Президент-утікач Віктор Янукович пропонував екс-голові штабу президента Дональда Трампа Полу Манафорту «мирний план» щодо врегулювання ситуації на Донбасі й обіцяв забезпечити підтримку Росією.

Про це ідеться у доповіді спецпрокурора Роберта Мюллера щодо втручання Росії у вибори президента США 2016 року. Повідомлення Янукович передавав через Костянтина Килимника, який виконував роль перекладача під час роботи Манафорта в Україні. Відповідно до звіту, Килимник міг співпрацювати з російською розвідкою.

Протягом виборчої кампанії Манафорт двічі зустрічався з Килимником в США. Під час другої зустрічі, 2 травня 2016 року в Нью-Йорку, Килимник попросив про особисту зустріч, щоб передати повідомлення від екс-президента України Януковича, що на той момент вже жив у Росії.

«Повідомлення стосувалося «мирного плану» щодо України, який, як потім визнав Манафорт, мав бути прихованим способом Росії контролювати східну Україну», – ідеться у звіті.

За кілька місяців після виборів, Килимник написав Манафорту листа, висловивши погляди, які, як потім сказав Манафорт, той поділяв: аби це здійснилося, має бути підтримка США: «Усе що потрібно, аби процес запустився – це невеликий рух від Дональда Трампа».

У листі також йшлося про те, що якщо Манафорт буде призначений, як представник США і почне цей процес, Янукович забезпечить прийняття цього в Росії на «найвищому рівні».

Манафорт спілкувався з Килимником про «мирний план» щонайменше 4 рази після першої розмови 2 серпня: у грудні 2016, у січні 2017, лютому 2017 і навесні 2018.

Офіс Мюллера передивився багато разів листи Манафорта і відправив письмовий запит Дональду Трампу. Розслідування не виявило доказів, що інформація про «мирний план» в Україні була передана кандидату чи ще комусь в Адміністрації президента, або штабі Трампа.

Однак, у команди Мюллера не було змоги мати доступу до всієї комунікації, оскільки частина була зашифрована. І навіть якщо Манафорт заперечив, що говорив з командою Трампа чи Адміністрацією про «мирний план», він брехав розслідуванню Мюллера чи суду присяжних про план та зустріч з Килимником. Саме ця ненадійність була однією з причин, що призвела до скасування співпраці Манафорта зі слідством, ідеться у звіті Мюллера. 

У звіті також ідеться, що на початку 2017-го Манафорт мав зустрічі, пов’язані з Україною та Росією. Так, у Мадриді він зустрічався з Георгієм Огановим, який колись працював у російському посольстві у Сполучених Штатах, був топ-менеджером в компанії наближеного до Кремля олігарха Олега Дерипаски, та найімовірніше доповідав прямо йому. Повідомлення Манафорту від кількох людей, пов’язаних з Килимником, свідчать, що цю зустріч влаштував Килимник та Віктор Бояркін (радник Дерипаски, тако працював в посольстві США), аби «відновити стару дружбу». Ймовірно, йдеться про дружбу Манафорта з Дерипаскою. Зустріч була також для «обговорення світової політики».

Сполучені Штати почали розслідувати втручання Росії у вибори президента 2016 року після того, як радник кампанії Трампа проговорився австралійському дипломату. Згодом стало відомо, що спецпрокурор Мюллер знайшов докази зв’язку Кремля з Трампом перед його інавгурацією. Мюллер встановив, що 16 осіб, які мали відношення до кампанії Трампа, мали контакти з росіянами. 6 з них пред'явили звинувачення у неправдивих свідченнях.

Поділитись: