Якщо ми не підемо до ЄС як країна, то наші громадяни підуть туди «поштучно» — економіст
Найбільш простим способом значно покращити економічну ситуацію в Україні є інтеграція в Євросоюз. В іншому випадку Україна ризикує, що її громадяни зроблять це самостійно і поїдуть з країни.
Про це в ефірі програми «Нині вже» на Громадському заявив директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.
За його словами, в нашому регіоні є два приклади швидкого зростання економіки: одиничний і системний. Перший — це приклад Грузії, коли економіка зростала завдяки реформам уряду Михаїла Саакашвілі, але таке зростання дуже залежить від однієї людини.
«Тобто це очікування, що прийде «настоящий буйный», — зазначив економіст.
Системний випадок — це країни Центральної і Східної Європи, які інтегрувалися до Євросоюзу.
Вишлінський пояснив, що в такому випадку в країні вигідно розміщувати виробництво, тому що потім можна реалізовувати продукцію без мит в усіх країнах ЄС, є спільне законодавство і тому немає таких інвестиційних ризиків, які є в Україні, «де завжди постійно щось змінюється».
Також ЄС виділяє значні кошти, аби «підтягнути» слабші економіки. А найбільшою проблемою України є саме відсутність достатньої кількості іноземних інвестицій зокрема і взагалі інвестицій, як приватних, так і державних.
«Я говорю про системний приклад країн Центральної та Східної Європи, тому що там їх багато. Там багато країн з абсолютно різною історією і вони майже всі показують хороші результати. І Польща, і та сама Словаччина, яка на початку дуже гальмувала, мала фактично авторитарний уряд, але потім наздогнала інші країни. Це наприклад Румунія, де були проблеми з корупцією не менше, ніж в Україні», — сказав економіст.
Водночас Вишлінський наголосив, що в цьому питанні існують не тільки можливості, але й ризики.
«Якщо ми не підемо цим шляхом до Євросоюзу як країна, то наші громадяни туди просто підуть поштучно. Це те, що вже відбувається. І нам ще допомагає, що в Центральній Європі хвиля націоналізму і популізму, яка призводить до того, що політично важко говорити про спрощення міграції навіть для українців», — резюмував він.
Нагадаємо, за даними Світового банку, за 2018 рік українські заробітчани переказали в Україну 14 мільярдів доларів. Україна стала регіональним лідером у Європі та Центральній Азії за обсягами грошових переказів трудових мігрантів.
Проте за даними Національного банку України, минулого року до заробітчани переказали 10,88 мільярда доларів, що склало 8% від ВВП країни. Більшість коштів переказали з Польщі.
Також у Нацбанку прогнозували, що у 2019 році заробітчани перекажуть в Україну 12,6 мільярда доларів. Також там повідомляли, що доходи українських трудових мігрантів зросли на 43%, проте темпи трудової міграції поступово уповільнюються.
3 грудня голова МЗС Польщі повідомляв, що на території країни працює близько 2 мільйонів українців.
Як повідомлялося, на ринку праці Польщі збільшується попит на трудових мігрантів з України, адже все більша кількість українських заробітчан переорієнтовуються на ринки Словаччини та Чехії.
- Поділитися: