Рада Європейського Союзу 30 червня оприлюднила список країн, щодо яких знімуть обмеження на в’їзд, починаючи з 1 липня. До переліку увійшли 14 країн, серед них України немає. Але окремим категоріям українців в'їзд в ЄС усе ж дозволяється.

Про це йдеться в офіційному повідомленні Ради ЄС.

Відповідно до ухваленого рішення, з 1 липня країни-члени ЄС мають знімати обмеження на в'їзд для таких чотирнадцяти країн: Алжир, Австралія, Канада, Грузія, Японія, Чорногорія, Марокко, Нова Зеландія, Руанда, Сербія, Південна Корея, Таїланд, Туніс, Уругвай.

До цього переліку може увійти і Китай, зазначається в повідомленні, якщо він зі свого боку дозволить в'їзд громадянам ЄС.

Як і повідомлялося раніше, ЄС не дозволив в'їзд громадянам Сполучених Штатів Америки.

Рада ЄС наголошує, що її рішення не є юридично зобов'язувальним: кожна країна-член сама може визначати, для яких країн дозволяти в'їзд.

Таким чином, Україна не ввійшла до переліку країн, для яких ЄС знімає обмеження на в'їзд із 1 липня. Водночас під заборону не потрапляють українці, що постійно проживають у ЄС чи мають громадянство ЄС, члени їхніх родин і дипломати. Крім того, в'їзд до Євросоюзу дозволяють медикам і дослідникам, людям, що перевозять товари, прикордонникам, а також шукачам притулку чи тим, хто їде на сезонну роботу або навчання.

Зазначимо, що рішення ЄС не стосується Великої Британії. Формально вона залишила об’єднання 31 січня, але на час перехідного періоду (який триватиме до кінця 2020 року) обмеження на подорожі щодо третіх країн на неї не поширюються.

Перелік країн переглядатиметься щодватижні. Тому до нього можуть додавати нові країни або ж із нього можуть виключати країни. Водночас якщо епідеміологічна ситуація в країні з переліку різко погіршиться, її можуть виключити з переліку раніше за сплиття терміну «двотижневого вікна».

Як пояснила в інтерв'ю «Інтерфакс-Україна» віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина, це пов'язано, серед іншого, і з тим, що в Європі різна динаміка захворюваності COVID-19.

«Це абсолютно не політичний процес. Ви знаєте, що методологія, за якою Європейська комісія робить оцінку в Шенгенській зоні, суто технічна та базується на кількості хворих на 100 тис. людей. Поки що є певний рівень довіри до нашої статистики, ми ведемо постійний діалог, обмінюємося постійною інформацією. Це, можливо, не буде якийсь одномоментний процес, це буде поступовий процес відкриття кордонів, і він буде залежати, серед іншого, від наших статистичних показників, які поки що не дозволяють нам активно включатися в діалог щодо відкриття кордонів», — зазначила вона.

Для визначення того, чи знімати обмеження на в'їзд для громадян третіх країн, ЄС пропонує три критерії:

  • кількість нових випадків COVID-19 за останні 14 днів на 100 тисяч населення має бути близькою чи нижчою за середній показник ЄС станом на 15 червня 2020 року;
  • протягом цього 14-денного періоду має спостерігається стабільність або зменшення кількості нових випадків інфікування коронавірусу порівняно з попереднім 14-денним періодом;
  • також береться до уваги загальна оцінка реагування країни на епідемію коронавірусу з урахуванням доступної інформації (зокрема обсяги тестувань, стримування епідемії, повідомлення про неї тощо, а також надійність інформації про епідемію).

Водночас навіть для країн, які не потрапили до переліку Ради ЄС, існуватимуть винятки. Вони ж стосуються країн, які не входять до Шенгенської зони, але мають із нею асоційовану угоду (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Швейцарія). Так, в'їзд із таких країн дозволяється для таких категорій населення:

  • громадяни ЄС та члени їхніх сімей;
  • люди, які мають посвідку на довготермінове проживання в ЄС, і члени їхніх сімей;
  • подорожувальники, які мають вагомі причини для в'їзду в ЄС (наприклад, отримання медичної допомоги).

Заборону на в'їзд до ЄС через епідемію коронавірусу ввели ще в середині березня. Вона мала тривати 30 днів, після чого її кілька разів продовжували.

Своєю чергою, Україна з 15 червня відновила авіасполучення, обмежене через пандемію коронавірусу. Тоді Міністерство охорони здоров'я склало перелік країн відповідно до епідеміологічної ситуації, а Державна прикордонна служба повідомила, що громадян із країн з несприятливою ситуацією з COVID-19 (більше 40 активних випадків на 100 тисяч населення) відправлятиме на обсервацію по приїзді в Україну. В оновленому переліку станом на 22 червня до таких небезпечних країн потрапила й Україна.

Поділитись: