Німецькі та західноєвропейські агропідприємства, які працюють та обробляють землю в Україні, написали відкритого листа президенту, прем’єр-міністру та голові Верховної Ради України, у якому закликають не схвалювати заборону на продаж земель іноземцям.

Відповідний лист-звернення розмістив на своїй сторінці міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов.

Зокрема, у листі йдеться про те, що запропонована у законопроєкті про ринок землі норма, якою іноземцям або компаніям, серед власників та засновників яких є іноземці, забороняється купувати землю сільськогосподарського призначення, суперечить Конституції України.

«Відповідно до принципу рівності, держава виступає гарантом рівного захисту усіх суб’єктів господарювання, незалежно від форми власності, шляхом ненадання переваг у захисті прав жодному із суб'єктів господарювання, оскільки кожен суб'єкт наділений тим самим обсягом прав і може відстоювати їх у визначеному законом порядку. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом у здійснені ним своїх прав та обов'язків», — йдеться у листі фермерів–іноземців.

Вони зазначають, що не є великими агрохолдингами та переважно працюють як сімейні фермерські господарства, орендуючи земельні паї. Ухвалення закону у чинній редакції, за словами фермерів, призведе до того, що вони «частково або повністю втратять засоби для існування».

«Усі ми роками розбудовували свої господарства та вклали сотні тисяч чи мільйонів євро. Створили багато робочих місць і у більшості випадків ми були єдиними роботодавцями в селі. Багато полів довелося рекультивувати і навіть викорчовувати кущі та дерева. Плоди цієї праці потім пожинатимуть інші», — йдеться у листі.

Також фермери виступили проти обмеження продажу землі іноземцям у прикордонній зоні, про яке стало відомо напередодні. Таку нормо вони трактують як «дискримінацію». Водночас фермери підтримали ідею, яка була у законопроєкті про ринок землі раніше, щодо поступового переходу на ринок землі та надання дозволу іноземцям, які вже протягом 3 років працюють в Україні, купувати землю.

Під листом-зверненням підписалося 25 сільськогосподарських виробників.

Напередодні в уряді повідомили про мінімальну вартість одного гектару сільськогосподарської землі після відкриття ринку. Вона складе 25-30 тисяч гривень за гектар. Крім цього, придбати землю дозволять лише безготівково, а продаж землі у 50-кілометровій зоні державного кордону заборонять.

28 грудня профільний комітет Ради рекомендував парламенту ухвалити закон про ринок землі у другому читанні.

Зазначимо, що до закону про ринок землі депутати внесли понад 4 тисячі правок. Рада не могла голосувати за цей законопроєкт доти, доки всі ці правки не були розглянуті.

11 листопада президент України Володимир Зеленський заявив, що винесе питання про продаж сільськогосподарської землі іноземцям на всеукраїнський референдум після того, як парламент проголосує земельну реформу у першому читанні.

Нагадаємо, що відповідно до опитування КМІС, 59% українців не підтримують скасування мораторію на продаж землі. За запровадження ринку землі виступає 22% українців.
Крім цього, 64% опитаних негативно оцінили ухвалення Радою законопроєкту про ринок сільськогосподарської землі у першому читанні.

13 листопада парламент попередньо підтримав закон про ринок землі. Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.

Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.

Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Поділитись: