газопровід

У Донецькій області близько 26 тисяч жителів прифронтових Мар'їнки та Красногорівки живуть без центрального газопостачання. Опалення в будинках місцевих жителів немає вже понад 6 років — у 2014 році через обстріл постраждала газорозподільна станція.
Місцеві кажуть, що в їхніх квартирах і будинках буває по 8-10 градусів тепла. Щоб хоч якось обігріти оселю в холодну пору року, люди користуються печами-буржуйками та електричними обігрівачами. Для печі потрібні дрова чи вугілля, а це для багатьох чималі витрати.
«Як зникло опалення, не було нічого. Страждали, а потім місцева влада пообіцяла мені виписувати дрова, ніхто нічого не дає. Буржуйки міськрада дала. І що тепер? Зараз буду вигрібати», — розповів житель Мар'їнки Микола.
В іншій кімнаті у чоловіка — електричний обігрівач. Правда, він зізнається, що з метою економії вмикає його ненадовго. Температура в уже розігрітій квартирі досягає 14 градусів. На вулиці в цей час 8 градусів тепла.
Чоловік каже, що й електрику економить, але і дрова теж намагається витрачати якомога довше. Запасів дров йому вистачить до березня. Місцеві зберігають їх просто у своїх під'їздах.
«Ось, куб взяв. Ще й крадуть сусіди. Не вистачило. Я взяв три куби. Виходить, 4 куби обійшлися в 4 тисячі гривень», — додав Микола.
Ті, хто використовує електрообігрівачі, платять від 1 тисячі до 2 тисяч гривень на місяць — все залежить від вміння заощаджувати. Водночас у січні ціна на електрику піднялася. Найважче пенсіонерам, багато хто віддає за комунальні послуги більш ніж половину своєї пенсії.
«У нас немає газу, все на електриці: ми їжу готуємо, купаємося, обігріваємося — повністю. Ще таку плату за електрику зробили. Хіба можна так? Ми ж отримуємо по 2 200 гривень. А як тільки отримали — біжимо платити, боїмося боргів», — бідкається Людмила, мешканка Красногорівки.
У непростій ситуації жителям прифронтових міст Донбасу допомагають міжнародні організації. Місцеві та обласні влади розводять руками — за всі ці роки ремонт так і не був проведений через відсутність гарантій безпеки з боку угруповання «ДНР».
«Ми почали цей процес ще минулого року, була технічно-проєктна документація. Замовник — Мар'їнська військово-цивільна адміністрація. Загальна вартість 16,5 мільйона гривень — це відновлення газорозподільної станції "Мар'їнка", яка розташована на "нулі" (поблизу лінії зіткнення сторін, — ред.), і до неї обмежений доступ через питання безпеки», — говорить директор департаменту розвитку базових галузей виробництва Донецької ОДА Артем Литвинов.
18 січня в Тристоронній контактній групі «ДНР» (представники угруповання виконують там лише консультативні функції) все ж погодилася на проведення ремонтних робіт. Але вже 25 січня озброєні групи відкликали гарантії, мотивувавши таке рішення «загостренням на лінії зіткнення в цьому районі».
Як розповів Сергій Гармаш, який бере участь в засіданнях ТКГ з української сторони на громадських засадах, головна причина відмови від «режиму тиші» — політичні вимоги, висунуті «ДНР», на які українська сторона не може піти.
«Вони ставлять проведення ремонтних заходів, про які вже є домовленість в залежності від створення нового координаційного механізму за погодженням з ними якихось дій. Це незрозуміло, тому що раніше такого механізму не було, і ремонтні роботи проводились просто згідно з домовленістю з СЦКК», — пояснив Гармаш.
В облдержадміністрації запевняють, що готові були почати ремонтні роботи вже в січні. Закінчити їх планували менш ніж за пів року.
«Ремонтні роботи планували розбити на кілька етапів — це установка обладнання, установка і відновлення будівель, які розташовані на території газорозподільної станції, закупівля додаткового обладнання, яке ще потрібно виготовити. Весь цей процес відновлення розрахований на 125 діб, і ми просимо "режим тиші" на 150 діб, тому що можуть бути форс-мажорні обставини», — говорить Артем Литвинов.
Обласна влада розглядає ще один варіант — провести газопровід з Курахового і побудувати нову газорозподільну станцію. Правда, такий проєкт обійдеться в 10 разів дорожче. Приблизно в 120-150 мільйонів гривень.
Як зазначає Литвинов, потрібно добудувати 23 кілометри газопроводу і добудувати знижує газорозподільну станцію.
Чиновник стверджує, що за умови надання гарантій безпеки й виділення коштів з обласного бюджету, батареї в будинках жителів Красногорівки та Мар'їнки можуть стати теплими вже в цьому році. А поки що місцеві жителі готуються опалювати свої квартири власними силами.
За підтримки «Медиасети»
Автор: Василь Панасюк, «Новости Донбасса»
- Поділитися: